Data modyfikacji:

Naturalne sposoby na żylaki na nogach. Jak się ich pozbyć?

Marzeniem każdej osoby, którą dotknęły żylaki na nogach, jest pozbycie się tej uciążliwej dolegliwości. Żylaki powodują dyskomfort, wyglądają nieestetycznie i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Żeby uniknąć operacji, pacjenci sięgają po domowe metody leczenia, a niektórzy stosują je również profilaktycznie. Maści, zioła, ocet jabłkowy, soda, a może pończochy uciskowe? Czy istnieją skuteczne naturalne sposoby na żylaki na nogach?
naturalne sposoby na żylaki na nogach

Żylaki na nogach – kto jest na nie narażony?

Po naturalne sposoby na żylaki na nogach niektórzy sięgają jeszcze zanim zmiany na kończynach staną się widoczne, już na etapie pierwszych pajączków lub nawet profilaktycznie. Ma to więcej sensu niż domowe próby poradzenia sobie z nadmiernie rozszerzonymi żyłami w zaawansowanym stadium.
Kto jest narażony na powstawanie żylaków na nogach? Największą rolę ogrywają czynniki genetyczne, przyczyną mogą być odziedziczone nieprawidłowości takie jak nieefektywna praca zastawek żylnych lub ich zbyt mała liczba, a także mała elastyczność żył i związana z nią tendencja do ich rozciągania. Drugą ważną kwestią są czynniki środowiskowe: praca stojąca i związana z podnoszeniem ciężkich przedmiotów, ciąża, otyłość i niewłaściwe nawyki. Ryzyko rozwoju dolegliwości rośnie też wraz z wiekiem.
Wiedza o tym, kto jest najbardziej narażony na pojawienie się żylaków, pomoże ci podjąć decyzję, czy warto stosować profilaktykę i zawczasu poznać naturalne sposoby na żylaki na nogach. Niestety nie ma gwarancji, że te działania przyniosą oczekiwany rezultat, ale mimo wszystko warto podjąć wysiłek, by zminimalizować ryzyko.

Naturalne sposoby na żylaki na nogach – po pierwsze profilaktyka

Profilaktyka jest ważna zarówno dla osób, u których już pojawiły się objawy, jak i dla tych, którzy chcą ich uniknąć.
Zasady, których należy się trzymać:
  • unikaj zbyt długiego siedzenia i stania;
  • pilnuj prawidłowej pozycji podczas siedzenia – nie zakładaj nogi na nogę, nie siedź na stopie;
  • w przypadku zbyt dużej masy ciała postaraj się ją zmniejszyć;
  • unikaj alkoholu;
  • noś buty na płaskiej podeszwie lub na niewielkim obcasie;
  • nie urządzaj sobie długich, gorących kąpieli;
  • codziennie leż lub siedź z uniesionymi nogami przez około 30 minut;
  • nie wkładaj skarpetek z ciasnym ściągaczem, przydatne są natomiast lecznicze rajstopy lub podkolanówki uciskowe;
  • noś luźne spodnie, które nie uciskają łydek i ud;
  • nie podnoś ciężkich rzeczy;
  • dbaj o regularną aktywność o umiarkowanej intensywności, wskazane są spacery czy jazda na rowerze;
  • stosuj zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i sole mineralne;
  • dbaj o wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.
  • Co stosować na żylaki nóg?

    Jeśli już pojawiły się u ciebie żylaki na nogach, zgłoś się do lekarza, który oceni ich stan. W zaawansowanym stadium konieczna może być operacja. Niektórzy się zastanawiają, jak pozbyć się żylaków w jeden miesiąc, a nawet w tydzień, niestety zła wiadomość jest taka, że uszkodzonych żył nie da się zregenerować środkami farmakologicznymi ani naturalnymi sposobami na żylaki na nogach. Żeby pozbyć się żylaków, konieczny jest zabieg. Odpowiednimi preparatami i domowymi sposobami można natomiast przynieść kończynom ulgę i zmniejszyć widoczność obrzęku. 
    Co stosować na żylaki nóg? Skuteczne są leki doustne, między innymi z diosminą, dobezylanem wapnia i rutyną oraz maści i żele z heparyną czy escyną. Wykazują działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne oraz uelastyczniają naczynia krwionośne.

    Naturalne sposoby na żylaki na nogach

    Nie uśmiecha ci się stosowanie leków z apteki? Wypróbuj naturalne metody na żylaki.

    Podkolanówki i pończochy uciskowe

    Mają specyficzny wygląd i zarówno ich zakładanie, jak i noszenie nie należą do przyjemności. Uważane są jednak za niezwykle skuteczny sposób zapobiegania rozwojowi żylaków na nogach, przynoszą też noszącemu dużą ulgę.

    Ocet jabłkowy

    Czy po kuracji octem jabłkowym żylaki na nogach znikają? Nie, ale ten naturalny produkt poprawia krążenie, zatem pomoże ci zmniejszyć ich widoczność i przyczyni się do poprawy ogólnego stanu żył. Stosując tę metodę regularnie, masz więc szansę uniknąć pogarszania się sytuacji i poprawić wygląd dolnych kończyn. Wystarczy, że wylejesz odrobinę octu na dłoń i wsmarujesz go w skórę nóg (od dołu w stronę ud) rano i wieczorem.

    Soda

    Stosowanie sody na żylaki również może przynieść korzyść. Do tego celu używa się kompresów z chłodnej wody, w której rozpuszcza się sodę (niecałą łyżeczkę na szklankę). Ważne, by kompres był zimny. Należy go przykładać przez 5–10 minut.

    Kapusta

    Okłady z kapusty to znany sposób na zmniejszenie opuchlizny, można je więc zaliczyć do skutecznych naturalnych sposobów na żylaki na nogach. Przynoszą ulgę i zmniejszają obrzęk oraz widoczność żylaków.

    Kompresy ziołowe

    Ziołolecznictwo jest cenionym sposobem wspomagania różnego typu kuracji prozdrowotnych, nie inaczej jest w przypadku żylaków na nogach. Z ziół również możesz przygotowywać kompresy i przykładać je do zmienionych miejsc.
    Rośliny, po które warto sięgnąć, to:
  • ruszczyk,
  • nagietek,
  • arnika,
  • dziurawiec,
  • oczar wirginijski,
  • wąkrota azjatycka.
  • Napary z ziół i przypraw

    Zioła można również wykorzystywać na żylaki w inny sposób – pijąc napary przygotowane na ich bazie. Niektóre rośliny wykorzystuje się wyłącznie zewnętrznie, na skórę, dlatego warto dokładnie czytać etykiety ziółek. Bezpiecznie można pić herbatki z imbiru, rozmarynu, pieprzu cayenne czy dziurawca.

    Żylaki na nogach – kiedy udać się na zabieg?

    Żylaki kończyn to dla wielu osób ogromny problem. Ma wpływ na zdrowie i komfort życia, a dodatkowo negatywnie oddziałuje na pewność siebie. Jeżeli farmakologia i naturalne sposoby na żylaki na nogach to dla ciebie za mało, rozważ poddanie się zabiegom, które działają skutecznie i błyskawicznie. Ich wadą jest cena, trzeba też pamiętać, że nie likwidują przyczyny, więc problem będzie nawracał.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym