Data modyfikacji:

Nie tylko pigułki, czyli 5 najskuteczniejszych metod antykoncepcji

Autor: Natalia Ciszewska

Różnorodność metod antykoncepcyjnych sprawia, że dobór tej idealnej to nie lada wyzwanie. Wyróżniamy metody mechaniczne, chemiczne, chirurgiczne, naturalne i hormonalne. Które zabezpieczenie przed ciążą jest najlepsze? Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru?

Mechaniczne metody antykoncepcji

1. Wkładka domaciczna (IUD, spirala)

Twój partner nie lubi prezerwatyw, a ty nie możesz się przekonać do hormonalnych metod antykoncepcji? Ta metoda jest dla was! Spirala zakładana jest przez ginekologa. Jej działanie polega na tym, że nie dopuszcza by zarodek zagnieździł się w macicy. Polecana jest zarówno kobietom, które rodziły jak i tym, które nie rodziły, i w najbliższym czasie nie planują zakładania rodziny.

2. Błona dopochwowa (diafragma)

Stosuje się ją w drogach rodnych kobiety. Błona jest wykonana z elastycznego materiału, łatwo się ją zakłada. Można wzmocnić jej działanie, dodając do jej środka preparat plemnikobójczy.

3. Kapturek dopochwowy

Atmosfera robi się coraz bardziej gorąca? Poczekaj chwilę! Kapturek trzeba zaaplikować przed stosunkiem. Dopasowany i jednocześnie elastyczny zbiorniczek, zwany kapturkiem dopochwowym, działa podobnie jak diafragma. Należy go umiejscowić nieco głębiej niż błonę dopochwową – powinien ściśle przylegać do szyjki macicy. Dzięki temu plemniki nie będą w stanie dostać się głębiej i nie spotkają się z komórką jajową.

4. Prezerwatywy

Chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Można je kupić w każdej aptece, dostępne bez recepty. Pamiętaj! Nigdy nie używajcie oliwki, ani wazeliny razem z prezerwatywą - mogą zniszczyć lateks, z którego wyprodukowane są prezerwatywy! Jeśli potrzebujesz nawilżenia - skorzystaj ze środków rekomendowanych do użycia z prezerwatywą, na bazie wody, a nie tłuszczu.

Prezerwatywy Durex Extra Safe 3 sztuki - 5,99 zł

Skuteczność antykoncepcji mechanicznej w procentach

Hormonalne metody antykoncepcji

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest możliwe dopiero po konsultacji z ginekologiem. Leki z hormonami są dostępne tylko na receptę,

1. Implant antykoncepcyjny

Implant pulsacyjnie uwalnia hormony. Wszczepia się go pod skórę i działa nawet do 5 lat. Cena implantu wynosi ponad 1000 zł. Drogo? Oblicz ile wydajesz rocznie na środki antykoncepcyjne i porównaj.

2. Zastrzyk antykoncepcyjny

To coś dla zapominalskich! Jeśli nie chcesz decydować się na implant, ale nie chcesz zaprzątać sobie głowy codziennym przyjmowaniem tabletek - zapytaj ginekologa o możliwość zastrzyku antykoncepcyjnego. Zabezpiecza on kobietę przed ciążą na około 3 miesiące. Po tym czasie należy go powtórzyć.

3. Tabletki antykoncepcyjne

Na rynku mamy dostępne tabletki jedno i dwuskładnikowe. Tabletki jednoskładnikowe zawierają jeden hormon - progestagen, natomiast tabletki dwuskładnikowe, mają dodatkowo w składzie estrogen. Ich działanie jest zawsze takie samo – hamują owulację, zmieniają konsystencję śluzu, przez co uniemożliwiają zapłodnienie. Dodatkowo, tabletki dwuskładnikowe dzięki estrogenowi, nie dopuszczają do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Tabletki nie są dla zapominalskich! Trzeba je zażywać regularnie by działały. W przypadku pominięcia tabletki może dojść do owulacji i zapłodnienia. Są dostępne na receptę w aptekach.

Pamiętaj! Jeśli kończą ci się tabletki, a twój ginekolog nie może cię przyjąć - poproś swojego lekarza rodzinnego o receptę na jedno opakowanie. Możesz też poprosić endokrynologa o receptę.

4. Plastry antykoncepcyjne

Boisz się, że plaster będzie widoczny? To ty decydujesz gdzie go przykleić. Plaster przykleja się na wcześniej umytą skórę ramion, brzucha lub pośladków. Można go bez problemu zakryć ubraniem. Ważne, by nie drażnić go mechanicznie i nie odklejać. Co zrobić w sytuacji, kiedy plaster antykoncepcyjny się odklei? Skonsultuj to ze swoim ginekologiem, i dla bezpieczeństwa zastosujcie dodatkową formę zabezpieczenia, np. prezerwatywy.

5. Pierścień (krążek) dopochwowy

Elastyczny krążek umieszcza się w pochwie w pierwszym dniu cyklu na 21 dni. Potem należy zrobić 7 dni przerwy. Aplikacja krążka jest prosta, nie wymaga pomocy lekarza. Mechanizm działania pierścienia dopochwowego jest taki sam jak tabletek antykoncepcyjnych. Różnica polega na tym, że nie trzeba codziennie zażywać tabletek. Nowy krążek aplikuje się co miesiąc. Czy partner może poczuć krążek podczas stosunku? Nie, krążek jest niewyczuwalny. Cena krążka to około 50 zł. 

6. Tabletka „po”

Nazywana też pigułką „po” lub pigułką „72 godziny po”. Jej działanie polega na tym, że uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Nie jest to metoda wczesnoaborcyjna a antykoncepcyjna! Wykorzystywana jest w sytuacjach, kiedy doszło do ryzykownego stosunku i chcesz zapobiec ciąży. Niestety, jest dostępna w aptekach tylko na receptę. Musisz pójść na wizytę do ginekologa i poprosić o receptę - pamiętaj, czas gra na twoją niekorzyść! Skuteczność tabletki jest największa po zażyciu jej w pierwszej dobie od niebezpiecznego stosunku.

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej w procentach

Chirurgiczne metody antykoncepcji = antykoncepcja trwała

Te metody antykoncepcji przeznaczone są dla ludzi dojrzałych, którzy są pewni, że nie chcą mieć więcej dzieci. Skuteczność metod chirurgicznych jest najwyższa spośród wszystkich innych, jednak trzeba pamiętać, że są to metody trwałe. Jedynie w 30% przypadków da się przywrócić płodność, ale wymaga to kolejnej operacji chirurgicznej, która może zakończyć się niepowodzeniem.

1. DLA NIEJ - podwiązanie jajowodów

Polega na zablokowaniu drogi komórce jajowej. Dzięki temu komórki nie dostają się do macicy, więc nie dochodzi do zapłodnienia. Operacja przeprowadzana jest przez chirurga. Nie wpływa na jakość życia seksualnego czy na gospodarkę hormonalną. Podwiązanie jajowodów w Polsce nie jest wykonywane na życzenie. Decyzję o operacji może podjąć tylko lekarz w przypadku ratowania zdrowia lub życia.

2. DLA NIEGO - wazektomia

Plemniki podczas wytrysku wyprowadzane są przez nasieniowody. Zabieg polega na przecięciu przewodów, w wyniku czego, plemniki nie wydostają się na zewnątrz. Modyfikacją tej metody jest podwiązanie nasieniowodów. Wazektomia jest wykonywana na życzenie. Koszt wazektomii to około 2000 zł.

Skuteczność antykoncepcji chirurgicznej w procentach

Naturalne metody antykoncepcji

Naturalne metody antykoncepcji budzą kontrowersję, jeśli chodzi o ich skuteczność. Większość z nich opiera się na obserwacji zmian w śluzie, czy codziennym mierzeniu temperatury ciała. Jeśli nie chcesz zajść w ciążę - nie stosuj naturalnych metod antykoncepcyjnych! Jedyna naturalna metoda antykoncepcji, która ma wysoką skuteczność to korzystanie z komputera cyklu.

