Data publikacji:

Brązowy nalot na języku – jak się pozbyć?

Język jest narządem, który wbrew pozorom wiele mówi o naszym stanie zdrowia. W zależności od jego zabarwienia możemy być nakierowani na grupę problemów zdrowotnych, które mogą toczyć się w organizmie. Nalot na języku może przybierać różne kolory: żółty, biały, zielony, czarny czy brązowy. Nie wiesz, co oznacza brązowy nalot na języku i jak się go pozbyć? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.
brązowy nalot na języku

Funkcje języka

Język jest narządem, który pełni wiele ważnych dla organizmu funkcji. Umożliwia żucie i rozdrabnianie pokarmu, czuć smaki spożywanych pokarmów i napojów oraz przede wszystkim prawidłowo komunikować się ze światem za pomocą mowy. Zbudowany jest z tkanki mięśniowej, a dokładniej z mięśni poprzecznie prążkowanych. W warunkach fizjologicznych pokryty jest bezbarwną błoną śluzową. Jakikolwiek nalot na języku jest stanem patologicznym, ponieważ nie powinien w warunkach fizjologicznych się pojawiać. Inne określenie nalotu na języku to tak zwane obłożenie języka. Nalot na języku może przybierać różne formy. Najpopularniejsza z nich to pojawienie się nalotu na grzbietowej części języka, czyli tej najbardziej widocznej. Nie należy jednak zapominać, że nalot może umiejscowić się również na bocznych częściach języka. Niestety nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka. 

Brązowy nalot na języku – przyczyny

Brązowy nalot na języku może świadczyć o wielu różnych schorzeniach. Bardzo często świadczy na przykład o niedotlenieniu organizmu, czyli odpowiednia ilość tlenu nie została dostarczona do komórek w organizmie. Taki stan występuje najczęściej u palaczy lub u osób borykających się z różnego rodzaju problemami z układem oddechowym lub układem krążenia. Brązowy nalot na języku współwystępuje z bólem gardła. Brązowy nalot na języku może zwiastować również problemy w obrębie układu pokarmowego.
Może to być na przykład nieżyt żołądka, wrzody żołądka lub dwunastnicy albo kamienie w pęcherzyku żółciowym. Warto podkreślić, że wówczas brązowy nalot nie jest jedynym objawem, ale towarzyszą mu też ból w okolicy nadbrzusza, nudności lub wymioty.
Częste infekcje bakteryjne i wirusowe, nieustanne zmęczenie, ból mięśni i kości, huśtawki nastroju oraz problemy z utrzymaniem jednej wagi współwystępujące z brązowym nalotem na języku mogą świadczyć o zatruciu organizmu toksynami. Jest to tak zwana toksemia, czyli nadmierne zatrucie organizmu toksynami. Dotyka głównie osoby, które nie prowadzą zdrowego trybu życia: palą papierosy, nadużywają alkoholu, w ich codzienności brak jest aktywności fizycznej oraz posiadają wysoko przetworzoną dietę ubogą w błonnik i składniki odżywcze. Brązowy nalot na języku występuje także u osób, które borykają się z jakimś zakażeniem grzybiczym.
Jeżeli brązowy nalot na języku zostanie zauważony, nie należy panikować. Wymienione choroby są tylko wskazówką w jakim kierunku należy skierować diagnostykę laboratoryjną i z jakim lekarzem się skonsultować. Wszelkie wątpliwości warto omówić ze swoim lekarzem prowadzącym (lekarzem rodzinnym). 
Nalot na języku nie zawsze oznacza jakiś stan chorobowy w organizmie. Jeżeli nalotowi na języku nie towarzyszą żadne inne objawy, jak na przykład świąd, ból, pieczenie albo dolegliwości ze strony innych układów w organizmie, wówczas nie ma powodów do obaw. Warto jednak mimo wszystko każdą niepokojącą zmianę skonsultować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Przyczynami brązowego nalotu na języku mogą być również niewłaściwa higiena jamy ustnej, palenie papierosów, nadmierne spożywanie kawy lub herbaty albo spożywanie produktów i przypraw barwiących język na brązowy kolor. 

Brązowy nalot na języku jak się pozbyć?

Kluczowe jest odnalezienie przyczyny powstawania brązowego nalotu na języku i wyeliminowanie jej. Nie należy działać wyłącznie objawowo, ponieważ brązowy nalot będzie ciągle powracał, a stan organizmu w trakcie choroby może się pogarszać. Co ciekawe, nie leczy się nalotu na języku. Można go jedynie usuwać z powierzchni języka, jednak nie jest to leczenie.
Nieestetyczny brązowy nalot na języku należy oczyszczać za pomocą tylnej ściany główki szczoteczki do zębów. Warto zwrócić uwagę na ten element podczas zakupu szczoteczki. Niestety nie każda szczoteczka do zębów nadaje się również do oczyszczania języka. W aptekach lub drogeriach można znaleźć coraz więcej gadżetów i preparatów przeznaczonych do higieny języka. Są to różnego rodzaju skrobaczki do czyszczenia języka plastikowe lub ze stali nierdzewnej, miedziane czyściki czy specjalne szczoteczki przeznaczone do czyszczenia języka. 
Znaleźć można także preparaty do czyszczenia języka. Wśród nich na przykład żele, pasty, płyny do płukania.
Warto dbać o higienę języka, który podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej niestety jest zazwyczaj pomijany. A szkoda! Dlaczego? Większość problemów z jamą ustną, nieświeżym oddechem czy nawet dolegliwości bólowe zębów są spowodowane nieprawidłową higieną narządu, jakim jest język (a najczęściej jej brakiem). Nie bagatelizujmy również wszelkich zmian w obrębie języka. Należy je jak najszybciej skonsultować z lekarzem.
Zdjęcie: Envato Elements