Jak wybrać buty do fitnessu?

Coraz więcej osób spędza wolny czas na siłowni i w klubach fitness. Sport to zdrowie, ale jego uprawianie to także ryzyko wielu kontuzji i urazów. Podczas ćwiczeń nasze stopy, kolana czy kręgosłup narażone są na zwichnięcia. Częstym ich powodem jest nie tylko nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń, lecz także niewłaściwy dobór obuwia. Jakie buty do fitnessu wybrać, by uprawianie sportu stało się komfortowe i bezpieczne?

buty do fitnessu

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu butów do fitnessu?

Idealne buty do fitnessu powinny być dostosowane do rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Muszą amortyzować stopę i stabilizować jej położenie w czasie ruchu. Jeśli uprawiamy różne formy aktywności, jedna para butów to za mało. Trzeba pamiętać, że do uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej potrzebujemy konkretnych butów. Częstym błędem jest używanie podczas zajęć fitness butów do biegania, które ze względu na zbyt sztywną i grubą podeszwę nie zapewnią nam odpowiedniego komfortu podczas ćwiczeń.

Zanim zdecydujemy, jakie buty do fitnessu wybrać, musimy zastanowić się, do jakiej dyscypliny i na jakiej powierzchni będziemy ich używać. Elementami, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów butów fitness, są podeszwa i użyte przez producenta materiały. Przed zakupem buty trzeba przymierzyć, przejść się w nich po sklepie, poskakać czy nawet pobiegać, żeby sprawdzić, czy dobrze leżą podczas ruchu. W czasie uprawiania sportu stopa może puchnąć, dlatego często zaleca się wybór buta o pół rozmiaru większego, niż nosimy na co dzień.

Zapewni nam to komfort i bezpieczeństwo. Wygląd butów to już sprawa drugorzędna. Ceny butów fitness zależą głównie od marki, zastosowanych technologii i designu. Jeśli chcemy, by buty długo nam posłużyły, lepiej na nich nie oszczędzać. Ceny butów fitness wahają się w granicach od 100 do ponad 600 zł.

 

Podeszwa — maksymalne wsparcie i stabilizacja dla naszych stóp

Najważniejszym elementem butów do fitnessu jest podeszwa. Odpowiednio dobrana, zapewni komfort podczas treningu i zapobiegnie bólowi stóp w czasie dynamicznych ćwiczeń. Ważną cechą jest jej optymalna przyczepność. Ten sam but inaczej będzie zachowywać się na miękkim podłożu, a inaczej na twardym. Jeśli trening odbywa się na śliskiej powierzchni, należy wybrać buty o większej przyczepności, np. takie, które zawierają gumowe elementy.

Buty powinny stabilizować układ ruchu i ułatwić zachowanie równowagi w momencie, kiedy do ćwiczeń wykorzystujemy ciężary. Do treningu na miękkim podłożu nie nadają się buty o miękkiej i grubej podeszwie, istnieje wówczas duże ryzyko upadku. Niektóre podeszwy mają wmontowane specjalne poduszki żelowe lub powietrzne (np. Nike Air).

Tego typu technologia zmniejsza ryzyko urazów, odcisków, chroni stawy i mięśnie, zapewniając odpowiednią amortyzację, szczególnie gdy ćwiczymy na twardej powierzchni. Jeśli chcemy zwiększyć stabilizację, wybierajmy buty sznurowane z dość sztywnym napiętkiem. Sznurowadła pozwolą na regulację buta, tak by był odpowiednio dopasowany do naszej stopy. Utrzymanie jej w konkretnej pozycji zminimalizuje ryzyko kontuzji kostki czy stawu kolanowego.

Z jakiego materiału powinny być wykonane buty do fitnessu?

Odpowiednie buty do ćwiczeń powinny być lekkie, dość elastyczne i wykonane z oddychających, wysokiej jakości materiałów. Sztuczne tworzywa mogą utrudniać wentylację i być przyczyną pocenia się stóp, co znacznie zminimalizuje komfort w czasie ćwiczeń.

Najbardziej odpowiednim materiałem będzie skóra naturalna oraz specjalna siateczka z tworzyw syntetycznych lub nubuku. Buty powinny mieć też dziurki, które zapewnią przewiew i pozwolą naszym stopom oddychać. Warto pamiętać, że noszenie takiego obuwia na zewnątrz może zakończyć się otrzepywaniem skarpetek i wysypywaniem piasku z wnętrza buta.

