Data modyfikacji:

Amol na zatoki: jak stosować?

Zapalenie zatok to schorzenie, która może znacząco utrudnić swobodne funkcjonowanie. Wśród sposobów na zmniejszenie nasilenia dolegliwości oraz poprawę samopoczucia często wymienia się stosowanie Amolu. Czy słusznie? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Wyjaśniamy również, czy można stosować Amol na szumy uszne, ból ucha czy inne dolegliwości.

Amol – skład. Co znajduje się w butelce?

Amol to alkoholowy roztwór mieszaniny różnych olejków eterycznych. Znajdziesz w nim mentol, a także olejek cynamonowy, goździkowy, cytrynowy, lawendowy czy cytronelowy. Jest to zatem preparat naturalny, bazujący na aromaterapii i dobroczynnym działaniu ziół.

Amol – zastosowanie

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę frazę: „Amol na…”, Google zaproponuje ci całe mnóstwo różnych wyników: „Amol na szumy uszne”, „Amol na ból ucha”, „Amol na zapalenie pęcherza” czy nawet „Amol na katar” albo gardło.

Rzeczywiście, Amol jest preparatem uniwersalnym, który można stosować w przypadku różnych dolegliwości – zarówno zewnętrznie (łagodzenie bólu mięśni, zmniejszanie bólu głowy), jak i wewnętrznie (dla złagodzenia dolegliwości trawiennych). Najczęściej jednak zalecany jest w przypadku różnych problemów z zatokami – jako środek wspomagający leczenie konwencjonalne i przynoszący doraźną ulgę.

Jak stosować Amol na zatoki?

W przypadku problemów z zatokami Amol najlepiej jest podawać w formie inhalacji. Nie należy jednak używać nebulizatora. Poprawny sposób inhalacji tego preparatu polega na wkropieniu około 15 kropel do miski z gorącą wodą i pochyleniu się nad nią na około 10 minut.

Uwaga! Podczas inhalacji nie trzeba przykrywać twarzy ręcznikiem. Amol jest płynem o bardzo silnym zapachu – wystarczy samo oddychanie nad miską.

Amol – dawkowanie i sposób podania w przypadku innych dolegliwości

Wiesz już, jak stosować płyn w przypadku zapalenia zatok. Co jednak z innymi dolegliwościami? Jak używać Amolu na zapalenie ucha czy bóle głowy? Oto kilka podpowiedzi.
  • Amol na szumy uszne
Jeśli dokuczają ci szumy uszne, to oczywiście musisz odwiedzić laryngologa. Zanim jednak nadejdzie termin wizyty, możesz posiłkować się Amolem – wystarczy, że kilka krople preparatu naniesiesz na wacik, który wsuniesz do ucha na kilka minut.
  • Amol na ból głowy
Amol z pewnością nie zlikwiduje silnego, migrenowego bólu głowy, może jednak zmniejszyć nasilenie bólów napięciowych. Jeśli męczy cię taka dolegliwość, wylej odrobinę preparatu na dłonie, a następnie dokładnie wymasuj skronie. Pewną ulgę może przynieść również masaż głowy wykonany przez inną osobę.
  • Amol na przeziębienie
Jeśli chcesz zastosować Amol na przeziębienie, zastosuj opisane wyżej inhalacje.
  • Amol na żołądek
Bóle żołądka albo niestrawność mogą się zmniejszyć po doustnym zażyciu Amolu. Jedna dawka preparatu to 15 kropli. Możesz dodać je do 100 ml herbaty lub wody albo połączyć z łyżeczką cukru.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania amolu?

Amol jest bardzo popularnym, uniwersalnym i naturalnym preparatem, ale niektórym może zaszkodzić. Główne przeciwwskazania do jego stosowania to astma oskrzelowa oraz nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Dużą ostrożność w stosowaniu Amolu powinny zachować osoby, które mają niedrożne drogi żółciowe, cierpią na choroby wątroby oraz są uzależnione od alkoholu (picie płynu może spowodować nawrót choroby alkoholowej).

Czy można stosować amol u dzieci?

Niestety, dzieci także cierpią czasem z powodu bólu brzucha czy przeziębienia. Czy w takich sytuacjach można podać im Amol? Niestety, zdecydowanie nie – preparatu nie należy stosować u osób poniżej 12. roku życia.
Autor: R. Wojtaś