Data modyfikacji:

Najlepsze zioła przeciwzapalne. Jak działają i jak je stosować?

Każdy choć raz spotkał się ze stanem zapalnym – może on rozwinąć się praktycznie w każdej części organizmu. Choć jest to naturalna reakcja obronna organizmu, zwykle wiąże się z nieprzyjemnymi odczuciami. Aby poprawić samopoczucie w trakcie zwalczania stanu zapalnego, nie musisz koniecznie posiłkować się lekami. Na początek warto wypróbować zioła przeciwzapalne, które łagodnie i naturalnie przyspieszą powrót do formy.
Najlepsze zioła przeciwzapalne.

Czym jest stan zapalny?

Stan zapalny to automatyczna reakcja układu immunologicznego, pojawiająca się na skutek wystąpienia groźnego bodźca, takiego jak obecność drobnoustrojów, ciał obcych czy martwicy w danej części ciała. To proces niezbędny do tego, aby organizm mógł poradzić sobie z infekcją. W przebiegu stanu zapalnego dochodzi do zwiększonej aktywności limfocytów, które neutralizują czynnik chorobotwórczy.
Najczęstszymi objawami stanu zapalnego są:
  • zaczerwienienie danej części ciała, do którego dochodzi na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych,
  • ból, pieczenie, świąd,
  • opuchlizna,
  • wysięk ropny lub surowiczy,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • złe samopoczucie.

Jak wyleczyć stan zapalny?

Prawidłowo funkcjonujący organizm prędzej czy później sam powinien poradzić sobie ze stanem zapalnym. Aby przyspieszyć ten proces, można posiłkować się lekami rekomendowanymi przez lekarza. Ich rodzaj jest zależny od czynnika chorobotwórczego, a także lokalizacji stanu zapalnego. Warto nadmienić, że bardzo rozwinięte i gwałtownie pojawiające się stany zapalne mogą wymagać zastosowania zdecydowanych działań, takich jak podanie antybiotyku.
W niektórych stanach zapalnych można zadziałać bardziej naturalnie, stosując odpowiednie zioła przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Warto wypróbować je zwłaszcza wówczas, gdy stan zapalny jest jeszcze słabo rozwinięty i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Najlepsze zioła przeciwzapalne

Natura przygotowała wiele propozycji ziół, które sprawdzą się w łagodzeniu wielu powszechnych stanów zapalnych. Jeśli problem jest niewielki, zanim udasz się do lekarza, wypróbuj działanie zielonych skarbów. Większość z nich można stosować jako zioła do picia lub przemywać nimi objęte stanem zapalnym miejsca. Niektóre nadają się do przygotowywania nasiadówek. Jeśli nie przepadasz za smakiem ziół, pamiętaj, że w aptekach internetowych znajdziesz je również w postaci kapsułek.

Mięta pieprzowa. Zioło przeciwzapalne na jelita

Jeśli doskwierają ci kłopoty trawienne, takie jak kolki, wzdęcia, zaparcia czy zgaga, warto wypróbować działanie mięty pieprzowej. To zioło znane od stuleci, wspaniale wspierające pracę układu pokarmowego. Mięta to skarbnica garbników, które odżywiają jelita i chronią je przed infekcjami. Roślina zmniejsza niestrawność, bóle brzucha i nadkwasotę. Ponadto wspiera oczyszczanie wątroby i zapobiega kamieniom nerkowym.

Rumianek i łopian, czyli zioła przeciwzapalne na skórę

Stany zapalne w obrębie skóry wspaniale ukoi napar z rumianku. Wystarczy przemywać nim chore miejsce 2-3 razy dziennie. Rumianek to zioło przeciwbakteryjne, dlatego uchroni miejsce infekcji m.in. przed rozwojem bakterii gronkowca. Wspomaga regenerację tkanek.
Innym ziołem wspierającym leczenie skóry jest łopian, znany z działania odtruwającego. Można stosować go na ropienie, trądzik, łuszczycę i egzemę. Pomoże także w leczeniu powierzchownych ran.

Zioło przeciwzapalne na oskrzela: czosnek

Na liście najzdrowszych ziół nie może zabraknąć czosnku. Chyba każdy wie, że sprawdza się przede wszystkim w trakcie przeziębienia. Warto stosować go zwłaszcza w kaszlu i zapaleniu oskrzeli, ponieważ rozrzedza flegmę i wspomaga odkrztuszanie.

Zioła do higieny intymnej przeciwzapalne: kora dębu

Jeśli borykasz się z infekcją intymną, możesz sprawdzić mieszanki na bazie kory dębu. Działa grzybobójczo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego nadaje się zarówno do przemywania okolic intymnych, jak i przygotowywania nasiadówek.

Żywokost lekarski: zioło przeciwzapalne na stawy

Już sama jego nazwa wskazuje na dobroczynny wpływ na układ kostny. Żywokost zawiera substancje śluzowe i alantoinę, dlatego regeneruje stawy, kości i zęby. Łagodzi bóle, dlatego może być wykorzystany także jako zioło przeciwzapalne na kręgosłup.

Skrzyp polny dla zdrowych dróg moczowych

Skrzyp to znane zioło przeciwzapalne na drogi moczowe, wspierające funkcjonowanie pęcherza i zapobiegające kamicy nerkowej. Zawiera sporo flawonoidów i fitosteroli, które doskonale dbają o cały układ wydalniczy. Miłym „efektem ubocznym” działania skrzypu jest wzmocnienie włosów i paznokci.

Szałwia: zioło przeciwzapalne i przeciwbólowe

Szałwia to roślina, która powinna znaleźć się w każdej domowej apteczce. Świetnie sprawdza się przede wszystkim do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej. Może być wykorzystana również jako pierwsza pomoc w razie bólu zęba. Szałwia zwalcza obrzęk i opuchliznę, a także działa przeciwbólowo.

Zioła przeciwzapalne: bezpieczeństwo

Pamiętaj, że choć zioła są substancjami pochodzenia naturalnego, przed korzystaniem z każdego z nich należy starannie przeczytać ulotkę producenta. Niektóre zioła mogą uczulać, obniżać lub podwyższać ciśnienie krwi i powodować duszności. Przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim osób borykających się z chorobami przewlekłymi.
Nie zapominaj również, że każde z ziół należy stosować w dawkach rekomendowanych przez producenta. Jeśli masz jakiekolwiek obawy związane z piciem naparu lub stosowaniem okładu ziołowego, porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Zdjęcie: Nikolaydonetsk/Envato Elements