Tego typu obuwie idealnie nadaje się zaś do treningów na salach i siłowniach. Sprawdzi się szczególnie podczas upałów, w przeciwieństwie do butów wykonanych w całości ze skóry. Skórzana cholewka jest trwała i zapewnia stabilizację stopy, jednak trzeba zaznaczyć, że tak wykonany but jest cięższy i automatycznie droższy.

Ważna jest także wkładka. Powinna być miękka, aby lepiej amortyzowała stopę podczas ruchu. W profesjonalnym obuwiu do fitnessu często wykorzystywana jest pianka EVA, uznawana za przełomowy materiał w amortyzacji. Jeśli mamy problem z potliwością stóp, warto zaopatrzyć się w specjalne wkładki z jonami srebra, która wchłaniają wilgoć, zapewniają suchość i świeżość stóp.

Nowoczesne technologie użyte w butach do fitnessu

Producenci obuwia sportowego prześcigają się w tworzeniu nowych i jedynych w swoim rodzaju modeli, które mają poprawić efekty ćwiczeń i pozwolić osiągnąć upragniony cel szybciej i bez wysiłku. Bardzo popularne są chociażby buty kształtujące uda i pośladki, reklamowane przez gwiazdy sportu czy celebrytki.

Dzięki specjalnie skonstruowanej podeszwie z wkładką balansującą uruchamiane zostają nieużywane bądź rzadko używane partie mięśni. Obietnice zwiększenia wydajności treningów, poprawienia wyglądu mięśni ud czy pośladków podczas użytkowania danego obuwia to, według ekspertów, niestety tylko chwyt marketingowy.

W przypadku zastosowania nowoczesnych technologii ceny butów fitness od razu wzrastają. Trzeba mieć świadomość, że to nie buty są odpowiedzialne za efekty, jakie osiągniemy, ale treningi i intensywność ćwiczeń, które wykonujemy. Obuwie ma nam tylko pomoc, by ćwiczyło się wygodnie i bezpiecznie.

Czy można nosić buty fitness na co dzień?

Propagowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej spowodowało zmiany nie tylko w liczbie sprzedawanych karnetów na siłownie i suplementów diety, ale także w świecie mody. Sportowy luz jest bardzo popularny, a stylizacje z dresem, bluzą i sportowymi butami każdego dnia widać na ulicach. Buty do fitnessu są bardzo wygodne, dlatego dużo osób chętnie nosi je również na co dzień.

Buty fitness często mają ciekawy, nowoczesny design, pasują do jeansów czy sportowych sukienek. Niebanalna kolorystyka i wzory ożywiają stylizację i podkreślają indywidualny styl. Ładny wygląd butów z pewnością poprawi nasze samopoczucie i zmotywuje do treningów.

Są nawet firmy, które pozwalają samodzielnie zaprojektować obuwie (np. Nike czy Adidas), więc każdy może stworzyć coś odpowiedniego dla siebie. Kiedy zastanawiamy się, jakie buty do fitnessu wybrać, nie kierujmy się tylko ich wyglądem. Cóż nam po modnych butach, jeśli są niewygodne, a ćwiczenie w nich to męczarnia dla naszych stóp?

Buty sportowe to dla wielu z nas ulubione obuwie nie tylko na treningi. Przed zakupem butów fitness warto przyjrzeć się bliżej ich głównym elementom – podeszwie i użytym materiałom. But musi być lekki i wygodny, by nie powodował otarć i opuchlizny podczas ćwiczeń. Dobrze dobrany, zapewnia odpowiednią amortyzację i stabilizację.

To ważne, by uchronić stopy, kolana i kręgosłup przed kontuzją. Poza dbałością o właściwości techniczne obuwia producenci przykładają wagę także do walorów estetycznych, dzięki czemu na sklepowe półki trafiają modele o ciekawych wzorach i w modnych kolorach. Ceny butów fitness to koszt od 100 do ponad 600 zł, w zależności od użytych materiałów i technologii. Jakie buty do fitnessu są więc odpowiednie? Takie, które zapewnią właściwą amortyzację stopy oraz spełnią nasze oczekiwania wizualne, a przy tym będą atrakcyjne cenowo. Wtedy możemy mieć poczucie, że zainwestowaliśmy w dobry zakup.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Dbam o Siebie