Data publikacji:

Jak wygląda ugryzienie meszki? Sposoby na meszki w domu

Meszki to obok komarów i kleszczy prawdziwa plaga sezonu letniego. Ich ugryzienia są bolesne, mogą być też niebezpieczne. Zobaczmy, jak się przed nimi chronić i co pomoże na ugryzienie meszki.
Meszki
Meszki to małe, wyjątkowo irytujące muszki, których ugryzienie jest dla człowieka dość nieprzyjemne i może wywołać uczulenie. W Polsce mamy około 50 gatunków meszek, ale tylko 18 jest krwiopijnych, zaś jedynie 7 gatunków atakuje ludzi. To i tak dużo, bo te owady są bardzo uciążliwe. Są niewielkie – mają od 1,5 do 6 mm długości, ale to nie przeszkadza im boleśnie kąsać, a zachowują się przy tym wyjątkowo uciążliwie – wciskają się do ust, oczu lub uszu ofiary. Ich aparat gębowy wyposażony jest w piłkowane nożyczki służące do nacinania skóry i powodujące obfite krwawienia – meszki odżywiają się właśnie krwią cieknącą z wykonanych przez nie nacięć. Występują głównie wokół terenów wilgotnych – przy stawach, jeziorach, strumykach i rzekach, ale mamy z nimi do czynienia coraz częściej także w przydomowych ogrodach, w dodatku potrafią atakować przez cały dzień. Na pewno są bardziej uciążliwe, gdy jest pochmurno i gdy zbiera się na deszcz lub burzę.

Ugryzienie meszki? Stop, nie drap!

Ugryzienia tych owadów są dość charakterystyczne – na skórze pojawiają się grudki i plamki w kolorze czerwonym, bolą i mocno swędzą, a z czasem puchną. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich rozdrapywać, bo to może prowadzić do powstania ran i zakażenia. Jeśli uda ci się nie rozdrapać ran, powinny one zniknąć po tygodniu. Jeśli ukąszeń jest wiele, do zmian skórnych mogą dołączyć też inne objawy, takie jak nudności, podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, osłabienie ogólne, a nawet dolegliwości sercowe. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na ugryzienia meszek – świadczy o tym duża i szybko powiększająca się opuchlizna.

Co robić, gdy ugryzie meszka?

Przede wszystkim – jak wspomniano wyżej – nie rozdrapywać, bo to może spowodować wdanie się zakażenia. Ranki najlepiej zdezynfekować, np. Octeniseptem, można też posmarować żelem przeciwświądowym, np. Fenistilem. Istnieją też sprawdzone domowe sposoby łagodzące ból i świąd po ukąszeniu meszek – pomoże okład z sody oczyszczonej lub octu, niektórzy polecają też posmarowanie bolącego miejsca pastą do zębów lub położenie plastra cebuli. Jeśli jednak ukąszeń meszek jest dużo, są bolesne, a miejsca ugryzień puchną, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być potrzebny antybiotyk. W ślinie meszek zawarta jest toksyna, która w dużym stężeniu może prowadzić do zatrucia lub nawet do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego. Do lekarza na pewno trzeba się udać, jeśli pogryzione zostanie małe dziecko.

Sposoby na meszki w domu, czyli jak odstraszać intruzów?

Owady te bardzo nie lubią niektórych zapachów. Odstraszy je woń goździków, wanilii, migdałów i lawendy. Postaw więc na tarasie lub balkonie świece o tych właśnie nutach zapachowych. Meszki nie lubią też czosnku – sałatka lub spaghetti z podsmażonym na oliwie czosnkiem powinny je skutecznie odstraszyć.
Na meszki działają też specjalistyczne repelenty stosowane na inne uciążliwe owady, np. komary i kleszcze. Wybierając je, warto pamiętać, by dobrać odpowiednie zabezpieczenie dla najmłodszych – preparaty dla dorosłych mogą uczulać, zawierają też silnie działające substancje DEET, które mogą być szkodliwe dla dzieci.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska