Data publikacji:

Co jeść po usunięciu polipa z żołądka?

Polipy to zmiany o podłożu patologicznym, które ukazują się pod postacią uwypukleń błony nad powierzchnią jelita. Większość z nich przybiera łagodny charakter, zdarza się jednak, że niektóre przypadki wymagają usunięcia. Gdy polip zostanie usunięty, należy stosować odpowiednią dietę. Co można jeść po usunięciu polipa, a czego unikać?       
co można jeść po usunięciu polipa żołądka

Polipy żołądka – jak powstają, jakie są ich rodzaje?  

Polip to uwypuklenie błony śluzowej żołądka. Może przybierać dwie formy nazwane pod względem budowy uszczypułową, która charakteryzuje się wąską nóżką, oraz nieuszczypułową – jej podstawa jest szeroka.    
Nie można jednoznacznie określić przyczyny powstawania polipów. Do głównych powodów mogą zaliczać się między innymi: wiek, genetyka, długotrwałe stosowanie leków, które zwiększają ryzyko powstawania polipów, oraz zakażenia i stany zapalne organizmu.  
Z uwagi na fakt, że polipy nie dają o sobie znać, wykrywane są najczęściej przypadkowo. Przy zmianach większych niż jeden centymetr może dochodzić do bólu brzucha oraz krwawienia podczas wypróżniania. Takie objawy powinny być niezwłocznie skonsultowane ze specjalistą.    
Do jednego z rodzajów polipów żołądka zaliczamy te, które umiejscowione są w trzonie oraz na dnie żołądka. Występują one najczęściej i przybierają łagodną postać.    
Kolejny rodzaj powstaje przez przyjmowanie leków, ich wielkość wynosi około jednego centymetra. Tych polipów najłatwiej pozbyć się, odstawiając leki.   
Polipy hiperplastyczne zazwyczaj występują pojedynczo i pojawiają się podczas zapalenia błony śluzowej żołądka. Nie są groźne, natomiast w wielu przypadkach wykazują tendencję do rośnięcia, jeśli ich wielkość przekroczy centymetr – powinny zostać usunięte.     
Polipy mogą przybierać postać zmian nowotworowych, nazywane są wtedy gruczolakami, które zajmują każdy obszar żołądka. Zmiany te są łagodne, ale mogą rozrosnąć się nawet do ponad dwóch centymetrów.
Wiek nie gra roli, najczęściej spotykanymi polipami w okresie dorastania są hamartomatyczne. Są raczej łagodną odmianą.
Istnieje rodzaj polipów, które występują u osób między 50 a 60 rokiem życiem. Nie wykazują objawów, pomimo ich sporego rozmiaru, który może wynosić nawet pięć centymetrów.
Ostatnim rodzajem są polipy neuroendokrynne, nazywane również guzami. Są to zmiany nowotworowe, które dzięki odpowiedniemu leczeniu chirurgicznemu rokują bardzo dobrze.    

Usuwanie polipów żołądka – jaką metodą?    

Usuwanie polipów zawsze odbywa się u specjalisty, nie ma żadnych sprawdzonych domowych sposobów na polipy żołądka
Endoskopowe usuwanie polipów żołądka to jedna z metod, jest nazywana polipektomią, czyli odcinaniem podłoża polipa, poprzez założenie na niego pętelki diatermicznej. Ten sposób zapobiega rozwojowi polipa oraz nowotworu.
Jak wygląda usunięcie polipa jelita grubego? Do usunięcia większych zmian na jelicie grubym wskazane jest przeprowadzenie kolonoskopii, przy użyciu endoskopu. Jelito dokładnie czyści się, aby pozbyć się resztek zalegającego pokarmu. Jak przed każdym tego typu zabiegiem pacjent otrzymuje środki przeciwbólowe oraz znieczulenie miejscowe, jeśli nie jest wymagane znieczulenie ogólne. Każdy usunięty polip poddawany jest badaniu, żeby upewnić się, że jest wolny od zmian nowotworowych.
Usuwanie polipów żołądka może również odbyć się podczas gastroskopii.

Ból po usunięciu polipa żołądka – przyczyny, działanie

Według specjalistów ból po usunięciu polipa żołądka nie powinien mieć miejsca. Zarówno te istniejące, jak i już usunięte nie bolą. Przyczyna dyskomfortu musi być zatem inna i może dotyczyć na przykład zapalenia żołądka. Z taką dolegliwością najlepiej udać się do lekarza specjalisty.    

Co jeść po usunięciu polipów żołądka – jaką dietę stosować?   

Do czasu, aż nasze jelita nie uzyskają pełnej sprawności, należy spożywać wyłącznie płynny oraz półpłynny pokarm przez około dwa tygodnie. Po kontroli i zgodzie lekarza można wprowadzać potrawy lekkostrawne. Dawkowanie powinno być częste, a porcje małe.
Podczas pierwszych kilku dni po usunięciu polipów żołądka można jeść kleiki ryżowe, puree z warzyw, kremy warzywne i rozmoczone pieczywo.
Co można jeść po usunięciu polipa żołądka? Polecane są twarożki, wszelkie produkty nabiałowe, jajka, mięso chude, ryby, oraz obrane ze skórki owoce.
Duża ilość wprowadzanych do organizmu płynów, w szczególności wody, powinna być przyswajana od razu po zabiegu. Kojąco działają także herbaty i napary z rumianku czy melisy.

Czego nie wolno jeść po usunięciu polipów żołądka?  

Po usunięciu polipów w diecie trzeba unikać przede wszystkim cukrów prostych i surowych warzyw, które mogą powodować wzdęcia, czyli kapusty, kalafiora, brokułu oraz nasion strączkowych. Źle wpływać na przebieg rekonwalescencji będą ostre lub zbyt mocno przyprawione dania, wszelkie buliony, marynaty, alkohol, wyroby z mąki razowej, kawa oraz mocna herbata.    

Jak postępować po usunięciu polipów z żołądka?

Jak po każdym mniej lub bardziej groźnym zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarza. Każdy organizm po badaniu reaguje inaczej i inaczej się regeneruje. Z pewnością specjalista przekaże listę produktów, które można jeść po usunięciu polipów żołądka, a które trzeba na jakiś czas wyeliminować.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!