Data modyfikacji:

Jakie są zalecenia po usunięciu zaćmy wtórnej?

Zaćma to obecnie jedna z najczęściej diagnozowanych chorób oczu. U wielu osób, zwłaszcza w podeszłym wieku, jest przyczyną utraty wzroku. Jej pojawianie się jest w głównej mierze związane z postępującym starzeniem się organizmu i mętnieniem soczewki oka. Odpowiedni zabieg chirurgiczny pozwala usunąć zaćmę lub spowolnić jej rozwój. Zdarza się, że po operacji nastąpi nawrót choroby. W takim przypadku jest ona określana zaćmą wtórną. Jaki jest przebieg oraz koszt zabiegu, a także jak wyglądają zalecenia po usunięciu zaćmy wtórnej – odpowiadamy.
zalecenia po usunięciu zaćmy wtórnej

Jakie są przyczyny powstawania zaćmy wtórnej?

Zaćma to zamgleniem soczewki oka, z kolei zaćma wtórna wiąże się ze zmętnieniem torebki, w której soczewka jest osadzona. Wtórna katarakta pojawia się najczęściej jako powikłanie po operacji usunięcia zaćmy. Zaistnienie tego powikłania nie jest jednak regułą. Statystyki podają, że występuje u ok. 20-30% pacjentów poddanych operacji. Zaćma wtórna może pojawić się kilka tygodni lub nawet kilka lat po zabiegu.
Obok operacji usunięcia zaćmy wśród przyczyn powstawania zaćmy wtórnej można wymienić kilka różnych czynników. Przede wszystkim wysoka krótkowzroczność, urazy i stany zapalne oczu, wady wrodzone oraz niektóre choroby, m.in. cukrzyca i niedoczynność przytarczyc. Tak więc zaćma wtórna powstaje jedynie po operacji usunięcia katarakty, jednak jej bezpośrednia przyczyna może być niezwiązana z samym zabiegiem.
Warto wiedzieć, że mogą pojawić się także inne powikłania po usunięciu zaćmy. Występują one relatywnie rzadko, jednak w niektórych przypadkach nie sposób im zapobiec. Po zabiegu może pojawić się wylew w oku, siniaki w okolicy powiek oraz gałki ocznej, astygmatyzm, odwarstwienie siatkówki, wzrost ciśnienia wewnątrz gałkowego, przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej i inne. O możliwych ryzykach i korzyściach płynących z zabiegu zawsze informuje lekarz kwalifikujący do jego przeprowadzenia.

Jak przebiega usunięcie zaćmy wtórnej?

Ani katarakty właściwej, ani zaćmy wtórnej nie naprawią okulary korekcyjne, suplementy diety czy krople do oczu. Jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie kolejnego zabiegu. Na szczęście obecna technologia sprawia, że jest on szybki, bezbolesny i nie wiąże się ze znacznym dyskomfortem. Kapsulotomia, czyli właśnie zabieg usunięcia zaćmy, przebiega z wykorzystaniem specjalnego lasera.
Krople rozszerzające źrenice aplikowane są do oka, w którym pojawiła się zaćma wtórna, laser następnie jest kierowany na tylną torebkę soczewki, celem wykonania niewielkiego otworu. Aby utworzyć odpowiednich rozmiarów otwór i usunąć niepożądaną zmianę wystarczy zaledwie kilka „strzałów” lasera. Cały zabieg trwa kilka minut, a po kilku godzinach pacjent może wrócić do domu. Po usunięciu zaćmy wtórnej następuje stopniowa poprawa widzenia. Zaćma wtórna może pojawić się po raz kolejny, jednak jest to bardzo rzadkie.

Jakie są zalecenia po usunięciu zaćmy wtórnej?

Zawsze dokładne zalecenia po zabiegu kapsulotomii przedstawia lekarz prowadzący. Są one także przypominane bezpośrednio po leczeniu, a nierzadko pacjent dostaje także kartkę z instrukcją dbania o oko. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy wiedzieć, jest to, że w związku z zastosowaniem kropli rozszerzających źrenice, pacjent nie powinien prowadzić pojazdów. Warto więc już przed zabiegiem zadbać o kierowcę bądź sprawdzić rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W dniu zabiegu po powrocie do domu należy unikać intensywnej aktywności, schylania się oraz ciężkich prac fizycznych, gdyż mogą one doprowadzić do uszkodzenia oka. Najlepiej kilka kolejnych dni przeznaczyć na odpoczynek i rekonwalescencję.
Bardzo istotne jest stosowanie przepisanych przez lekarza kropli o działaniu przeciwzapalnym i wspomagającym regenerację tkanek. Nie należy zakrapiać oczu innymi produktami. Po operacji zaćmy nie wolno wykonywać makijażu, korzystać z sauny, basenów oraz pływać w naturalnych zbiornikach wodnych. Zalecane jest także unikanie długich kąpieli. Mycie głowy po operacji zaćmy jest jak najbardziej możliwe, jednak należy uważać, aby kosmetyki nie dostały się w okolice oka poddawanego zabiegowi. Przed każdym dotknięciem twarzy trzeba dokładnie myć ręce.
Zalecenia po usunięciu zaćmy wtórnej obejmują także ograniczenie korzystania z elektroniki. Wskazane jest powstrzymanie się od zbyt długiego wpatrywania w ekran komputera, telewizora bądź smartfona.Podczas przebywania poza domem należy mieć założone okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Zabezpieczą oko przed słońcem, a także zanieczyszczeniami i wiatrem.

Jaki jest koszt usunięcia zaćmy wtórnej?

Warto mieć świadomość, że osobom ubezpieczonym NFZ refunduje usunięcie zaćmy wtórnej, cena za zabieg wykonany prywatnie to z kolei ok. 300-500 zł. Do tej kwoty należy doliczyć konsultacje, kontrole oraz konieczne badania. Całość może kosztować ok. 1-2 tysiące złotych. Aby móc skorzystać z zabiegu w ramach NFZ, należy zarejestrować się na niego w szpitalu publicznym i dostosować się do terminu wyznaczonego przez placówkę.
Choć brak kosztów związanych z przygotowaniem, kontrolami i samym zabiegiem jest dobrą wiadomością dla pacjentów, minusem procedur wykonywanych w ramach NFZ jest czas oczekiwania. W zależności od miasta oraz szpitala kolejki mogą ciągnąć się od kilku miesięcy po nawet dwa lata. NFZ nie refunduje także najnowocześniejszych soczewek, a rozwiązania nieco starszej generacji.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!