Data publikacji:

Wysoki cholesterol a stres – czy jest to ze sobą powiązane?

Wysoki poziom złego cholesterolu może być fatalny w skutkach. To bezpośrednia przyczyna wielu chorób, które nieleczone prowadzić mogą nawet do śmierci. Wszystkiemu winna jest głównie nieodpowiednia dieta i nieprzestrzeganie zrównoważonej oraz zbilansowanej diety. Jedzenie w pośpiechu, zwłaszcza tłustych, smażonych i wysoko przetworzonych potraw, sprawia, że nasz organizm funkcjonuje coraz gorzej. Jednak niewłaściwe odżywianie to nie jedyna przyczyna prowadząca do pogorszenia stanu zdrowia. Wysoki cholesterol a stres to kolejna zależność, która może być zgubna w skutkach. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku także nerwica. Czym jest cholesterol i jak wpływa na niego niewłaściwa dieta i stresujący tryb życia? Do czego to może prowadzić? Sprawdź i zareaguj, dopóki nie jest za późno.
wysoki cholesterol a stres

Czym jest cholesterol?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaką zależność powoduje stres a wysoki cholesterol, warto określić, czym właściwie jest ten związek i jaką funkcję pełni w naszym organizmie. Cholesterol jest substancją tłuszczową pochodzenia organicznego, która pełni w organizmie bardzo ważne funkcje. Wchodzi w skład błon komórek, bierze udział w produkcji hormonów czy syntezie kwasów tłuszczowych. Cholesterol uczestniczy też w produkcji witaminy D i jest ważny dla prawidłowej pracy mózgu. Jednak nadmiar tej substancji jest bardzo szkodliwy.
Zależnie od tego, w których lipoproteinach transportowany jest cholesterol, wyróżnić można jego dwa rodzaje: HDL (dobry cholesterol) oraz LDL (zły cholesterol). Nadmiar drugiego z nich obecny w krwioobiegu prowadzi do rozwoju miażdżycy i poważnych konsekwencji ze strony układu sercowo-naczyniowego. Jego nagromadzenie w tętnicach w postaci blaszek stopniowo zmniejsza światło naczyń, redukując w nich przepływ niezbędnej dla organizmu krwi. W przypadku gdy naczynie zarośnie w sposób zupełny, następuje niedokrwienie. Jeśli stanie się tak w okolicach serca, skutkuje to wystąpieniem zawału, natomiast gdy niedokrwienie dotyczy mózgu, pojawia się udar niedokrwienny. Nagromadzenie LDL w naczyniach biegnących w innych regionach ciała powoduje m.in. uszkodzenia siatkówki oka, niedokrwienie nóg czy niewydolność nerek.

Podwyższony cholesterol a stres – czy istnieje taka zależność?

Stres i nerwowa atmosfera, a także życie w pośpiechu to domena naszych czasów. Ogólne zdenerwowanie i życie w ciągłym napięciu ma wpływ na wiele aspektów naszego organizmu, począwszy od skóry i utraty drogocennych witamin oraz związków mineralnych z organizmu, przez różne niedyspozycje narządów, aż po stany przewlekłe i dolegliwości natury psychicznej, takie jak depresja. Jednak czy cholesterol może być wysoki od stresu i bezpośrednio wpływać na rozwój dolegliwości sercowo-naczyniowych?
Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca i obecność stresu w życiu bezpośrednio przekłada się na wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Wskutek tego rośnie również ryzyko wystąpienia różnych chorób związanych z sercem i układem naczyniowym. Należy pamiętać, że 8% wszystkich notowanych zgonów na świecie ma miejsce w związku z podwyższonym poziomem cholesterolu. Aby zmniejszyć to ryzyko, należy więc wykonywać regularne badania i ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

Nerwica a cholesterol – czy taki stan wpływa na rozwój hipercholesterolemii? 

Nieodłącznym elementem stresu często bywa dziś także nerwica, która pojawia się na skutek przewlekłego przebywania w stresującym otoczeniu. W ramach tej dolegliwości mogą pojawiać się różnego rodzaju fobie, lęki, zaburzenia adaptacyjne, neurastenia oraz charakterystyczne zaburzenia somatyczne, takie jak bóle głowy, przyspieszony oddech, napięcie mięśni czy kołatanie serca. Ponieważ w głównej mierze za takie objawy odpowiada stres, śmiało można stwierdzić, że nerwica a cholesterol to zależność, która istnieje i negatywnie wpływa na stan oraz kondycję sercowo-naczyniową pacjentów.
W przypadku gdy zauważasz u siebie podobne objawy, warto skonsultować się ze specjalistą, który dokładnie oceni stan danej osoby, wdroży odpowiednie działania i zaproponuje właściwą terapię.

Skąd jeszcze bierze się wysoki cholesterol?

Nieodpowiednia dieta i złe nawyki, a także stres to jednak nie jedyne przyczyny, przez które poziom cholesterolu we krwi może wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu. Do powodów takiego stanu należy dodać również choroby powodujące wysoki cholesterol. Wśród nich znajduje się m.in. zespół metaboliczny, różne schorzenia nerek, takie jak np. zespół nerczycowy, choroby wątroby oraz stosunkowo popularna dolegliwość, jaką jest cukrzyca. Już same te dolegliwości mogą doprowadzić do spustoszenia w organizmie i stanu bezpośrednio zagrażającego życiu. Dlatego tak istotne jest regularne wykonywanie badań i odpowiednie leczenie.
Ponadto wysoki poziom cholesterolu może być wywołany także niedoczynnością tarczycy, ale też niedożywieniem, co wydaje się niemożliwe. Hipercholesterolemia może być również wywołana zażywaniem niektórych leków. Warto więc poziom cholesterolu badać regularnie, zwłaszcza przy współistnieniu różnych schorzeń lub stanów organizmu odbiegających od normy. 
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!