Data modyfikacji:

Białe plamki na paznokciach - co oznaczają i jak je leczyć?

Na twoich paznokciach pojawiają się białe plamki? Sprawdź, co jest przyczyną powstawania białych plamek na paznokciach i jak je leczyć.
dłonie kobiety

Przyczyny białych plamek na paznokciach

Pojawianie się białych plamek na paznokciach fachowo nazywa się leukonychią. Może dotykać osoby w każdym wieku – zarówno dorosłych, jak i dzieci. U niektórych białe plamki mogą przypominać niewielkie, białe kropki.

Czasem plamki na paznokciach są większe i przebiegają przez całą szerokość płytki. Plamki na paznokciach mogą pojawić się na jednym lub kilku paznokciach jednocześnie.

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania białych plamek jest uszkodzenie łożyska paznokcia. Jest to odżywcza tkanka, na której osadzony jest paznokieć.

Może się tak wydarzyć, jeśli uderzysz się w dany paznokieć z dużą siłą. Wśród kobiet popularną przyczyną pojawienia się białych plamek na paznokciach są regularne zabiegi kosmetyczne, takie jak manicure lub pedicure.

Intensywne opiłowanie płytki paznokcia, nakładanie paznokci akrylowych czy żelowych może znacznie osłabić paznokcie i tym samym ich łożysko.

Podobnie jest z lakierami do paznokci i utwardzaczami – nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą powodować reakcje alergiczne i przebarwienia na paznokciach.

W przypadku regularnego pojawiania się białych plamek na paznokciach nie należy lekceważyć możliwości braku wystarczającej ilości składników mineralnych i witamin.

Dieta uboga w cynk i wapń może znacznie przyczyniać się do powstawania przebarwień na paznokciach.

Jeśli od dłuższego czasu zmagasz się z tym problemem, najlepiej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Białe plamki na paznokciach – czy to niebezpieczne?

Co do zasady białe plamki na paznokciach nie są niebezpieczne dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że powstawanie przebarwień tego typu może być także objawem grzybicy paznokci.

Jest to bolesne, trudne w leczeniu i kłopotliwe schorzenie. Pierwszym objawem infekcji tego typu może być pojawienie się na paznokciach kilka białych plamek. Zakażenie może się rozprzestrzeniać na łożysko paznokcia.

Płytka paznokcia najpierw zacznie się łuszczyć, a następnie stanie się gruba i łamliwa. W takim przypadku najlepiej zacząć działać jak najwcześniej i skorzystać ze specjalistycznej pomocy.

Warto obserwować również białe plamki na paznokciach u dziecka. Przebarwienia tego typu zwykle wynikają z urazów wyjątkowo delikatnego łożyska paznokcia u dziecka.

Jeśli białe plamki będą się pojawiać często, najlepiej obserwować malucha, a w razie potrzeby – udać się do lekarza.

Nie ignoruj białych plam na paznokciach u nóg. Najczęstszą przyczyną przebarwień są urazy, jednak paznokcie u nóg są dużo częściej narażone na występowanie zmian o podłożu grzybiczym.

Jeśli nie jesteś pewien, co jest przyczyną powstawania białych plam na paznokciach u nóg, najlepiej udaj się do podologa lub sięgnij po specjalistyczne kosmetyki.

Jak leczyć białe plamki na paznokciach

Leczenie białych plamek na paznokciach zależy od przyczyny, która spowodowała pojawienie się przebarwień. Uraz paznokcia skończy się prawdopodobnie punktową, dużą plamą na płytce.

Z kolei reakcja alergiczna lub grzybicza może powodować kilka drobnych kropek na paznokciach. Wygląd białych plamek może się różnić na poszczególnych paznokciach.

Jeśli białe plamki nie pojawiają się na twoich paznokciach często i najpewniej powstały w wyniku urazu – nie musisz nic robić. Wystarczy, że zaczniesz bardziej dbać o swoje paznokcie i dłonie tak, aby uniknąć kolejnych urazów.

W tym przypadku łożysko paznokcia samo się zregeneruje, paznokieć urośnie, a przebarwienie zniknie samo. Plamki na twoich paznokciach pojawiają się regularnie?

W takim wypadku najlepiej skonsultuj to z lekarzem. Lekarz dokładnie zbada twoje paznokcie u dłoni i stóp.

Może zlecić także wykonanie morfologii w celu wyeliminowania poważnych schorzeń. Jest tak zwykle gdy za przyczynę powstawania białych plamek podejrzewa się niedobory witamin i składników mineralnych w diecie.

Gdy powstanie białych plamek na paznokciach jest wywołane przez reakcję alergiczną, jak najszybciej przestań używać szkodzącego ci kosmetyku. Twoje paznokcie będą potrzebować od dwóch do czterech tygodni na pełną regenerację. W tym czasie unikaj malowania paznokci.

Gdy twoje paznokcie w pełni odrosną, możesz stosować delikatną odżywkę utwardzającą płytkę. Dzięki temu twoje paznokcie staną się silniejsze i bardziej odporne na urazy bądź uszkodzenia mechaniczne.

W przypadku zmian o charakterze grzybiczym, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Prawdopodobnie przepisze ci przeciwgrzybicze leki doustne lub środki o działaniu punktowym.

By zapobiegać pojawianiu się tego typu zmian, stosuj kosmetyki przeznaczone do przeciwgrzybiczej pielęgnacji paznokci. Wśród internautów największą popularnością cieszy się sztyft do paznokci Steper.

Kosmetyk pielęgnuje i chroni zniszczoną płytkę paznokciową, eliminując w tym samym czasie komórki odpowiedzialne za powstawanie grzybów.

Białe plamki na paznokciach – co jeść?

By unikać powstawania białych plamek na paznokciach, musisz zadbać o swoją dietę. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, które pozytywnie wpłynie na kondycję nie tylko paznokci, ale także włosów.

Jak najprościej uzupełnić dietę o brakujące wapno? Wystarczy,  że zaczniesz spożywać więcej mleka i przetworów mlecznych.

Produkty tego typu zawierają laktozę, która znacznie zwiększa przyswajalność wapnia. Kolejnym dobrym źródłem wapnia są ryby i przetwory rybne.

Autorka: Patrycja Hendzel