Data modyfikacji:

Twister do ćwiczeń: po jakim czasie widać efekty? Jak ćwiczyć?

Twister do ćwiczeń w swojej najprostszej wersji to jedno z najmniejszych urządzeń treningowych, zmieścisz go nawet w kawalerce. Jego zakup jest bardzo kuszący, ponieważ producenci obiecują rewelacyjne efekty w krótkim czasie, a sam trening nie jest skomplikowany i nie wymaga żadnych umiejętności ani dobrej formy. Skręty tułowia sprzyjają poprawie wyglądu newralgicznych miejsc, takich jak talia, brzuch i uda. Dlaczego jeszcze warto kupić ten sprzęt? Jak na nim ćwiczyć i po jakim czasie widać efekty na twisterze?
twister do ćwiczeń

Co to jest twister obrotowy do ćwiczeń?

Twister do ćwiczeń jest bardzo prosty w obsłudze, a w najbardziej podstawowej wersji ma również niewielkie rozmiary. Wszystko to sprawia, że jest chętnie wybierany jako uzupełnienie domowej siłowni. Ma kształt dysku o średnicy około 28 centymetrów, na którym należy stanąć i dzięki pracy mięśni nóg i tułowia wykonywać naprzemienne skręty w prawą i lewą stronę.
To, po jakim czasie widać efekty na twisterze i jakie dokładnie one są, zależy od zaangażowania osoby ćwiczącej, ale też od rodzaju urządzenia. Istnieją różne twistery:
  • twister obrotowy klasyczny – to prosty dysk, którego głównym celem jest praca nad brzuchem i smuklejszą talią;
  • twister z linkami – umożliwia jednoczesną pracę nad brzuchem oraz mięśniami ramion;
  • twister z wypustkami – pozwala na masaż stóp podczas ćwiczeń, taka opcja pomaga się zrelaksować i dodatkowo poprawia krążenie;
  • twister stojący – to większe urządzenie, ponieważ posiada nie tylko dysk, ale też dodatkowy uchwyt, który ułatwia utrzymanie równowagi podczas ćwiczeń.

Twister do ćwiczeń – efekty

Prostota ćwiczeń na twisterze, spalone kalorie i efekty, które przychodzą dość szybko, to główne powody popularności tego sprzętu treningowego. Jakie rezultaty przynoszą ćwiczenia na twisterze? Przede wszystkim wysmuklają talię i pomagają wyrzeźbić mięśnie brzucha, w tym również mięśnie skośne, które często są pomijane. To na nich skupia się trening, ale oczywiście nie są to jedyne korzyści, które odniesiesz, ćwicząc na twisterze.
Twister do ćwiczeń pomaga pozbyć się tłuszczu z najbardziej niepożądanych miejsc, oprócz brzucha są to również biodra. Skręty ujędrniają ciało i kształtują mięśnie, a jednocześnie pomagają spalać tkankę tłuszczową. Pół godziny ćwiczeń na twisterze pozwala spalić około 200 kalorii. Z początku twoje treningi nie będą z pewnością trwały tak długo, ale nietrudno wyliczyć, że już w 15 minut intensywnych skrętów możesz spalić 100 kalorii.
Jeśli zadbasz o odpowiednią technikę treningu, a także zaopatrzysz się w twister do ćwiczeń z linkami, możesz również liczyć na wzmocnienie i wymodelowanie pośladków, nóg oraz ramion. Krótko mówiąc, dzięki temu prostemu urządzeniu przy odrobinie chęci możesz pracować nad całym ciałem.

Po jakim czasie widać efekty na twisterze?

Zaczynając ćwiczenia, których cel jest jasno określony, chcemy jak najszybciej widzieć rezultaty. Jeśli chcesz poprawić swój wygląd, na pewno zastanawiasz się, po jakim czasie widać efekty na twisterze. Na pewno zachęci cię, że wiele osób zauważa pierwsze rezultaty już po tygodniu regularnych ćwiczeń, jednak żeby były one naprawdę widoczne, potrzebny jest przynajmniej miesiąc.
Regularnie wskakując na twister obrotowy, efekty, które zauważysz po miesiącu, to przede wszystkim zmniejszenie obwodu talii i bioder. Żeby móc to dobrze ocenić, zmierz się dokładnie przed rozpoczęciem systematycznych treningów. Waga jest tu sprawą drugorzędną, jednak obwód talii czy bioder powie ci bardzo dużo.
Jak widzisz, twister przynosi szybkie efekty. To, po jakim czasie dokładnie poczujesz większą elastyczność mięśni i zauważysz wyraźną poprawę wyglądu, jest sprawą indywidualną. Jedno jest pewne – twister obrotowy do ćwiczeń zbiera pochlebne opinie nie bez powodu.

Jak ćwiczyć na klasycznym twisterze?

Ćwiczenia na twisterze możesz wykonywać niemal wszędzie. Jeśli posiadasz jego kompaktową wersję, możesz przenosić dysk z pokoju do pokoju i zabierać go ze sobą na wyjazdy. Szybko nauczysz się techniki poprawnego wykonywania skrętów, nie będziesz potrzebować do tego skupienia, więc możliwy będzie trening przy serialu czy muzyce, podczas których czas będzie płynął bardzo szybko.
Jak ćwiczyć na twisterze? Najlepiej trening wykonywać boso, szczególnie jeśli posiadasz praktyczny model z wypustkami. Żeby poprawnie wykonywać ćwiczenia, konieczne jest ustabilizowanie górnej części ciała. Sprzyja temu drążek, ale również na zwykłym dysku, który go nie posiada, z pewnością dasz sobie radę, na początku możesz pomagać sobie, opierając się o ścianę lub stabilny mebel. Skręty wykonuje się naprzemiennie dzięki pracy dolnej części ciała, a ich centralnym punktem musi być pas.

Twister do ćwiczeń z linkami

Urządzenie wyposażone w linki wymaga dodatkowej pracy i energii włożonej w koordynację, ale ten typ twistera obrotowego do ćwiczeń zapewnia najlepsze efekty ze względu na swoją uniwersalność, liczbę zaangażowanych mięśni i intensywność. To dlatego, jeśli zastanawiasz się, po jakim czasie widać efekty na twisterze z linkami, odpowiedź może być tylko jedna – jeszcze szybciej niż w przypadku klasycznego modelu.
Na twisterze do ćwiczeń z linkami wprawiasz ciało w taki sam ruch, ale linki dodatkowo pomagają ci utrzymać stabilną górną część ciała. Możesz wykonywać różne ćwiczenia rękami. Najczęściej uchwyty łapie się, kierując grzbiet dłoni do podłogi i ciągnie linki w górę, zginając ręce w łokciach i zbliżając dłonie do klatki piersiowej. Innym ćwiczeniem jest wyciąganie prostych rąk na boki ruchem przypominającym latanie. Im większa różnorodność pracy z twisterem, tym więcej mięśni zaangażujesz i tym ciekawsze efekty masz szansę osiągnąć.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym