Data modyfikacji:

Alergia na zwierzęta - jak sobie radzić z uczuleniem na koty i psy?

Autor: Natalia Ciszewska

Czy wiesz, że prawie 10% ludzi na całym świecie jest uczulona na psy lub koty? Sprawdź, jakie są objawy alergii na zwierzęta, kiedy się pojawiają i jak się ich pozbyć. Czy alergia na psy i koty oznacza, że nigdy nie będziesz mogła mieć zwierząt w domu? Przeczytaj.

Czy sierść uczula?

Sierść może uczulać, ale najczęściej sama w sobie nie jest powodem alergii na zwierzęta domowe. Sierść przeważnie pełni rolę pośrednią w mechanizmie powstawania alergii. Ślina, naskórek, mocz i wydzieliny gruczołów zwierząt są najczęstszymi przyczynami uczulenia na zwierzęta. Wszystkie te substancje mają kontakt z sierścią, łatwo się do niej przyczepiają. Sierść po wypadnięciu może przenosić uczulające związki na duże odległości.

Jakie są objawy alergii na zwierzęta?

Objawy alergii są podobne, niezależnie od tego, co cię uczula. Uczulenie na pyłki i na zwierzęta może dawać takie same objawy. Najczęściej występującymi objawami alergii są:

 • katar
 • kaszel
 • łzawienie oczu
 • swędzenie okolicy oczu
 • kichanie
 • zaczerwienienie spojówek
 • W niektórych przypadkach może dojść do jednego z groźniejszych objawów alergii – wstrząsu anafilaktycznego, czyli gwałtownej reakcji organizmu na antygen zwierzęcy. Dochodzi wtedy do zawrotów głowy, silnego osłabienia i obniżenia się ciśnienia tętniczego, co może zagrażać zdrowiu i życiu.

  Po jakim czasie ujawnia się alergia na zwierzęta?

  Reakcja alergiczna pojawia się natychmiast po kontakcie z alergenem. Oznacza to, że możesz zacząć kichać zaraz po wejściu do mieszkania, w którym jest kot, jeśli masz na niego uczulenie. W niektórych sytuacjach objawy mogą pojawić się kilka godzin lub kilka dni po kontakcie ze zwierzęciem.

  Chcesz wiedzieć więcej o alergii? Sprawdź: Alergia - choroba czystych rąk. Wszystko, co należy wiedzieć

  Czy można być uczulonym na kota, a na psa nie lub odwrotnie?

  Jeśli jesteś uczulona na kota, nie musi to wcale oznaczać, że także masz alergię na psy. Wykazano, że pomiędzy alergenami psa i kota istnieje zjawisko alergii krzyżowej. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na psa u osoby uczulonej na kota (lub odwrotnie) jest zwiększone, chociaż nie zawsze musi wystąpić. Można mieć alergię na kota, a nie mieć na psa lub odwrotnie. Wszystko zależy od układu odpornościowego organizmu.

  Czy da się uniknąć objawów alergii na zwierzęta?

  Alergeny, czyli substancje produkowane przez zwierzęta uczulają nie tylko w domu, w którym jest kot lub pies, ale wszędzie, gdzie zostały zawleczone. Objawy alergii na zwierzęta mogą pojawić się wszędzie, na przykład w poczekalni u lekarza, w której znajdował się wcześniej pacjent, który ma kota w domu. Oznacza to, że możesz mieć objawy alergii w pomieszczeniu, w którym nigdy nie było zwierząt. Dlatego trudno przewidzieć, gdzie i kiedy mogą pojawić się objawy alergii na koty i psy. Uwzględnij to, jeśli masz silną reakcję alergiczną na antygeny zwierząt – podróż autobusem nad morze może okazać się trudna, jeśli kilka rzędów dalej z innym pasażerem podróżuje np. kot w kontenerze.

  Kiedy zaleca się odczulanie na zwierzęta?

  Odczulani powinni być alergicy, u których narażenie się już na niewielkie stężenie alergenu prowadzi do ciężkich objawów klinicznych. Odczulanie zaleca się także osobom, które pracują ze zwierzętami, nie mogą lub nie chcą zmieniać pracy - np. rolnicy, weterynarze, pracownicy zoo, itp. Immunoterapia może być wówczas jedyną szansą na kontynuację wykonywania zawodu.

  Pamiętaj, że nie można odczulić po jednej wizycie u alergologa. Immunoterapia może trwać nawet kilka lat, i wymaga regularnych wizyt u alergologa (co kilka tygodni), aby była skuteczna. Nie ma pewności, czy odczulanie zakończy się sukcesem - istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, przez co możesz być zmuszona przerwać odczulanie.

  Nie jesteś w stanie oddać ukochanego psa lub kota mimo stwierdzonej łagodnej alergii? Oto kilka sposobów na pozbycie się alergenów z twojego otoczenia:

  Usuń z mieszkania wszystkie wykładziny i sofy z miękkim obiciem. Gromadzą się na nich alergeny, których trudno jest się pozbyć. Regularne sprzątanie powierzchni nie wystarczy. Stosuj także środki dezynfekujące z kwasem taninowym, które zniszczą białka, z których zbudowane są alergeny.

