Data publikacji:

Awokado: jakie ma właściwości zdrowotne, lecznicze i odżywcze? Kto i dlaczego nie powinien jeść awokado?

Awokado to bez dwóch zdań jeden z najpopularniejszych owoców, który posiada niezwykłe walory smakowe. Nic więc dziwnego, że zajadamy się nim z przyjemnością i wykorzystujemy w licznych przepisach. Jednak awokado, oprócz interesującego smaku, posiada też właściwości, które powodują, że jest jednym z najbardziej zdrowych owoców na świecie. Interesuje cię temat awokado? Właściwości, które posiada, wyróżniliśmy w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!
awokado właściwości

Podstawowe informacje o awokado

Któż z nas nie zna awokado? Zdecydowanie trudno będzie znaleźć choć jedną osobę, która nigdy nie słyszała o tym owocu. Jednak dlaczego warto go spożywać? Odpowiedź dla wielu z nas może nie być aż tak oczywista. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy dowiedzieć się nieco więcej o tejże roślinie i jej owocach, co z przyjemnością uczynimy.
Awokado nazywane jest inaczej smaczliwką. Wyróżnić można od 80 do nawet 200 gatunków – ich liczba uzależniona jest od ujęcia systematycznego, jakie się przyjmie. Awokado to zarówno zimozielone krzewy, jak i średniej wielkości drzewa, które mogą osiągnąć wysokość nawet 20 metrów. Ich cechami charakterystycznymi są między innymi: czerwonobrązowa kora, aromatyczne i skrętoległe liście czy kwiatostany, które są biało-żółte, zebrane w pręciki, i oczywiście – owoce.
Naturalnym klimatem dla roślin z grupy awokado jest tropik oraz subtropik amerykański. Z tego powodu awokado występuje głównie w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej, zaś nieliczne gatunki rosną także w południowo-wschodniej części Azji.
Powyższa roślina znana jest ludzkości od tysiącleci. Badacze stwierdzili, że była ona wykorzystywana przez ludzi już 7 000 lat przed naszą erą, co oznacza, że była jedną z pierwszych roślin, którą spożywali nasi przodkowie. Ciekawostką dotycząca tej roślin jest jej nazwa, otóż początkowo była ona nazywana „ahuacate”, co w języku Azteków oznaczało „drzewo, na którym rosną jądra”, co było spowodowane kształtem owoców. Jednak w momencie wzrostu popularności owocu z drzewa ahuacate, zmieniono jego nazwę na łatwiejszą do wymówienia w wielu językach. Tak powstała dzisiejsza nazwa – awokado.

Właściwości awokado

Najważniejszym, z punktu widzenia człowieka, elementem awokado są jego owoce, które nazywane są owocami awokado. Co istotne, dojrzewają one stosunkowo długo, gdyż od 6 do 8 miesięcy. Ciekawostką jest fakt, iż niektóre gatunki posiadają owoce, które mogą ważyć nawet kilogram, jednak tego typu okazy nie są na co dzień dostępne w sklepach spożywczych.
Jak smakuje owoc awokado? Jest to uzależnione od jego stopnia dojrzałości. Ważne jest jednak, aby spożywać owoc dobrze dojrzały. Wtedy w pełni docenimy jego walory smakowe. Awokado łączy w sobie lekko orzechowy oraz maślany smak. Jego ogromną zaletą jest uniwersalność smakowa. W zależności od dodanych składników, awokado może nabrać nowego wyrazu. Wystarczy dojrzały owoc zdusić, dodać na przykład czerwoną cebulę, kolendrę czy pomidory – wspaniała pasta na kanapki gotowa! Wiele osób awokado traktuje także jako zamiennik masła, w tym celu wystarczy jedynie rozgnieść owoc. Najlepiej rozsmarowuje się oczywiście awokado w pełni dojrzałe.
Jaki kolor posiada owoc awokado? Jest on uzależniony od gatunku, jednak najczęściej spotkać można awokado z zieloną skórką bądź ciemną, w barwie bordowo-brązowej. Zaś miąższ awokado jest delikatnie żółto-zielony. Co ważne, po rozkrojeniu awokado jego miąższ bardzo szybko ciemnieje, istotne jest więc jego bardzo szybkie spożycie bądź skropienie sokiem z cytryny.
Oprócz walorów smakowych, jakie właściwości zdrowotne posiada awokado? Zdecydowanie jest ich wiele. Dowiesz się o nich z kolejnej części naszego artykułu.
Awokado jest jednym z lepiej przebadanych owoców pod kątem wartości odżywczych. Tym samym wiadomo, że w 100 gramach miąższu z awokado znajdziemy:
  • 160 kalorii,
  • 15 gram tłuszczu, w tym kwasy tłuszczowe nasycone to 2,1 grama;
  • 485 miligramów potasu;
  • 2 gramy białka;
  • 29 miligramów magnezu;
  • 12 miligramów wapnia;
  • 0,6 miligrama żelaza;
  • jest także źródłem witamin z grupy B, a także A, C, E, K i H.
Dzięki zawartości powyższych składników, awokado to prawdziwa bomba antyoksydacyjna!

Awokado - właściwości odżywcze

W badaniach udowodniono, że dzięki regularnemu spożywaniu awokado możemy zadziałać profilaktycznie, a więc ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych chorób. Dlaczego? Ponieważ awokado posiada między innymi właściwości przeciwzapalne.
Regularne spożywanie awokado wspiera układ immunologiczny, pozwala na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi, wspomaga wzrok, zmniejsza ryzyko chorób serca i udarów, pozwala na poprawę pracy mózgu, ale także wpływa na poprawę jakości skóry. Ponadto awokado podtrzymuje długie uczucie sytości.
Jakie inne właściwości ma awokado? Sprawdźmy:
  • awokado właściwości na skórę – poprawia gęstość i grubość skóry, ponadto wspomaga proces tworzenia kolagenu i elastyny, co ogranicza wiotczenie skóry. Co więcej, awokado pomaga w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry;
  • awokado właściwości odchudzające – dzięki temu, iż awokado bogate jest w zdrowe tłuszcze, wspomaga odchudzanie. W jaki sposób? Awokado daje duże poczucie sytości, co zmniejsza prawdopodobieństwo podjadania.
  • awokado właściwości kosmetyczne – awokado, aby wspaniale zadziałać na skórę, nie musi być jedynie spożywane. Wiele marek kosmetycznych wykorzystuje fantastycznie działanie np. oleju z awokado i tym samym dodaje je do receptury kosmetyków. W produkcie kosmetycznym awokado może działać kojąco, łagodząco, regeneruje podrażnioną skórę, nawilża. Dlatego sprawdzi się doskonale zarówno u osób borykających się z cerą wrażliwą, ale także suchą.
  • awokado właściwości na wątrobę – twoja wątroba również polubi się z awokado. Dlaczego? Badacze stwierdzili, iż awokado jest źródłem L-asparaginianu. Jest to aminokwas, który jest niezbędny do przebiegu wielu cykli metabolicznych zachodzących w wątrobie, a tym samym jego dostarczenie w posiłku pozwala na polepszenie pracy wątroby.
Nic więc dziwnego, że dzięki powyższym właściwościom smakowym, ale także zdrowotnym awokado stało się popularne na całym globie.

Pestka z awokado

Awokado to nie tylko miąższ, ale i pestka, która jest również bogata w witaminy i minerały. Jakie są właściwości pestki z awokado?
  • Pestki awokado właściwości zdrowotne – posiadają one więcej błonnika niż miąższ, dlatego hamują apetyt i pozwalają dłużej cieszyć się sytością. Odpowiadają także za zdrowe i mocne włosy oraz paznokcie. Jednak to nie jedyne właściwości sproszkowanej pestki awokado.
  • Pestka awokado właściwości lecznicze – reguluje poziom cukru we krwi, wspiera wzrok oraz prawidłową pracę serca. Może być także odpowiedzią na mocne bóle menstruacyjne, gdyż wykazuje działanie rozkurczowe. Wystarczy dodać jedną łyżeczkę sproszkowanej pestki awokado do posiłku!

Kto i dlaczego nie powinien jeść awokado?

Awokado nie powinny spożywać osoby uczulone lub posiadające nietolerancję na ów owoc, ale także osoby z alergią na lateks. Udowodniono, że uczulenie na awokado jest reakcją krzyżową na alergię na lateks. Ponadto zrezygnować ze spożycia awokado powinny także osoby przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi oraz osoby mające problemy z żołądkiem.
Zdjęcie: RossHelen/Envato Elements
Autorka: Joanna Pełka
Autor: Redakcja Ceneo