Data publikacji:

Ciemne plamy na twarzy - jakie mogą być przyczyny? Jak się ich pozbyć?

Piegi na nosie mogą wyglądać uroczo u małych dziewczynek, ale podobne ciemne plamy na twarzy, gdy masz czterdzieści lat? Niekoniecznie. Ciemne plamy na skórze nie są powodem do niepokoju i nie wymagają leczenia, chociaż wiele osób decyduje się na kosmetyczne usunięcie ich z powodów estetycznych. W tym artykule przyjrzymy się, co powoduje ciemne przebarwienia na twarzy i jak można się ich pozbyć przy pomocy domowych środków.

Ciemne plamy na twarzy - jakie mogą być przyczyny?

Ciemne plamy na twarzy - przyczyny powstawania

Ciemne przebarwienia na twarzy są spowodowane nadprodukcją melaniny w skórze. Melanina to pigment, który nadaje kolor twojej skórze, włosom i oczom. Jest ona produkowana przez komórki zwane melanocytami. Istnieją cztery główne powody, przez które na skórze mogą pojawić się ciemne plamy - ekspozycja na słońce, zmiany hormonalne (antykoncepcja, ciąża, menopauza), genetyka oraz wiek. Plamy pojawiają się na obszarach ciała, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych, takich jak twarz, dekolt, dłonie lub ramiona.

Ciemne plamy na twarzy w starszym wieku powstają na skutek nadmiernej aktywności komórek pigmentowych. Światło ultrafioletowe przyspiesza produkcję melaniny, dlatego na skórze, która przez lata była wystawiona na działanie słońca, plamy pojawiają się, gdy melanina gromadzi się lub jest wytwarzana w dużych stężeniach. Są one powszechne u osób powyżej 50. roku życia, jednak mogą pojawić się też na skórze młodszych osób, zwłaszcza jeśli spędzają dużo czasu na słońcu lub korzystają z solarium.

Jak pozbyć się ciemnych plam w domu?

Szukasz domowego sposobu na pozbycie się ciemnych plam? Z pomocą może ci przyjść ocet jabłkowy. Jest on wykorzystywany w walce z trądzikiem, przebarwieniami i zmarszczkami. Zawarte w nim kwasy organiczne i witaminy działają rozjaśniająco, a także przyczyniają się do usuwania obumarłych komórek skóry. Jak nakładać ocet jabłkowy na przebarwienia? Po prostu nasącz niewielkie waciki lub odrobinę waty kosmetycznej nierozcieńczonym octem i nałóż je w miejscu plam. Pozostaw je na minimum 15 minut, a następnie umyj twarz letnią wodą.

Jeśli chcesz włączyć ocet jabłkowy do swojej codziennej pielęgnacji twarzy, możesz stworzyć tonik z octem jabłkowym. Jego regularne stosowanie pobudza proces metabolizmu komórek skóry, nadając jej zdrowy wygląd, zmniejszając pory oraz rozjaśniając przebarwienia. Jak zrobić tonik z octem jabłkowym? Wystarczy przygotować mieszankę octu jabłkowego z wodą w proporcji 1:1. Przemywaj nią twarz dwa razy dziennie, a po tonizacji nałóż na skórę krem nawilżający.

Z przebarwieniami świetnie radzi sobie też kwas mlekowy. Pobudza on produkcję kolagenu i elastyny, nawilżając i ujędrniając naskórek, a także działa przeciwbakteryjnie. Gdzie możesz go znaleźć? W swojej lodówce - a dokładniej w mleku, maślance lub zsiadłym mleku. Namocz wacik w jednym z tych produktów i wcieraj go w przebarwienia dwa razy dziennie.

Czy w twoim domu rośnie aloes? Zawiera on aloinę, naturalny nietoksyczny związek, który skutecznie rozjaśnia przebarwienia. Świeży żel z aloesu nanieś na ciemne plamy przed snem. Rano umyj twarz ciepłą wodą i nałóż na nią krem nawilżający 

Polecane produkty

Jeśli domowe sposoby nie pomogły pozbyć się ciemnych plam, czas postawić na bardziej profesjonalne produkty. Co powinny zawierać w składzie? Przede wszystkim witaminę C. Wyrównuje ona koloryt skóry, rozjaśnia zmiany skórne, a także dodaje witalności. Z kolei kwas azelainowy zmniejsza aktywność komórek zawierających melaninę. Pamiętaj, aby wybrać krem z filtrem SPF - zmniejszy to ryzyko pojawienia się następnych przebarwień!
  • Environ C-Boost - krem do twarzy na przebarwienia 25 ml
  • Farmona Krem na przebarwienia i piegi 50 ml
  • NovaClear Whiten wybielający krem na noc 50 ml
  • Ava White Skin Krem na przebarwienia intensywnie rozjaśniający do twarzy SPF15 50 ml

Autorka: Patrycja Hendzel