  Nie wpuszczaj zwierząt do sypialni. Śpisz około 6-8 godzin dziennie, dlatego nie wpuszczaj zwierząt do sypialni, ani nie przenoś tam koców, czy tkanin, na których wcześniej spał twój kot lub pies.

  Wietrz pomieszczenia tak często, jak tylko możesz.

  Wyczesuj regularnie sierść czworonoga. Możesz to robić sama kiedy jesteś z psem na spacerze lub poprosić o to partnera. Kota wyczesuj najlepiej na balkonie lub tarasie, nie rób tego w domu.

  Zapisuj swojego psa regularnie do groomer’a na strzyżenie.

  Kąp swojego psa przynajmniej raz w tygodniu.

  Odkurzaj podłogi kilka razy w tygodniu. Używaj odkurzacza z filtrem HEPA, który zatrzymuje alergeny.

  Odkurzacz podłogowy DEUBA bezworkowy z filtrem HEPA - 163,07 zł

  Twój kot lub pies zawsze będzie produkował substancje, które cię uczulają – nie da się tego zmienić. Stosując się do tych porad, zmniejszysz ich stężenie w swoim domu i poczujesz się lepiej.

  Jak potwierdzić alergię na zwierzęta? (diagnostyka alergii na zwierzęta)

  Najprostszą metodą jest wyjazd bez psa lub kota na kilka dni do miejsca, w którym nie było wcześniej zwierząt. Jeśli objawy alergii ustąpią na wyjeździe, i pojawią się z powrotem po powrocie do domu z czworonogiem – masz duże podstawy, by podejrzewać, że uczula cię coś, co jest w domu. Czy to właśnie pies lub kot jest przyczyną alergii? Zapisz się na wizytę do alergologa, by omówić możliwe przyczyny alergii. Może się okazać, że to nie kot, a coś zupełnie innego jest przyczyną twojej alergii – np. roztocza, grzyby lub kwitnące rośliny. Na wizytę możesz wybrać się prywatnie lub w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Pamiętaj, potrzebne ci będzie skierowanie od lekarza rodzinnego, jeśli nie chcesz się leczyć u alergologa prywatnie.

  Testy alergiczne na zwierzęta

  Testy alergiczne na kota lub psa można wykonać w laboratoriach, które mają takie usługi w swojej ofercie. Testy alergiczne wykonuje się z krwi. Wyniki są do odbioru już po kilku dniach. Koszt testów zależy od ilości badanych alergenów.  Zbadanie jednego alergenu (np. sierść kota lub naskórek chomika) kosztuje około 30 zł. Nie ma potrzeby robić alergicznych testów skórnych by potwierdzić lub wykluczyć alergię na zwierzęta.

  Mam alergię na zwierzęta – czy muszę pozbyć się swojego kota z domu?

  Unikanie kontaktu ze zwierzęciem, na które masz alergię jest najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia objawów alergii, jednak nie zawsze trzeba oddawać swojego psa czy kota. Jeśli masz łagodne objawy, które nasilają się jedynie w pomieszczeniach, w których stężenie alergenów jest większe – np. w gabinecie weterynaryjnym, na wystawie psów i kotów lub po zadrapaniu przez kota podczas zabawy, a regularne sprzątanie domu jest na tyle skuteczne, że nie masz objawów alergii – nie musisz rozstawać się ze swoim czworonożnym przyjacielem. Pamiętaj, by decyzję o zatrzymaniu lub oddaniu zwierzęcia skonsultować z alergologiem.

  Jakie leki na alergię na zwierzęta są najlepsze?

  Leki na alergię są uniwersalne, ponieważ mechanizm jej powstawania jest podobny – różni się tylko czynnik inicjujący uczulenie. Oznacza to, że można stosować jeden lek zarówno na uczulenie na zwierząt i na alergię na pyłki traw. Niestety, nie da się wyleczyć alergii za pomocą leków farmakologicznych – leki jedynie łagodzą objawy uczulenia.

  Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-05-06
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
  Taśmy do ćwiczeń

  Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

  2020-03-16
  Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!
  Produkty z niskim indeksem glikemicznym

  Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Jak ułożyć jadłospis na tydzień? Jakie produkty i zasady?

  2020-02-21
  Indeks glikemiczny (IG) jest parametrem, który pozwala na klasyfikowanie produktów spożywczych pod względem ich wpływu na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Kontrola indeksu glikemicznego spożywanych posiłków jest szczególnie ważna dla cukrzyków, jednak coraz częściej zaleca się ją i zdrowym osobom, które chcą cieszyć się smukłą linią i zapobiegać wielu chorobom. Jak powinna wyglądać dieta o niskim indeksie glikemicznym? Sprawdź listę „dozwolonych” oraz „zakazanych” produktów.
  Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

  Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

  2020-01-20
  Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
  5 sposobów na kaca (naturalnych i skutecznych!)

  Domowe sposoby na kaca. Skuteczne "kliny" na zatrucie alkoholowe

  2019-12-28
  Za pasem sylwester, a to oznacza, że niejednemu z nas zapewne zdarzy się przeholować. Sprawdźcie 5 sprawdzonych sposobów na kaca.
  żeń-szeń właściwości

  Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

  2019-09-09
  Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.