Data modyfikacji:

Wcierka z pokrzywy: jak stosować? Jakie przynosi efekty?

Pokrzywa często kojarzy się jako chwast, który w dzieciństwie niejednokrotnie wywoływał grymas bólu na twarzy tego, kto ją dotknął i się nią poparzył. Tymczasem te niepozorne listki skrywają w sobie wiele drogocennych związków dla zdrowia i urody! Obecnie coraz większą popularnością cieszy się wcierka z pokrzywy. Dlaczego? Jakie przynosi efekty? Jak ją samodzielnie zrobić? Zanim wytniesz tę roślinę z przydomowego ogródka, przeczytaj nasz poradnik o wcierce z pokrzywy na włosy.
Wcierka z pokrzywy: jak stosować? Jakie przynosi efekty?

Zdrowotne właściwości pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna (łac. Urtica Dioica) to roślina doskonale znana w medycynie naturalnej. W celu poprawy zdrowia i urody przerabiane są przede wszystkim jej młode liście lub korzenie.
Nasze babcie wierzyły, że regularne picie soku z pokrzywy wzmacnia organizm, poprawia apetyt i pomaga na problemy z pęcherzem. Natomiast okłady z liści mają pomóc wyleczyć rany. Badania pokazują, że nasi przodkowie mieli rację i pokrzywa faktycznie ma pozytywny wpływ na zdrowie.
Nic dziwnego – pokrzywa to źródło witamin A, K, C, ryboflawiny (B2) oraz kwasu pantotenowego (B5). Poza tym znajdziemy w niej również makro- i mikroelementy, takie jak żelazo, wapń, magnez, fosfor, krzem, siarkę, potas czy sód.
Napary z pokrzywy mają działanie moczopędne i poprawiają przemianę materii. Ponadto wspomagają funkcjonowanie wątroby, żołądka oraz trzustki. Jednak to nie wszystkie właściwości pokrzywy. Faktycznie pomaga ona redukować stany zapalne, przyspieszać gojenie ran, obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, a także uśnieżyć ból. Doskonale nadaje się do leczenia anemii oraz łagodzenia alergii.

Wyciąg z pokrzywy na włosy – właściwości

Ze względu na bogactwo składników odżywczych wchodzących w skład pokrzywy, roślina ta ma pozytywny wpływ na kondycję włosów. Wszystkie włosomaniaczki z pewnością docenią pokrzywę już po kilku jej zastosowaniach. Sok z pokrzywy sprawi, że pasma będą bardziej błyszczące oraz będą wyglądały na zdrowsze. Natomiast jako wcierka do włosów, pozytywnie wpłynie na szybkość ich wzrostu oraz skutecznie przeciwdziała ich wypadaniu. Pomaga również w pozbywaniu się łupieżu.

Pokrzywa jako wcierka do włosów – komu jest wskazana?

Po wcierkę z pokrzywy powinny przede wszystkim sięgnąć osoby, które na co dzień narzekają na nadmierne wypadanie włosów i ich osłabienie (np. antybiotykoterapią, kuracją hormonalną, stresem lub ze względu na zmianę pór roku). Doskonale sprawdzi się także u wszystkich, którzy zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów oraz świądem. Ponadto wcierka z pokrzywy sprawdzi się w poprawie wyglądu cienkich pasm, matowych, łamliwych oraz z rozdwojonymi końcówkami. O wcierce z pokrzywy powinny również pamiętać wszystkie osoby, które zapuszczają włosy.

Wcierka z pokrzywy – przeciwwskazania

Ze względu na to, że pokrzywa jest naturalnym składnikiem, może uczulać, dlatego szczególnie jeśli jesteś osobą skłonną do alergii, tym bardziej powinnaś przez zaaplikowaniem mieszanki zrobić nią próbę uczuleniową za uchem co najmniej kilkanaście godzin przez aplikacją, aby upewnić się, że substancja nie powoduje u ciebie alergii.

Wcierka z pokrzywy – jak stosować?

Ze względu na fakt, że wcierka z pokrzywy jest naturalnym ziołowym preparatem, musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na widoczne efekty trzeba poczekać co najmniej kilkanaście dni. Kluczowa jest przede wszystkim systematyczność w stosowaniu kuracji, szczególnie jeśli wyraźnie chcesz poprawić kondycję swoich włosów. Wcierka z pokrzywy zbiera jednak pozytywne opinie – w końcu jest tania, prosta w użyciu, naturalna i przede wszystkim skuteczna. Nie powinieneś się tylko niecierpliwić i być konsekwentnym w działaniu.

Wcierka z pokrzywy – przepisy

Nie zawsze musisz iść do sklepu, aby zaopatrzyć się w nowy kosmetyk. Wcierka z pokrzywy jest na tyle prosta do przygotowania, że bez problemu możesz ją zrobić samodzielnie. W dodatku taka samodzielnie przygotowana wcierka jest też bardzo tania.
Pokrzywę do wcierki możesz zbierać samodzielnie, najlepiej w kwietniu lub maju, zanim roślina zakwitnie. Zbiory powinny się odbywać z dala od zanieczyszczonych miejsc, czyli z pewnością nie przy drogach. Listki zebranych pokrzyw przepłucz zimną wodą, osusz, a następnie rozłóż na papierze i odłóż w przewiewne miejsce z możliwie jak najmniej nasłonecznionym miejscu, aby nie straciły swoich właściwości. W ostateczności pokrzywę możesz wysuszyć w piekarniku w granicach około 30 stopni przy otwartych drzwiczkach.
Jeśli nie chce ci się robić tego samodzielnie, w aptece i wielu sklepach znajdziesz już wysuszoną pokrzywkę, która doskonale nada się do przygotowania wcierki z pokrzywy.

Wcierka z pokrzywy na spirytusie

Chociaż połączenie spirytusu i pokrzywy to dobra nalewka na problemy żołądkowe i przeziębienie, nic nie szkodzi, aby takie połączenie zastosować jako wcierkę do skóry głowy. Warto jednak taką wcierkę stosować raz na kilka dni, aby alkohol za bardzo nie przesuszał ani nie podrażniał delikatnej skóry głowy.
Jak przygotować taką wcierkę z pokrzywy na spirytusie? Wystarczy pół szklanki zmielonej pokrzywy zalać 1,5 szklanki spirytusu i taką mieszankę odstawić na dwa tygodnie w ciemne i suche miejsce.

Wcierka z pokrzywy i skrzypu

Skrzyp polny, podobnie jak pokrzywa, pełen jest składników odżywczych, takich jak m.in. krzem, żelazo, wapń, fosfor i mangan. Połączenie obu tych ziół w postaci wcierki to prawdziwa bomba witaminowa wzmacniająca włosy.
Składniki:
  • łyżeczka suszonej pokrzywy,
  • łyżeczka suszonego skrzypu polnego,
  • około 125 ml wrzątku (pół szklanki).
Przygotowanie:
Wsyp do szklanki pokrzywę oraz skrzyp polny, a następnie zalej je wrzątkiem i przykryj talerzem, aby zioła się zaparzyły. Zostaw mieszankę do ostygnięcia. Kiedy będzie już zimna, odcedź ją i przelej do butelki wyposażonej w atomizer. Przygotowany specyfik delikatnie wcieraj w skórę głowy 1-2 razy dziennie.
Autor: Agnieszka Ragus