Data publikacji:

Co stosować na zrogowaciałe pięty?

O stopy warto dbać nie tylko w sezonie wakacyjnym. Jeżeli zrezygnujesz z ich pielęgnacji, ryzykujesz pojawieniem się problemu z przesuszeniem skóry czy wystąpieniem zrogowaceń na stopach. Co zrobić, jeśli już się pojawiły? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, co zrobić, aby delikatnie złuszczyć martwy naskórek. Zobacz, co stosować na zrogowaciałe pięty!
co stosować na zrogowaciałe pięty

Zrogowaciałe pięty – po czym je poznać?

Na początek odrobina teorii. Czym jest tak właściwie rogowacenie? W momencie, gdy martwe komórki naskórka nie złuszczają się naturalnie, zaczynają gromadzić się w warstwie rogowej na piętach. Taki stan nazywamy właśnie rogowaceniem. Można rozpoznać go po twardych piętach, widocznie pogrubionej skórze i przesuszeniu.
Twarde i zrogowaciałe pięty nie wyglądają estetycznie – są popękane, matowe i szare, a także mogą powodować dyskomfort. Pojawia się problem z zablokowaniem ujść gruczołów łojowych i utratą elastyczności. Dodatkowo składniki aktywne ze stosowanych kosmetyków nie są w stanie przenikać tak głęboko, jak ma to miejsce w przypadku zdrowej, odpowiednio wypielęgnowanej skóry.
Jeśli zignorujesz problem ze zrogowaciałymi piętami, to ryzykujesz pogłębieniem się objawów i powstawaniem pęknięć, odcisków, rozpadlin, modzeli czy złogów.

Jakie są przyczyny zrogowaceń na stopach? Poznaj najczęstsze powody

Jakie są najczęstsze przyczyny zrogowaciałych pięt? Zaliczamy do nich:
  • nieprawidłową pielęgnację (rezygnację ze stosowania kremu do stóp czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków),
  • nadmierne i zbyt długie moczenie stóp,
  • nieodpowiednio dobrane obuwie,
  • długotrwałe stanie (na przykład w pracy),
  • choroby skóry – łuszczycę i atopowe zapalenie skóry,
  • cukrzycę,
  • zaburzenia hormonalne,
  • otyłość.

Masz zrogowaciałe pięty? Zacznij od peelingu

Wiesz już, że zrogowaciałe pięty są konsekwencją zaburzeń w naturalnym złuszczaniu się martwego naskórka. W takim razie odpowiedź, jak sobie z nimi poradzić, jest prosta – wykonując peeling do stóp. Możesz robić go na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zainwestowanie w pumeks albo tarkę, z których warto korzystać podczas kąpieli. Wtedy uzyskasz najlepsze efekty.
Drugim sposobem jest stosowanie kosmetyków peelingujących do stóp. Znajdziesz je w każdej drogerii. Mogą przyjmować postać formuł ziarnistych lub skarpetek złuszczających, które wymagają jedynie założenia na stopy i odczekania kilku godzin. Po tym czasie przez najbliższe dni dzieje się magia – skóra stopniowo się złuszcza, aby stać się gładka, miękka i przyjemna w dotyku.
Jeżeli zdecydujesz się na klasyczny peeling, to mamy kilka wskazówek, jak wybrać odpowiedni kosmetyk do zrogowaciałych i twardych pięt. Najlepiej sprawdzą się produkty:
  • mechaniczne albo enzymatyczne – w pierwszym przypadku martwy naskórek jest usuwany poprzez ścieranie drobinkami, w drugim – rozpuszcza się pod wpływem działania enzymów roślinnych;
  • przeznaczone do zrogowaciałych pięt.
Możesz też przygotować go samodzielnie w domu. Na zrogowaciałe pięty poleca się stosowanie peelingu cukrowego. Wystarczy wymieszać łyżkę słodzika z łyżką miodu, a następnie delikatnie wmasować w stopy.
Uwaga! Pamiętaj, że zrogowaciałe pięty mogą być efektem zbyt częstego wykonywania peelingu. Zbyt intensywne usuwanie martwego naskórka sprawia, że cykl życia komórek skóry zostaje zaburzony. Właśnie dlatego wykonuj peeling maksymalnie 1–2 razy w tygodniu!

Krem na zrogowacenia na stopach – jaki wybrać?

Po każdym złuszczeniu martwego naskórka obowiązkowo stosuj krem! Jaki kosmetyk sprawdzi się najlepiej w przypadku zrogowaceń na stopach? Strzałem w dziesiątkę jest produkt zawierający mocznik. Pamiętaj, że ten składnik aktywny ma różne działanie w zależności od stężenia.
  • W stężeniu do 10% mocznik działa nawilżająco i zmiękczająco.
  • W stężeniu powyżej 10% mocznik ma właściwości złuszczające.
Oprócz mocznika warto wybierać też regenerujące masło shea, łagodzący pantenol oraz lanolinę, która chroni skórę przed nadmierną utratą wody. Dobrym wyborem jest też krem do stóp z witaminą A, która wykazuje właściwości złuszczające, wpływa na zwiększenie elastyczności skóry oraz wspiera odbudowę i odnowę naskórka.
Jeżeli zmagasz się ze zrogowaciałymi piętami, to warto używać kremu do stóp 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Stosując go po peelingu, zwiększysz wchłanialność składników aktywnych.

Kąpiel na zrogowaciałe pięty – jak ją przygotować?

W walce ze zrogowaciałymi piętami pomoże ci również regularna kąpiel stóp. Możesz wykonywać ją w zwykłej misce. Ciepłą wodę wymieszaj z solą zmiękczającą, która wykazuje dodatkowo właściwości antybakteryjne. Możesz zastąpić ją sodą oczyszczoną albo ziołami, na przykład lawendą i tymiankiem.
Kąpiel powinna trwać maksymalnie 20 minut. Nie przekraczaj tego czasu, bo możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Po jej zakończeniu warto wykonać delikatny peeling stóp, a następnie nałożyć krem na zrogowaciałe pięty. 

Jak jeszcze dbać o zrogowaciałe pięty?

Regularne, ale nie za częste złuszczanie martwego naskórka, zakup dobrego kremu do stóp czy kąpiele to nie wszystko, co możesz zrobić, aby poradzić sobie z problemem zrogowaciałych i twardych pięt.
Zacznij o dobrania odpowiedniego obuwia. Unikaj częstego noszenia butów na wysokim obcasie albo na zbyt cienkiej podeszwie. Jeżeli zdiagnozowano u ciebie chorobę skóry – skonsultuj się z dermatologiem i rozpocznij leczenie, które powinno przynieść widoczny efekt również na piętach.
Od czasu do czasu zafunduj sobie odrobinę relaksu, zapisując się na pedicure podologiczny. To zabieg, podczas którego profesjonalistka zadba kompleksowo o twoje stopy.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.