1. Komputer cyklu (np. Pearl czy Lady Comp)

Urządzenie wylicza dni płodne na podstawie danych, które należy wprowadzać do urządzenia przez około rok czasu. Komputer przetwarza wprowadzone dane i na ich podstawie wylicza dni, w których ryzyko zajścia w ciążę jest najwyższe.

2. Metoda objawowo-termiczna (Metoda Rötzera)

Polega na obserwacji śluzu z pochwy i mierzeniu temperatury ciała każdego dnia.

3. Metoda termiczna

Polega na codziennym, systematycznym mierzeniu swojej temperatury ciała. Dzięki wahaniom temperatury, jakie zachodzą w cyklu menstruacyjnym, można określić kiedy dochodzi do owulacji i przez ten czas wstrzymać się od stosunków płciowych lub zastosować dodatkowe zabezpieczenie.

4. Obserwacja śluzu z dróg rodnych (metoda Billingsów)

Konsystencja śluzu zmienia się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Na tej podstawie można określić czas trwania każdej z faz, wykryć kiedy rozpoczyna się i kończy owulacja. Na czas trwania owulacji zaleca się stosować dodatkowe środki zapobiegania ciąży lub wstrzymać się z stosunkiem do jej końca.

5. Kalendarzyk małżeński

Stosuje się u kobiet, które mają regularne cykle. W innych krajach nie jest uznawany za metodę antykoncepcyjną ze względu na niską skuteczność.

6. Stosunek przerywany

Jest to wysunięcie penisa z pochwy przed wytryskiem. Metoda z założenia wydaje się być bardzo dobra - należy jednak pamiętać, że plemniki znajdują się już w preejakulacie, który jest wydzielany jeszcze przed wytryskiem. Oznacza to, że do zapłodnienia może dojść bez wytrysku!

Skuteczność antykoncepcji naturalnej w procentach

Chemiczne metody antykoncepcji

1. Żele i kremy plemnikobójcze

Ich zaletą jest niewątpliwie to, że działają od razu. Działają plemnikobójczo, podobnie jak globulki.

2. Globulki antykoncepcyjne

Stosuje się je około 15 minut przed stosunkiem. Rozpuszczają się po kilku minutach, tworząc pianę, która dla plemników jest barierą trudną do pokonania. Globulki zawierają w swoim składzie substancje plemnikobójcze.

Skuteczność antykoncepcji chemicznej w procentach

Wskaźnik Pearla – co to jest?

Określa liczbę niepożądanych ciąż, które odnotowano u 100 par, które przez rok stosowały tę samą metodę antykoncepcji. Im wyższy wskaźnik, tym dana metoda antykoncepcji jest mniej skuteczna. Obecnie skuteczność metod zapobiegania ciąży podaje się w %; dzięki temu dane są czytelniejsze i łatwiejsze do interpretacji.

Skuteczność po typowym użyciu antykoncepcji a skuteczność po zastosowaniu się do wszystkich zaleceń

Skuteczność antykoncepcji zależy nie tylko od wybranej przez ciebie metody, ale także od tego, czy będziesz stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, lub tych z ulotek. Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej może spowodować, że skuteczność metody hormonalnej spadnie o kilka lub nawet kilkanaście procent. Nieprawidłowe założenie prezerwatywy czy kapturka także ma znaczenie, może przez to dojść do zapłodnienia.

Pamiętaj, by przechowywać środki antykoncepcyjne w odpowiednich warunkach. Nie zostawiaj tabletek antykoncepcyjnych latem w nagrzanym samochodzie, nie zabieraj ich ze sobą na plażę. Wysokie temperatury mogą spowodować, że hormony przestaną działać. Przechowuj prezerwatywy w bezpiecznym miejscu, nie wrzucaj ich luzem do torebki - opakowanie może zostać uszkodzone nawet przez klucze.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2022-12-28
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

2022-12-25
Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

2022-11-28
Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
makijaż jesienny

Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

2021-10-10
Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2021-09-01
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...