Data publikacji:

Wypadanie włosów: co stosować?

Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem, wiążącym się z cyklem rozwoju włosa, który po kilku latach wzrostu wypada, a w jego miejscu wyrasta nowy. Problemem jest natomiast nadmierne wypadanie włosów, które może mieć różne przyczyny. Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z tym kłopotem, można m.in. sięgać po domowe rozwiązania lub gotowe preparaty, w tym leki i suplementy diety. Sprawdź, co stosować na wypadanie włosów. 
wypadanie włosów

Wypadanie włosów – przyczyny 

Nadmierne wypadanie włosów można łatwo rozpoznać po ich zwiększonej liczbie na szczotce po czesaniu oraz kłębkach włosów na poduszce, ubraniach, kanapie czy podłodze. Wśród powodów takiego stanu można wymienić zarówno przyczyny, które nie powinny martwić, jak i takie, które mogą stanowić większe lub mniejsze zagrożenie dla zdrowia. 
Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów zaliczają się: 
  • niezdrowa lub bardzo restrykcyjna dieta odchudzająca;
  • brak odpowiedniej pielęgnacji, np. częste farbowanie włosów, mocne naciąganie do upięcia w kok czy kucyk, stosowanie silnych preparatów do stylizacji, intensywne, gwałtowne rozczesywanie itp.;
  • silny stres, nerwy, lęki; 
  • palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i innych używek;
  • przyjmowanie niektórych leków oraz ich odstawienie (np. antykoncepcja hormonalna, leki przeciwzakrzepowe);
  • długotrwała choroba zakaźna (np. grypa, gruźlica);
  • choroby i stany zapalne skóry głowy (np. łuszczyca);
  • zaburzenia hormonalne (np. zaburzenia pracy tarczycy).
  • Zauważając długotrwałe, mocne wypadanie włosów lub ich znaczne przerzedzenie, warto postawić na wielotorową walkę z tym problemem. Do działań, które bez wątpienia można, a nawet powinno się, wprowadzić od razu w życie, należy rzucenie palenia papierosów i stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety. Równocześnie można sięgnąć po odpowiednie wyroby medyczne, a także sprawdzone, domowe sposoby. 

    Wypadanie włosów – co stosować? 

    Osoby, które prowadzą regularną aktywność fizyczną i zdrowo się odżywiają, a mimo to mają problem z wypadaniem włosów, powinny problem skonsultować z lekarzem, który najpewniej zleci podstawowe badania krwi. Być może, mimo pozornie zbilansowanej diety, w organizmie brakuje jakichś witamin czy wartości odżywczych – wówczas zapewne pomoże odpowiednia suplementacja. Może się jednak okazać, że osłabienie i wypadanie włosów jest oznaką choroby, która zostanie przy takiej kontroli wykryta. Nie ma jednak powodów do obaw przed wizytą u lekarza, który z pewnością pomoże w przywróceniu poprawnego stanu organizmu i podpowie, co stosować na wypadanie włosów. 
    Co stosować na wypadanie włosów po covidzie? Przede wszystkim odpowiednią suplementację witamin i minerałów. Niezależnie od przyczyny problemu, warto wprowadzić do swojej codzienności nawyki pielęgnacyjne, które poprawią kondycję włosów – np. delikatne szczotkowanie, luźne upięcia czy kosmetyki o dobrym, naturalnym składzie. Do walki z wypadaniem włosów można stosować rozmaite szampony, odżywki, maski, krople i oleje. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić i nie stosować wszystkich możliwych środków na raz – brak umiaru może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. 

    Co kupić w aptece na wypadanie włosów? 

    W aptece można znaleźć wiele skutecznych preparatów na wypadanie włosów. Co stosować w danym przypadku, zależy w dużej mierze od przyczyny problemu, ale też od indywidualnych potrzeb i upodobań. Poza tabletkami warto zaopatrzyć się w olejki, płukanki czy szampony lecznicze na bazie ziół. 
    Do skutecznych tabletek na wypadanie włosów z pewnością zalicza się te, które w składzie mają wyciąg ze skrzypu polnego – wpływa on pozytywnie na kondycję włosów, ale też skóry i paznokci. Wśród naturalnych składników o korzystnym działaniu znajduje się również pokrzywa, żeń-szeń, brzoza, aloes, łopian czy chmiel. Należy pamiętać, że od rozpoczęcia stosowania suplementów do zauważenia efektów mija od kilku do nawet kilkunastu tygodni, jednak poprawa jest zazwyczaj znaczna – o ile zachowa się regularność. 
    Co stosować na wypadanie włosów u nastolatków? Sięgając po suplementy diety, warto zwrócić uwagę na ich skład, aby jak najbardziej odpowiadał potrzebom organizmu młodego człowieka (konkretne niedobory określi badanie zlecone przez lekarza). Do składników, które poprawiają strukturę włosów i je wzmacniają, należą m.in.: witaminy z grupy B, E, A i C, cynk, biotyna oraz żelazo.

    Wypadanie włosów – co stosować z domowych metod?

    Poza gotowymi preparatami można sięgnąć też po tzw. babcine sposoby na wypadanie włosów. Zaliczają się do nich:
  • płukanki i wcierki z naparów z pokrzywy, soku z czarnej rzepy czy kozieradki;
  • olejowanie skóry głowy (dobrze sprawdzi się olej z pokrzywy czy czarnuszki, kokosowy, rycynowy, łopianowy);
  • masaż skóry głowy podczas mycia włosów, co pobudza krążenie i aktywuje rozwój mieszków włosowych;
  • maseczka z jajka, łyżki miodu i oliwy z oliwek, która odżywia korzeń włosa – taką miksturę nakłada się na skórę głowy i pozostawia na około 20 minut;
  • picie namoczonego siemienia lnianego, naparów z pokrzywy, żeń-szenia, skrzypu polnego i innych roślin oraz soku z czarnej rzepy;
  • maska z drożdży, mleka i jogurtu lub napój drożdżowy (drożdże są bogate w składniki odżywcze, przez co hamują wypadanie włosów i wzmacniają ich cebulki).
  • Nadmierne wypadanie włosów przy odchudzaniu – co stosować?

    Podczas diet odchudzających z jadłospisu często znika wiele pożytecznych dla organizmu mikro- i makroelementów, co skutkuje m.in. nadmiernym wypadaniem włosów. Co stosować w takiej sytuacji, aby nie musieć martwić się o ubytki kosmyków na głowie? Przede wszystkim należy uzupełnić niedobory witamin i minerałów poprzez suplementację oraz włączenie do diety produktów bogatych w witaminy A, E, C i witaminy z grupy B. Pomocne może być również stosowanie kuracji zewnętrznych, czyli preparatów dedykowanych walce z wypadaniem włosów. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Rita Turbiarz
    Rita Turbiarz

    Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!