Data publikacji:

Cierpisz na ciągłe zmęczenie, senność i brak energii? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny i jakie badania warto wykonać

W natłoku obowiązków łatwo czasami zbagatelizować sygnały, które wysyła nasz organizm. Stres, niewystarczająca ilość snu czy przepracowanie to czynniki sprzyjające ciągłemu zmęczeniu i senności. Jeśli mimo regeneracji wciąż zmagasz się z brakiem energii, warto poszukać przyczyn takiego samopoczucia. Dobrze wtedy udać się do specjalisty – to lekarz zleci odpowiednie badania. W pierwszej kolejności należy zadbać o większą higienę życia, a także o regenerację, która ma ogromny wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu.
cierpisz na ciągłe zmęczenie senność i brak energii

Ciągłe zmęczenie i senność, brak energii – przyczyny

Jakie przyczyny odpowiadają za ciągłe zmęczenie i senność? To dość niejednoznaczny objaw, dlatego na jego podstawie lekarz nigdy nie wyda diagnozy. Krótkotrwały brak energii jest zjawiskiem całkiem normalnym i pojawia się po dużym wysiłku (zarówno psychicznym, jak i fizycznym), może towarzyszyć przeziębieniom. Jeśli jednak stan zmęczenia utrzymuje się przez długi czas, a odpoczynek nie przynosi ulgi, należy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.
Ciągłe zmęczenie i senność to objawy, które mogą towarzyszyć wielu chorobom. Na takie symptomy skarżą się osoby cierpiące między innymi na niedoczynność tarczycy. Niekiedy pojawiają się wahania masy ciała, znaczne uczucie chłodu czy u kobiet – zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Uczucie zmęczenia, senność, brak energii mogą też sugerować insulinooporność lub nawet samą cukrzycę. Lista chorób jest jednak znacznie dłuższa – czasami pacjentów diagnozuje się pod kątem przewlekłej niewydolności serca, a u innych za zmęczenie odpowiada chociażby obturacyjny bezdech senny.
Brak energii i zmęczenie to często objawy, które pojawiają się na skutek niedoborów pokarmowych, wynikających między innymi z niewłaściwej albo zbyt restrykcyjnej diety. Dobry lekarz, do którego zwrócisz się z konkretnymi symptomami, nigdy nie będzie wróżyć z fusów. Przyczyny przewlekłego zmęczenia mogą być dość błahe, ale też skrajnie poważne, więc nigdy nie powinno się ich bagatelizować.

Ciągłe zmęczenie i senność, brak energii – jakie badania wykonać?

Ideałem byłoby raz w roku zrobić porządny przegląd zdrowotny. Jeśli jednak już walczysz z ciągłym brakiem energii czy zmęczeniem, to nie ma co czekać – czas się zbadać. Na początku warto porozmawiać od serca z lekarzem i poddać się szczegółowemu wywiadowi. Opowiedzieć o swoich nawykach, zastanowić się, ile czasu przeznaczamy na sen, co znajduje się na ogół na naszych talerzach. Być może już podczas rozmowy lekarz nabierze pewnych podejrzeń, co oczywiście zostanie potwierdzone badaniami.
Jakie badania najczęściej zlecane są pacjentom skarżącym się na ciągłe zmęczenie i senność? Zaczyna się od morfologii krwi z rozmazem, do tego dochodzi TSH, oznaczenie biała C-reaktywnego (CRP). Podczas badań mierzy się też najważniejsze parametry nerkowe, oznaczenie glikemii (stężenie glukozy we krwi), wykonuje próby wątrobowe oraz lipidogram. Dobrze jest również sprawdzić poziom żelaza, witaminy D czy witaminy B12 (w przypadku diet wykluczających, przykładowo wegańskiej lub wegetariańskiej). Do kompletu warto dołożyć również ogólne badanie moczu.
Po wykonaniu tych podstawowych badań dopiero można zlecać kolejne, planować dalszą ścieżkę leczenia tak, aby zwalczyć nie same objawy, lecz przede wszystkim przyczyny odpowiadające za ciągłe zmęczenie i senność, brak energii.

Zespół przewlekłego zmęczenia – jak rozpoznać?

Niestety coraz więcej osób cierpi na zespół przewlekłego zmęczenia. Osoba, która zmaga się z tą dolegliwością, w ogóle się nie regeneruje. Oprócz braku energii pojawiają się wtedy także inne – wciąż mało charakterystyczne objawy – do których można między innymi zaliczyć:
  • złe samopoczucie po wysiłku;
  • trudny do zlokalizowania ból głowy;
  • bóle stawów i mięśni;
  • niekiedy powiększone węzły chłonne;
  • zaburzenia pamięci;
  • trudności w skupieniu uwagi;
  • rozdrażnienie.
  • Trzeba pamiętać jednak, że zanim zespół przewlekłego zmęczenia zostanie zdiagnozowany, należy najpierw wykluczyć inne jednostki chorobowe. Dodatkowo jest to dolegliwość trudna w leczeniu, ponieważ często wiąże się z bardzo stresującym stylem życia. W przypadku zespołu przewlekłego zmęczenia pacjent musi także wykonać dużo pracy polegającej na zmianie dotychczasowych nawyków i znalezieniu przyczyny odpowiadającej za nieustający brak energii. Wtedy też jest potrzebna pomoc psychoterapeuty, psychologa lub psychiatry, ponieważ zespół przewlekłego zmęczenia to choroba, z którą nie należy zmagać się samodzielnie i jej bagatelizować.

    Brak energii – jak sobie pomóc?

    W przypadku ciągłego zmęczenia należy udać się do lekarza, wykonać badania i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dobrze jest również samodzielnie wprowadzać drobne zmiany, dzięki którym organizm zostanie wsparty w walce z ciągłym zmęczeniem i brakiem energii. Na początku zadbaj o odpowiednią ilość snu. Ideałem byłoby, gdyby udało Ci się przesypiać około 7 lub 8 godzin. 
    Wiemy, że ograniczenie stresujących sytuacji w życiu bywa niekiedy bardzo trudne, ale na tyle, na ile to możliwe, zatroszcz się o relaks. Wieczór z książką, ciepła kąpiel, spacer i odcięcie się – przynajmniej na godzinę w ciągu dnia – od internetu to prawdziwa ulga dla głowy. Pamiętaj też o aktywności fizycznej, która sprawia Ci przyjemność. Ogromny wpływ na samopoczucie ma również dieta – niech pół Twojego talerza zawsze zajmują warzywa lub owoce. Sięgaj także po wartościowe tłuszcze (orzechy, ryby, oliwę z oliwek) i źródła białka. Jeśli jednak ciągłe zmęczenie utrudnia Ci funkcjonowanie, nie czekaj – poszukaj pomocy u specjalisty.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka