Zalety tego sukulenta doceniane są już od całych wieków. Jego właściwości wykorzystywane są zarówno w medycynie, jaki i kosmetologii. Wszystko za sprawą bogactwa dobroczynnych witamin z grupy B, a także C. To bogate źródło zbawiennych minerałów, przede wszystkim cynku, potasu, sodu, manganu, żelaza, wapnia i magnezu. Aloes zawiera także duże ilości choliny i lecytyny. Wszystkie te substancje aktywne wykazują zdolność do swobodnego wnikania w głąb skóry.
Badania nad medycznym potencjałem aloesu wciąż trwają. Dotychczas ceni się go przede wszystkim za doskonałe właściwości regenerujące i gojące, przez co preparaty z tym sukulentem doskonale nadają się do łagodzenia podrażnień, a nawet poważniejszych poparzeń i ran. Podejrzewa się, że aloes może być wykorzystywany w przyszłości jako środek lecznicy w kuracjach przeciwnowotworowych.
Szczególnie nieoceniony wydaje się być wpływ aloesu na urodę – roślina ceniona jest przede wszystkim za stymulację produkcji kolagenu i elastyny w skórze, co sprawia, że ta starzeje się wolniej, zyskuje jędrność i gładkość. Nakładanie aloesu na twarz polecane jest także osobom cierpiącym na trądzik (łagodzi stany zapalne), chcącym zminimalizować przebarwienia (ma właściwości rozjaśniające). Zaletą rośliny jest to, że „polubi się” praktycznie z każdym rodzajem skóry – działa zarówno łagodząco, nawilżająco, jak i przeciwbakteryjnie.
Wśród kosmetyków stworzonych na bazie aloesu ogromną popularność zyskuje aloesowy żel – wygodny w użyciu, zawierający wszystko to, co najlepsze można „wycisnąć” z tej cennej rośliny. Oto kilka, sprytnych sposobów na to, jak wykorzystać ten wyjątkowy produkt.
1. Aloes-żel zamiast kremu - na dzień i na noc możesz nakładać żelowy aloes na twarz, traktując go jak zwykły krem. Niezależnie od typu twojej cery, uzyskasz efekt rozjaśnionej, gładkiej, nawilżonej skóry, a dodatkowo zminimalizujesz zmiany trądzikowe i rozszerzone pory. Należy dodać, że aloes na twarz wpływa odmładzająco, „wymiatając” ze skóry wolne rodniki.
2. Aloes na twarz ze skórą trądzikową – potraktuj go jak lek na zmiany zapalne. Możesz nakładać aloesowy żel także punktowo, by przyspieszyć ich gojenie.
3. Aloes po depilacji – doskonale sprawdzi się jako łagodzący balsam, który zapobiegnie nieestetycznym zaczerwienieniom, przyspieszy regenerację, a nawet zapobiegnie wrastaniu włosków.
4. Aloes na porost brwi i rzęs – czy wiesz, że żel z aloesem możesz potraktować jako całkiem niezłą odżywkę na brwi i rzęsy? Bogactwo witamin i minerałów sprawi, że już po kilku tygodniach stosowania produktu w ten sposób zauważysz różnicę.
5. Aloes jako odżywka do włosów – nawilża, wygładza i nadaje kosmykom niesamowity blask.
6. Aloesowa wcierka – jeśli chcesz, by twoje włosy rosły szybciej, żel z aloesem wmasuj w skórę głowy.
7. Aloes na twarz w walce z przebarwieniami – jeśli trądzik pozostawił na twojej skórze nieestetyczne pamiątki, regularnie nakładaj na nie aloesowy żel. Przy systematycznym stosowani uda ci się znacznie rozjaśnić zmiany.
8. Składnik domowych kosmetyków – żel aloesowy możesz z powodzeniem wykorzystywać w tworzeniu domowych maseczek i peelingów. Nada się absolutnie do każdej, domowej mikstury upiększającej.
9. Aloes w walce z rozstępami – świeże blizny i rozstępy możesz znacznie rozjaśnić, jeśli będziesz w nie wmasowywać żel aloesowy 2 razy dziennie.
11. Aloes w makijażu – chcesz utrwalić niesforne brwi? Wystarczy, że spiralką nałożysz na nie żel aloesowy, a zachowają swój kształt przez długi czas. Dodając do żelu odrobinę cienia do powiek stworzysz za to dobroczynny żel barwiący.
12. Na suche łokcie i kolana – żel aloesowy przyniesie ulgę wymagającej skórze łokci i kolan, nadając jej nawilżenie bez pozostawienia tłustej warstwy.
13. Ratunek po opalaniu – zbyt wiele czasu spędzonego na kąpieli słonecznej? Czym prędzej sięgnij po żel z aloesem, a zahamujesz procesy zapalne w skórze i szybciej odczujesz ulgę.
14. Lek na uczulenia - łagodzenie skórnych objawów alergii i egzemy.
15. Jako lekki krem do rąk – szybko wchłaniający się, likwidujący suchość skóry, pielęgnujący paznokcie.
Paradoksalnie, znany ze swoich łagodzących właściwości aloes może uczulać, dlatego przed zastosowaniem kosmetyku z jego zawartością upewnij się, że ta roślina nie stanowi dla ciebie zagrożenia. Na całe szczęście, przypadki, w których ten sukulent wywołuje alergie są bardzo rzadkie. W zdecydowanej większości jest on polecany alergikom, jako środek przynoszący ulgę nawet w najbardziej uciążliwych, dermatologicznych kłopotach.