Data publikacji:

Upławy przed okresem: co oznaczają? Czy należy się martwić?

Upławy przed okresem: co oznaczają? Czemu oznaką mogą być żółte upławy przed okresem, a czego - brązowy śluz przed okresem. Konsystencja i kolor upławów może dużo mówić o przyczynach i wskazać, co oznaczają upławy przed miesiączką. Wyjaśniamy, czy należy się martwić oraz na co zwrócić uwagę i kiedy udać się do ginekologa. 
Upławy przed okresem: co oznaczają? Czy należy się martwić?

Jak wygląda prawidłowy śluz przed okresem?

Wydzielanie śluzu z pochwy jest czymś całkowicie naturalnym. Śluz szyjkowy pełni w organizmie kobiety wiele funkcji, m.in. ma za zadanie ułatwić proces zajścia w ciążę, chroni szyjkę macicy przed uszkodzeniem. Śluz przyjmuje różny wygląd w zależności od tego, na jakim etapie cyklu menstruacyjnego jest kobieta.
Śluz podczas owulacji jest rzadki i przejrzysty, co ma ułatwić zapłodnienie (ciągnący się śluz świadczy o największym prawdopodobieństwie zajścia w ciążę). Wydzielina z pochwy przed okresem jest gęsta, lepka i galaretowa, o białawym lub lekko żółtym zabarwieniu (śluz gęsty, zawiesisty, nieprzejrzysty i nierozciągliwy). Tego rodzaju śluz przed okresem chroni organy rozrodcze przed zapłodnieniem. Ciało kobiety wchodzi w fazę niepłodności i nieprzystępności dla plemników.

Jaka wydzielina z pochwy przed okresem jest powodem do niepokoju? 

Upławy przed okresem: co oznaczają? Czy należy się martwić?
Śluz przed okresem, świadczący o fazie niepłodnej, jest gęsty, zawiesisty, nieprzejrzysty i nierozciągliwy. Konsystencją może przypominać galaretkę. Może zostać uznany za upławy albo za infekcję. Pamiętaj jednak, że infekcja to również inne, przykre objawy, że w twoim organizmie dzieją się niepokojące rzeczy, które najprawdopodobniej wymagają kontaktu z lekarzem-specjalistą. W przypadku podejrzenia infekcji nie rozpoczynaj leczenia na własną rękę bez konsultacji z lekarzem.
Upławy przed okresem, które zwiastują infekcję, to między innymi swędzenie, zaczerwienienie oraz przykry zapach miejsc intymnych.

Brązowy śluz przed okresem - czy należy się martwić?

Jakie są przyczyny tego, że pojawia się brązowy śluz przed okresem?
  • Zbyt intensywny seks, uprawiany tuż przed rozpoczęciem się miesiączki. Wtedy ścianki pochwy są obrzęknięte i podatne na urazy i na bieliźnie widzisz efekt, który opisuje się jako brązowe upławy przed okresem.
  • Torbiel jajnika - brązowy śluz przed okresem, który pojawia się wraz z bólem jajnika może świadczyć o torbieli jajnika, która najczęściej wynika z zaburzeń hormonalnych. Staranna diagnostyka pomoże dobrać właściwe leczenie. Jeśli więc obserwujesz brązowy śluz przed okresem (forum internetowe nie jest wiarygodnym źródłem informacji co do tego, jak się leczyć) plus ból jajnika, nie zwlekaj z udaniem się do ginekologa.
  • Niedomaganie lutealne jako niedobór progesteronu - powoduje on brązowe, a nawet brunatne upławy przed okresem. W tym przypadku również nie odkładaj „na potem” wizyty u lekarza - szczególnie, jeśli zamierzasz rozpocząć starania o dziecko. Lekarz zwykle - jako rozwiazanie problemu brunatnych upławów - proponuje doustne lub dopochwowe przyjmowanie progesteronu w drugiej fazie cyklu miesiączkowego.
  • Brązowa wydzielina z pochwy przed okresem zamiast okresu - co oznacza?

    Brązowa wydzielina z pochwy przed okresem zamiast miesiączki często oznacza początek ciąży. Dlaczego tak się dzieje? Zarodek, zagnieżdżając się w jamie macicy, może uszkodzić delikatnie umiejscowione w pobliżu naczynka krwionośne. Wówczas wydzielina z pochwy może być podbarwiona krwią i wyglądać niepokojąco, ale nie jest niczym niebezpiecznym. 

    Żółte upławy przed okresem: co oznaczają? Czy należy się martwić?

    Żółte upławy przed okresem: co oznaczają? To najczęściej znak, że kobieta ma dni niepłodne. Za chwilę pojawi się miesiączka. A właśnie tuż przed okresem pojawia się gęsty śluz, z kolorze żółtym lub białym. 

    Kiedy należy się martwić, gdy pojawiają się żółte upławy przed okresem?

    Wtedy, gdy oprócz wydzieliny odczuwasz niepokojące symptomy, takie jak: świąd, obrzęk, pieczenie, zaczerwienienie intymnych części ciała i/lub ból podbrzusza, to pędź do lekarza. Jest bowiem wielce prawdopodobne, że masz intymną infekcję wirusową lub bakteryjną, w zwalczeniu której pomogą ci przepisane przez ginekologa lekarstwa.
    Nie lecz się na własną rękę. To ważne, bo bardzo gęsta, żółta wydzielina z pochwy przed okresem jest jednym z objawów zakażenia rzęsistkiem pochwowym, który wywołuje chorobę zwaną rzęsistkownicą. Źródło infekcji to chory partner seksualny, lecz możliwe jest też zarażenie przez używanie wspólnie przedmiotów higieny osobistej, bielizny. Objawy rzęsistkownicy: cuchnące, pieniste, żółto-zielonkawe upławy, pieczenie, ból w cewce moczowej oraz częstomocz.

    Żółte upławy przed okresem: co oznaczają? Czy należy się martwić?

    Nie lekceważ żółtych upławów przed miesiączką. Niekiedy zmieniona chorobowo wydzielina pochwowa stanowi niepokojący symptom. Może być zwiastunem nadżerki, polipów, mięśniaków szyjki macicy. A nawet - zmian nowotworowych narządów rodnych. 

    Wydzielina z pochwy przed okresem - kolory i znaczenie

    Umówiliśmy brązowy (brunatny) oraz żółty kolor śluzu przed miesiączką oraz podaliśmy, co może oznaczać i sugerowaliśmy, w jakich przypadkach udać się do doktora. Jakie są jeszcze możliwe kolory śluzu z pochwy? Co oznaczają? Kiedy powinny stanowić „lampkę ostrzegawczą”?
  • Różowy śluz z pochwy - nie powinien być powodem do niepokoju, bowiem komunikuje o zbliżającym się okresie, a nawet jego początku. 
  • Mleczny śluz - biały śluz przed okresem (lub nawet żółty), jeśli jest gęsty, stanowi zdrowy objaw świadczący o zbliżającym się okresie. Jest go dużo. W konsystencji przypomina galaretkę.
  • Śluz z krwią przed okresem - pojawiające się w śluzie drobne niteczki krwi nie muszą oznaczać choroby i być powodem do niepokoju. Zwiastują początek miesiączki. Jeśli objaw ten nie ustępuje, wybierz się do ginekologa.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.