Data publikacji:

Ciemne plamy pod pachami – jak się ich pozbyć?

Każda kobieta chce, by jej pachy prezentowały się schludnie. To ważne zwłaszcza latem, gdy chętniej odsłaniasz skórę, nosząc chociażby bluzki na ramiączkach. Niestety, ciemne plamy pod pachami to częsty problem, który powoduje zawstydzenie. Jak z nim wygrać?
Plamy pod pachami

Co powoduje ciemne pachy?

Zacznijmy od rozpoznania wroga. Skąd bierze się ciemna skóra pod pachami? Przyczyn tej niedoskonałości może być kilka.
  • Ciemne plamy pod pachami, ale także na pachwinach i łokciach, to bardzo powszechny objaw insulinooporności i cukrzycy. Te choroby wiążą się z dolegliwością zwaną rogowaceniem ciemnym. Jeśli zauważasz, że skóra przebarwia się nie tylko pod pachami, jak najszybciej odwiedź lekarza i wykonaj badania diagnostyczne.
  • Zdecydowanie częściej przebarwienia pod pachami są wynikiem zaniedbań pielęgnacyjnych oraz higienicznych. Jeśli nie zauważasz innych niepokojących objawów i czujesz się dobrze, z ciemnymi pachami bez większych problemów poradzisz sobie w domowym zaciszu.

Jak rozjaśnić ciemne pachy w domu?

Jeśli chcesz, aby twoje pachy były jaśniejsze i bardziej zadbane, musisz zmienić sposób ich codziennej pielęgnacji. Wiele osób traktuje skórę pach bardzo pobieżnie; tymczasem jest ona niezwykle wrażliwa. O czym należy pamiętać podczas walki o ładną skórę pach?

  • Delikatne produkty myjące 
Myj pachy delikatnymi, najlepiej naturalnymi żelami pod prysznic, które nie wysuszają i nie podrażniają skóry. Unikaj mocno oczyszczających produktów, takich jak mydła antybakteryjne. Silnie oczyszczające kosmetyki mogą podrażniać pachy i negatywnie wpływać na ich odcień.
  • Ciemna skóra pach? Stosuj peeling!
Wykonując peeling ciała, nie zapominaj o pachach! One także wymagają regularnego złuszczania. Scrub ułatwi pracę mieszków łojowych i jeszcze dokładniej oczyści pachy. Najlepiej sprawdzi się peeling drobnoziarnisty. Przy okazji pozbędziesz się problemu włosków wrastających po depilacji.
  • Naturalne dezodoranty: sposób na ciemne pachy
Aby pachy wyglądały atrakcyjnie i nie ciemniały, stosuj naturalne dezodoranty. Wiemy, że trudno przerzucić się na nie z konwencjonalnych produktów, jednak zaufaj nam: twoje pachy je pokochają. Naturalne dezodoranty nie blokują gruczołów potowych, pozwalając im pracować. Są delikatne dla skóry i nie wpływają na jej kolor.
  • Ostrożnie z depilacją
Ciemna skóra pod pachami to częsty problem kobiet usuwających włoski za pomocą maszynki. Wówczas włoski mają tendencję do wrastania, zaś sama skóra do rogowacenia i zmiany koloru na ciemniejszy. Wypróbuj alternatywne metody depilacji, takie jak depilacja IPL lub wosk. Jeśli chcesz pozostań przy maszynkach, często je wymieniaj.
  • Serum na przebarwienia
Ciekawym sposobem na poprawę koloru pach jest stosowanie serum na przebarwienia – dokładnie tego samego, którego używasz do twarzy. Pamiętaj jednak, że nie wolno aplikować go na świeżo wydepilowaną skórę. Najlepiej, jeśli sięgniesz po nie tuż przed snem i pozostawisz na skórze na całą noc.

Domowe metody na ciemne plamy pod pachami

Z ciemnymi pachami możesz walczyć także za pomocą domowych metod. Warto wypróbować naturalne produkty o działaniu rozjaśniającym. Bardzo dobre opinie zbierają okłady z plasterków ziemniaka i ogórka, jak również smarowanie pach pastą z sody oczyszczonej oraz wody.

Przebarwienia pod pachami? To nie problem

Nie musisz wstydzić się swoich pach. Wypróbuj proste metody, dzięki którym szybko przywrócisz im estetyczny wygląd. Podstawą jest zmiana nawyków pielęgnacyjnych!
Autorka: Joanna Stanuch