Data publikacji:

Bylica – właściwości, działanie, stosowanie

Bylica to dosyć znana roślina z rodziny astrowatych. Naturalnie występuje między innymi w Europie, ale spotkać się z nią można również na terenie Azji czy Ameryki. Ponieważ wraz z upływem czasu zauważono jej lecznicze właściwości, w niektórych miejscach rozpoczęto jej zorganizowaną uprawę. Można wykorzystywać ją również w kosmetyce, do przyprawiania posiłków czy w celach dekoracyjnych. Dowiedz się, jakie są właściwości, działanie i zastosowanie bylicy.
bylica

Właściwości bylicy

Bylica obejmuje kilkaset gatunków, jednak wśród najpopularniejszych roślin z tej grupy wyróżnia się bylicę pospolitą, roczną oraz piołun. Właściwości, jakie przypisuje się im w ziołolecznictwie, to między innymi:
  • bylica pospolita – wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Była stosowana w celach łagodzenia symptomów przeziębień, a także problemów z cerą. Powszechnie znany jest jej dobroczynny wpływ na włosy – domyka ich łuski, sprawia, że stają się gładsze oraz bardziej lśniące;
  • bylica roczna – wykorzystywana na skórę oczyszcza ją, przygotowuje do dalszej pielęgnacji i wspomaga gojenie ran. Wykazuje również działanie przeciwmalaryczne, przeciwpasożytnicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Prowadzono z jej udziałem badania, w czasie których poszukiwano leku na malarię. Ostatecznie udało się wyizolować z rośliny substancje czynne, które zostały wykorzystane w produkcji leków. W medycynie chińskiej stosowano ją jako lek na rozmaite infekcje oraz gorączkę;
  • bylica piołun – stosowana przede wszystkim w problemach związanych z układem moczowym i pokarmowym. Bywała doskonałym wyjściem dla osób ze zbyt małym apetytem. Picie wywarów z bylicy piołun pozwalało ludziom radzić sobie również z pasożytami i łagodzić skurcze.
  • W szczególności bylica pospolita często rośnie przypadkowo przy drogach oraz na łąkach, a także w pobliżu rzek. Większość osób nie zauważa jej wśród chwastów. Należy postępować z nią ostrożnie, ponieważ w nadmiernych ilościach może poważnie zaszkodzić. Wykazuje wówczas działanie toksyczne. Naparów z bylicy nie powinno się stosować również dłużej niż przez 10 dni. Przed rozpoczęciem użytkowania należy również zapoznać się z zaleceniami producentów, znajdującymi się na opakowaniach z suszem.
    Roślinę sprzedaje się nie tylko w formie suszonych roślin lub ziela zamkniętego w saszetkach, ale również w postaci cukierków ziołowych, nalewek oraz suplementów diety. Kupując bylicę w jakiejkolwiek formie, należy pamiętać o tym, aby nabywać ją wyłącznie w sprawdzonych, certyfikowanych miejscach. Nigdy nie należy sprowadzać tego rodzaju środków z zagranicy ani kupować od osób prywatnych w internecie.

    Bylica – stosowanie w ziołolecznictwie

    Bylicę pospolitą przeważnie stosuje się jako przyprawę do dań mięsnych lub kiszonych. Ma delikatnie gorzki, ale korzenny smak, który jest lubiany w takich połączeniach kulinarnych. Najczęściej podgatunki bylicy spożywa się w postaci naparów i wywarów. Żeby przygotować taki napój, należy łyżeczkę ziela zalać wrzątkiem, a następnie parzyć pod przykryciem przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut w zależności od konkretnego produktu.
    Najbardziej praktyczne w przyrządzaniu wywarów są dostępne w sklepach zielarskich oraz aptekach gotowe saszetki z bylicą. Ponieważ napoje przygotowane z bylicy są stosunkowo gorzkie, warto dodać do nich odrobinę cukru, słodzika lub miodu. Odpowiedzialnie stosowana bylica może przynieść korzyści zdrowotne w postaci:
  • zmniejszenia ryzyka występowania nowotworów;
  • ograniczenia wpływu grzybów na skórę i paznokcie;
  • wspomagania leczenia chorób pasożytniczych, bakteryjnych, wirusowych i zapalnych;
  • zmniejszania natężenia lub likwidowania bolesnych skurczy;
  • wzmocnienia odporności i poprawy samopoczucia.
  • Bylica – pielęgnacja i stosowanie w kosmetyce

    Schłodzony wywar z bylicy można przelać do buteleczki z atomizerem i stosować do przemywania skóry lub jako hydrolat. Powinna przynosić pozytywne efekty w przypadku walki z:
  • podrażnioną, uwrażliwioną skórą;
  • poparzeniami słonecznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi;
  • trądzikiem, przetłuszczaniem się skóry i innymi niedoskonałościami.
  • Ponadto wykorzystywanie bylicy w formie hydrolatu może być świetnym sposobem na przywrócenie skórze odpowiedniego pH po myciu. Wówczas skórę po osuszeniu należy spryskać z odległości około 15 cm, a w następnej kolejności można przejść do nakładania kolejnych kosmetyków – olejków, serum czy kremu. Doskonałym pomysłem będzie także poszukiwanie hydrolatów z mieszanek ziołowych z dodatkiem bylicy wśród propozycji producentów kosmetyków naturalnych. Ciekawym zastosowaniem tej rośliny jest również wykorzystanie jej jako odstraszającego środka na owady, w szczególności komary.

    Środki ostrożności podczas stosowania bylicy

    Stosując tak silne substancje, jakie zawiera w sobie bylica, warto pamiętać o wcześniejszym kontakcie z lekarzem lub ścisłym monitorowaniu dawek i czasu użytkowania. Podczas wprowadzania spożywania bylicy do swoich nawyków trzeba pamiętać o robieniu częstych i długich przerw, kontrolowaniu jej spożycia oraz obserwowania organizmu, czy nie pojawiają się żadne skutki uboczne.
    Wśród powikłań związanych z przedawkowaniem bylicy można wymienić biegunkę i wymioty (czasami krwawe), drżenie ciała, zawroty głowy, niepokój psychoruchowy, halucynacje, duszności i zaburzenia oddechu, trudności z oddychaniem, utratę przytomności, drgawki, niewydolność wątroby i nerek. Bylica jest toksyczna także dla zwierząt. Nie wolno stosować jej u kobiet w ciąży ani karmiących piersią, ponieważ substancje znajdujące się w bylicy przenikają do mleka matki.
    Zdjęcie: Nikolaydonetsk/Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!