Data publikacji:

Ból z tyłu pleców na wysokości płuc – co oznacza?

Bóle pleców to obecnie jedna z najczęstszych dolegliwości bólowych, które dotyczą coraz młodszych pacjentów. Ból z tyłu pleców na wysokości płuc może być niepokojący, szczególnie jeśli nie wiadomo, jakie jest jego źródło. Przyczyn tego rodzaju bólu może być bardzo wiele – niektóre są łatwe w usunięciu, inne natomiast utrudniają życie przez lata. Z bólem często powiązane jest także pieczenie z tyłu pleców na wysokości płuc. Dowiedz się, co mogą oznaczać wspomniane dolegliwości.
ból z tyłu pleców na wysokości płuc

Ból mięśniowo-powięziowy oraz pieczenie z tyłu pleców na wysokości płuc

Ból mięśniowo-powięziowy jest jedną z najczęstszych dolegliwości dotykających ludzi w średnim wieku. Jest związany z nieprawidłowościami w obrębie tkanek miękkich, otaczających tylną część kręgosłupa na wysokości płuc. Przeważnie taki ból mija po kilku tygodniach i nie wymaga interwencji medycznej, jednak czasami zdarza się, że pozostaje z pacjentem na stałe. Wówczas konieczna może się okazać konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Ból tego rodzaju wiąże się z powstawaniem tzw. punktów spustowych, czyli MPPS. We wrażliwych miejscach wyczuwalne jest nadmierne napięcie mięśniowe, a pacjent może odczuwać pieczenie z tyłu pleców na wysokości płuc. Dosyć charakterystyczne jest także zesztywnienie stawów czy osłabienie siły mięśniowej. Jakie są przyczyny mięśniowo-powięziowego bólu z tyłu pleców na wysokości płuc? Przede wszystkim jest to siedzący tryb życia lub przeciwnie – nadmierne przemęczenie, brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej, wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe lub stany pourazowe.

Ból z tyłu pleców na wysokości płuc a neuralgie międzyżebrowe

Neuralgie międzyżebrowe to dosyć popularna dolegliwość, charakteryzowana jako ból neuropatyczny. W czasie pierwszego napadu bywa bardzo stresująca, ponieważ pacjent może mieć wrażenie, że się dusi i ma trudności z oddychaniem. Podstawą jest wówczas zachowanie spokoju i powolne oddychanie pomimo bólu oraz ucisku w klatce piersiowej, który może występować zarówno z przodu, jak i z tyłu. Po przewiezieniu pacjenta do lekarza lub szpitala w przypadku nerwobóli przeprowadza się bardzo szeroką diagnostykę w celu wykluczenia chorób serca czy płuc. W leczeniu bólu o podłożu neuropatycznym stosuje się leki przeciwbólowe, rozluźniające, przeciwdepresyjne czy o działaniu przeciwdrgawkowym.  

Entezopatia wyrostków kolczystych jako przyczyna bólu z tyłu pleców na wysokości płuc

Entezopatia to częsta choroba zwyrodnieniowo-przeciążeniowa wyrostków kolczystych, która może wywoływać ból w omawianej okolicy. Przeważnie wiąże się z patologicznymi zmianami w obrębie tkanki ścięgnistej czy struktur więzadłowych. Popularną przyczyną entezopatii wyrostków kolczystych jest wysiłek fizyczny ponad siły organizmu oraz nieprzestrzeganie okresu regeneracji pomiędzy kolejnymi sesjami treningowymi. Wśród podstawowych objawów entezopatii, oprócz bólu, można wyróżnić pieczenie z tyłu pleców na wysokości płuc, ograniczenie ruchomości, uczucie chrobotania, osłabienie siły mięśniowej i nieprawidłowe napięcie mięśniowe.
W leczeniu entezopatii stosuje się farmakologię, zmianę nawyków czy stymulację za pomocą rozmaitych technik fizjoterapeutycznych i medycznych. Przykładem wykorzystywanych leków są niesteroidowe środki przeciwzapalne podawane różnymi drogami, schładzanie okolicy, w której odczuwane są dolegliwości bólowe, a także kinesiotaping, osocze bogatopłytkowe, fala uderzeniowa czy proloterapia. Metody leczenia każdorazowo powinien dobierać lekarz po konsultacji z pacjentem.

Choroby zwyrodnieniowe, przeciążenia oraz wady postawy

Jeśli ból z tyłu pleców na wysokości płuc występuje po wysiłku fizycznym, można łatwo wyciągnąć wniosek, że jest on spowodowany przeciążeniami. Na wszelki wypadek warto jednak zgłosić się do lekarza i sprawdzić, czy jego przyczyna nie leży gdzie indziej. Ból może pojawiać się także w wyniku wielogodzinnego przebywania w określonej pozycji. W takich przypadkach bardzo pomocny okazuje się odpoczynek lub ćwiczenia wykonywane wspólnie z fizjoterapeutą.
Charakterystyczny ból z tyłu pleców na wysokości płuc nierzadko jest też związany z występowaniem chorób zwyrodnieniowych. Są to naturalne procesy, które zachodzą w organizmie wraz z wiekiem, jednak znacznie przyspieszyć je mogą brak lub nadmierny wysiłek fizyczny, dźwiganie w pracy ciężkich przedmiotów czy rozmaite urazy mechaniczne. U dzieci i nastolatków częstą przyczyną takiego rodzaju bólu są wady postawy, których leczenie należy rozpocząć możliwie jak najszybciej. Wady, które powodują ból z tyłu pleców na wysokości płuc, to najczęściej zmiany w obrębie klatki piersiowej oraz właśnie pleców.

Ból z tyłu pleców na wysokości płuc a inne schorzenia

Ból z tyłu pleców na wysokości płuc wcale nie musi być objawem schorzeń kręgosłupa. Często jest to ból niecharakterystyczny, piekący lub promieniujący, który może wiązać się z szeregiem innych schorzeń dotyczących przykładowo mięśnia sercowego, układu oddechowego, nerwowego czy zmian nowotworowych. Dlatego właśnie tak ważna jest szeroko zakrojona diagnostyka prowadzona przez lekarza.
W pierwszej kolejności z przewlekłym bólem z tyłu pleców na wysokości płuc udajemy się do internisty, jednak konieczne mogą być także konsultacje z psychologiem, neurologiem, dietetykiem, gastrologiem czy kardiologiem, a często również z ortopedą czy fizjoterapeutą. Jeśli jednak ból jest ostry i napadowy, jego przyczyną może być zawał serca lub zator płucny. Wówczas liczy się czas interwencji i konieczne jest jak najszybsze przewiezienie chorego do szpitala.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!