Data modyfikacji:

Trądzik na policzkach: co go powoduje? Jak z nim walczyć?

Kolejna krostka pojawiająca się na policzku nie jest żadną niespodzianką dla osoby, która boryka się z cerą problematyczną. Jednak kiedy trądzik występuje niemal wyłącznie na policzkach lub jest w tych okolicach nasilony, warto nieco bardziej zastanowić się nad jego przyczynami. Trądzik na policzkach może być oznaką popełniania błędów pielęgnacyjnych, a nawet problemów zdrowotnych.
Trądzik na policzkach
Trądzik to przewlekła choroba skóry, która pojawia się w okresie dorastania i może trwać nawet całe życie. Coraz częściej spotykane są przypadki trądziku dojrzałego, dotykające 30-, a nawet 40-latków. Choć trądzik nie należy do groźnych dolegliwości, niesie ze sobą szereg powikłań psychicznych – powoduje nieśmiałość i zabiera pewność siebie. Z trądzikiem można, a nawet należy walczyć, nie tylko ze względu na wygląd, ale przede wszystkim poprawę samopoczucia.
Czy wiesz jednak, że koncentrowanie się zmian trądzikowych na jednej partii twarzy może mieć związek nie tylko z twoją naturą? Krostki pojawiające się w danych miejscach mogą mieć związek z problemami zdrowotnymi oraz błędami, które popełniasz na co dzień. Przykładem jest trądzik na policzkach lub na jednym z nich.

Co oznacza trądzik na policzkach?

Jeśli zaskórniki zamknięte i otwarte występują u ciebie niemal wyłącznie na policzkach, problemowi należy przyjrzeć się bliżej. Nie jest to bowiem często spotykana sytuacja. Trądzik pospolity najczęściej objawia się zmianami na tych częściach twarzy, które mają najwięcej gruczołów łojowych, a więc czole, nosie oraz brodzie.
Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny trądziku na policzkach. Być może pryszcze są wynikiem błędu, na który jak dotąd nie zwracałaś uwagi.

Trądzik na policzkach a alergie

Policzki cechują się cieńszą, delikatniejszą skórą niż ta występująca w innych częściach twarzy. Jest przez to bardziej reaktywna. Jeśli cierpisz na alergie pokarmowe, po zjedzeniu uczulającego produktu może pojawić się u ciebie trądzik na policzkach.
Krostki na policzkach najczęściej pojawiają się w przebiegu alergii na nabiał lub zboża. Niekiedy w podobny sposób uczulają owoce (np. truskawki). Zmiany na skórze wówczas przypominają drobny, kaszkowaty trądzik, mogą swędzieć oraz piec.

Niezdrowa dieta – przyczyna trądziku na policzkach

Osoby ze skłonnością do trądziku powinny dbać o zdrową dietę i wyeliminować ze swoich jadłospisów nadmiar cukru, soli, ostrych przypraw, tłuszczów trans i żywności przetworzonej. Niezdrowe odżywianie zawsze ujawnia się na skórze – często na ich najwrażliwszych partiach, do których należą policzki.

Trądzik na jednym policzku? Zadbaj o higienę!

Jeśli dostrzegasz u siebie trądzik na prawym lub lewym policzku, zastanów się, kiedy po raz ostatni dezynfekowałeś telefon? Na jego powierzchni może znajdować się mnóstwo bakterii, które podczas przykładania urządzenia do twarzy kolonizują skórę, powodując niedoskonałości. Przyczyną jednostronnego trądziku na policzku może być też zbyt rzadkie zmienianie poszewek na poduszki.

Szkodliwe nawyki

Często podpierasz twarz jedną dłonią podczas rozmowy? A może mimowolnie dotykasz swojej twarzy? Te z pozoru nieistotne czynności powodują, że przenosisz na skórę mnóstwo drobnoustrojów i zanieczyszczeń, które przyczyniają się do trądziku. Postaraj się nie dotykać swojej twarzy, a jeśli już musisz to zrobić, wcześniej umyj ręce.
Zmian trądzikowych na policzkach nie wolno wyciskać oraz rozdrapywać. Po pierwsze, powoduje to roznoszenie się bakterii, a po drugie, grozi bliznami i przebarwieniami.

Komedogenne kosmetyki do makijażu

Na celowniku są również kosmetyki kolorowe, które nakładasz wyłącznie na policzki – róż, rozświetlacz oraz bronzer. Być może te, których akurat używasz, nie służą twojej skórze. Cera skłonna do trądziku dobrze reaguje na sypkie kosmetyki mineralne. W tym gronie znajdziesz również produkty kolorowe. Spróbuj!

Rzadkie czyszczenie pędzli do makijażu

Pamiętaj, że pędzle do makijażu wymagają częstego i regularnego mycia. Jeśli codziennie wykonujesz makijaż, dbaj o ich czystość nie rzadziej niż co trzy dni. Nieczyszczone pędzelki to siedlisko kurzu, bakterii, resztek kosmetyków i martwego naskórka. Uwierz: nie chcesz tego na swojej twarzy!

Trądzik na policzkach. Jak go zwalczyć?

Jeśli już domyślasz się, co może powodować u ciebie trądzik na policzkach, wyeliminuj potencjalną przyczynę problemu. Aby cera szybko odzyskała zdrowy wygląd, warto zafundować jej jakościową pielęgnację.
  • Pamiętaj o codziennym oczyszczaniu skóry twarzy, rano i wieczorem. Stosuj delikatne kosmetyki myjące – pianki lub żele do twarzy, bez zawartości alkoholu.
  • Po każdym myciu zadbaj o prawidłowe pH skóry, sięgając po delikatny tonik.
  • Nakładaj na policzki delikatny krem seboregulujący, zawierający składniki takie jak cynk, glinka zielona, ekstrakt z zielonej herbaty i siarka. Twój krem powinien mieć również właściwości nawilżające. Zbytnie przesuszanie policzków może doprowadzić do nadprodukcji sebum.
  • Policzkom z trądzikiem przysłużą się naturalne olejki: tamanu, konopny i jojoba.
  • Miejscowo na zmiany trądzikowe stosuj maść cynkową.

Wygraj z trądzikiem na policzkach

Trądzik na policzkach często jest wynikiem zaniedbań pielęgnacyjnych lub szkodliwych nawyków. Wypróbuj nasze sposoby – przekonasz się, że stan cery na twoich policzkach szybko się poprawi. Jeśli mimo zmian nadal zauważasz problem, warto skonsultować się z lekarzem. Trądzik na policzkach może zwiastować również alergie pokarmowe.