Data publikacji:

Za długo noszone szwy: kiedy należy zdjąć szwy?

Kiedy trzeba zdjąć szwy? Kto może zdjąć szwy? Poznaj zasady zdejmowania szwów. Dowiedz się, czy trzeba mieć skierowanie na zdjęcie szwów. Sprawdź, jak dbać o ranę po ściągnięciu szwów.
za długo noszone szwy

Po ilu dniach ściąga się szwy z rany?

Szwy niewchłanialne zaleca się ściągać po około 5–14 dniach od momentu ich założenia. Wszystko zależy od wielkości rany, jej lokalizacji, przebiegu procesu gojenia się rany oraz rodzaju nici chirurgicznych. 
Zbyt wczesne zdjęcie szwów grozi niepełnym zrośniętym się rany lub wręcz jej otwarciem. Z kolei zbyt długie zwlekanie ze zdjęciem szwów grozi tym, że szwy wrosną w skórę.

Czy na zdjęcie szwów trzeba się rejestrować?

Tak. Na zdjęcie szwów niestety trzeba się rejestrować. Nie musisz jednak jechać do szpitala. Wystarczy, że ze skierowaniem udasz się do poradni chirurgicznej. Tam lekarz lub pielęgniarka zdejmie ci szwy w ciągu kilku minut. 

Czy można samemu zdjąć sobie szwy?

Teoretycznie tak, bo zabieg nie jest bardzo skomplikowany, ale nie jest to zalecane z kilku powodów.
Po pierwsze, nie masz specjalistycznej wiedzy medycznej, dlatego nie jesteś w stanie ocenić, czy to już jest najwyższy czas na zdjęcie szwów. Ze względu na ewentualne infekcje czy inne powikłania w gojeniu się ran istnieje ryzyko, że zdejmiesz szwy za wcześnie, co doprowadzi do otwarcia się rany.
Po drugie, nie wiesz, w jaki sposób szwy zostały założone i jaki materiał został użyty. Oznacza to, że możesz przez nieuwagę zostawić część szwu pod skórą, jeśli zabierzesz się za zdejmowanie szwów w nieodpowiedni sposób.
Po trzecie, istnieje ryzyko, że nie zostaną ci przyznane ewentualne świadczenia czy rekompensata z ubezpieczenia, ponieważ leczenie nie zostało zakończone przez lekarza. 

Jak wyciągnąć wrośnięte szwy?

Niestety, nie jest to takie łatwe i lepiej nie zabieraj się za to samodzielnie w domu. Wrośnięte w skórę szwy siedzą głęboko, a ich wyciągnięcie może nie być takie proste i zdecydowanie bolesne. 

Czy ze szwami można iść do pracy?

Tak, ale nie zawsze. Jeśli twoja praca wiąże się z wykonywaniem ruchów, które mogłyby negatywnie wpływać na gojenie się rany, to praca nie jest zalecana w czasie leczenia. Warto w takich sytuacjach poprosić lekarza o zwolnienie lekarskie.

Ile trwa zdejmowanie szwów i na czym polega?

Zdejmowanie szwów trwa od kilku sekund do kilku minut. Zdejmowanie szwów polega na przecięciu nici i delikatnym wysunięciu ich z tkanek za pomocą pęsety. Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia. Zazwyczaj nie wiąże się z bolesnością, ale pacjent może odczuwać dyskomfort.

Jak dbać o ranę po ściągnięciu szwów?

Najlepsze co możesz robić, to stosować się do zaleceń lekarza lub pielęgniarki. Pielęgnacja rany po ściągnięciu szwów nie jest trudna i skomplikowana, ale zalecenia mogą się różnić w zależności od lokalizacji rany, jej wielkości oraz innych indywidualnych czynników. Część lekarzy może zalecać stosowanie opatrunków jeszcze przez kilka dni po ściągnięciu szwów, a inni będą plastrów i opatrunków odradzać.
Blizna powinna być czysta i nawilżona. Warto też sięgnąć po preparaty, które będą przyspieszać regenerację skóry oraz zwiększać elastyczność blizny, co będzie chroniło przed jej rozchodzeniem. Możesz stosować preparaty na bazie oleju lub maści silikonowe, które rozjaśniają i wygładzają miejsce po zdjęciu szwów.
Przed użyciem każdego preparatu do pielęgnacji skóry po ściągnięciu szwów koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką. Nie wszystkie kremy czy maści możesz stosować od razu po usunięciu szwów.
Zdjęcie: Envato Elements