Data publikacji:

Włosy po paklitakselu – jak poradzić sobie z łysieniem?

Nowotwory są aktualnie zaliczane do jednych z najczęściej występujących chorób wśród ludzi. Ich leczenie często jest bardzo długie. Zazwyczaj konieczna jest chemioterapia. Paklitaksel jest lekiem nowej generacji, wykorzystywanym w leczeniu nowotworów złośliwych takich jak np. rak jajnika, rak piersi, rak płuca czy nowotwory głowy i szyi. Jednym z najbardziej uciążliwych skutków po chemioterapii jest utrata włosów, częściowa lub całkowita. Stopień utraty włosów jest kwestią bardzo indywidualną. Jak wyglądają włosy po paklitakselu? Jak poradzić sobie z łysieniem? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Włosy po paklitakselu

Wpływ paklitakselu na włosy

Podczas terapii paklitakselem włosy stopniowo stają się cieńsze, bardziej łamliwe i matowe. Z czasem rozpoczyna się ich wypadanie. U niektórych może wystąpić tylko przerzedzenie włosów, a u innych całkowita utrata owłosienia w wyniku terapii. Włosy zazwyczaj odrastają całkowicie po około roku od zakończenia leczenia. Pierwszy odrost zaczyna się już nawet po miesiącu lub dwóch od zakończenia chemioterapii. Jednak może zmienić się ich kolor i struktura. Co to znaczy? Zamiast prostych włosów blond mogą zacząć odrastać brązowe włosy kręcone. Bardzo często proces ten jest jednak odwracalny i po upływie określonego czasu włosy rosną takie, jak przed leczeniem. Wypadanie włosów po chemioterapii bardzo często jest źródłem stresu i poważnym obciążeniem psychicznym.

Dlaczego podczas terapii paklitakselem włosy wypadają?

Komórki włosa w fazie anagenu, czyli intensywnego wzrostu, aktywnie się dzielą. Natomiast paklitaksel, jak inne substancje cytostatyczne, działa nie tylko na szybko proliferujące komórki nowotworowe, ale również na wszystkie inne w organizmie (np. szpik kostny, komórki mieszka włosowego). W związku z tym następuje nagłe zatrzymanie podziałów w mieszku włosowym i po około 2–3 tygodniach włosy zaczynają wypadać (tak zwane łysienie anagenowe). Warto dodać, że na skórze głowy około 90% włosów znajduje się w fazie anagenu.
Coraz częściej można zapobiegać wypadaniu włosów, stosując systemy chłodzenia skóry podczas chemioterapii. Jednak ostateczna decyzja należy do lekarza prowadzącego. 

Jak poradzić sobie z łysieniem po paklitakselu?

Na początku, przed rozpoczęciem chemioterapii, odwiedź fryzjera i zetnij włosy. Dzięki temu ułatwisz sobie przetrwanie okresu wypadania włosów. Wypadające włosy nie będą widoczne wszędzie. Dodatkowo krótkie włosy będą sprawiały wrażenie silniejszych i bardziej gęstych. 
W pielęgnacji warto zastosować bardzo delikatne, łagodne produkty. Skóra na całym ciele, również na skórze głowy, na skutek chemioterapii jest uwrażliwiona, podrażniona. Należy wybierać składniki aktywne, które będą łagodzić stan zapalny skóry. Dodatkowo skóra głowy po chemioterapii jest bardzo wysuszona. Dlatego kluczowe jest jej nawilżanie przez cały okres trwania chemioterapii. Nawilżanie skóry głowy jest bardzo ważne również po zakończeniu leczenia, ponieważ znacznie łatwiej będzie nowym włosom przebić się przez nawilżoną skórę. Stymulację odrostu włosów można rozpocząć dopiero po zakończeniu leczenia paklitakselem. 
Szampon stosowany podczas chemioterapii powinien być pozbawiony silnych detergentów, takich jak SLS czy SLES. 
Warto stosować również emulsje nawilżające do skóry głowy. Preparaty ukoją podrażnioną skórę głowy, przyniosą ulgę, zmniejszą uporczywy świąd i nawilżą skalp.
Poniżej przedstawiamy również preparaty, które można wykorzystać do stymulacji odrostu włosów po zakończeniu chemioterapii i za zgodą lekarza prowadzącego. Regularne stosowanie preparatów stymulujących porost włosów spowoduje, że włosy będą odrastać silne i zdrowe.
Bardzo ważne, aby wszystkie preparaty stosowane podczas i bezpośrednio po leczeniu paklitakselem były produktami hipoalergicznymi, bezpiecznymi dla osoby chorej. W razie wątpliwości warto wszystko skonsultować z onkologiem prowadzącym. 
Jeżeli łysienie jest nie do zaakceptowania, nie bójmy się skorzystać z możliwości noszenia peruki. Obecnie można znaleźć peruki tak dobrej jakości, że oko laika nawet nie zauważy różnicy. Zakup peruki syntetycznej lub z naturalnego włosia jest refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto rozważyć tę opcję jako okres przejściowy, aby czuć się maksymalnie komfortowo podczas funkcjonowania w społeczeństwie. 
Jeżeli utrata włosów jest dla ciebie trudna, skorzystaj z pomocy specjalistów. Trycholog wykona bezpieczne zabiegi, które nawilżą skórę głowy i przygotują ją do wzrostu nowych, silnych włosów. Do 5 lat po wyleczeniu nie można zastosować inwazyjnych metod fizykalnych. Jednak istnieje wiele metod nieinwazyjnych, które również przynoszą spektakularne efekty. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Natomiast rozmowa z psychologiem pozwoli w jakimś stopniu poradzić sobie z aspektem psychicznym utraty włosów. 
Zdjęcie: Envato Elements