Data modyfikacji:

Trądzik u dorosłych mimo pielęgnacji. Jakie są przyczyny?

Trądzik spędza sen z powiek wielu kobietom. Wbrew pozorom, to nie tylko problem nastolatek – nawet w dojrzałym wieku, problemy skórne mogą dawać się we znaki. 

W dzisiejszych czasach, walka z trądzikiem nie jest już tak trudna, jak kiedyś – w końcu do dyspozycji masz tysiące kosmetyków, które mogą pomóc ci się go pozbyć. Co jednak, jeśli mimo dobrze dobranej pielęgnacji krostki nie znikają? Założę się, że popełniasz jeden (lub kilka) z typowych błędów.

Trądzik – przyczyny powstawania niedoskonałości

Trądzik u dojrzewającej młodzieży pojawia się wskutek tzw. burzy hormonów i jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Trudno o kogoś, kto w nastoletnim wieku nie zaznał choć kilku krostek na twarzy, plecach czy dekolcie. Młodzieńczy trądzik ustępuje samoistnie wraz z zakończeniem procesu dojrzewania.
Dermatolodzy zauważają, że coraz częstszym zjawiskiem staje się trądzik dojrzały. Nawet, gdy zmiany poziomu hormonów ustępują, problemy skórne nie mijają; w raz z wiekiem, trądzik staje się coraz bardziej problematyczny. Nie chodzi wyłącznie o kwestie estetyczne – ten kłopot odbiera pewność siebie, bywa powodem wycofania i nieśmiałości. Najczęstszymi powodami trądziku u osób dojrzałych są:
  • Niezdrowa dieta,
  • Używki,
  • Nadmiar stresu,
  • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.

  • Pielęgnacja – filar zdrowej skóry

    Jednym z najważniejszych elementów walki z trądzikiem jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Skóra z trądzikiem dojrzałym to prawie zawsze skóra tłusta – niezwykle ważne jest, aby stosować produkty dedykowane właśnie temu rodzajowi cery. W twoim podstawowym zestawie pielęgnacyjnym, powinny znaleźć się: płyn micelarny, żel do mycia twarzy, tonik, serum, krem na dzień oraz krem na noc. W kosmetykach poszukuj składników, które działają na skórę ściągająco i oczyszczająco, takich, jak:
  • Siarka,
  • Kwasy (np. glikolowy, salicylowy),
  • Cynk,
  • Glinka zielona,
  • Zielona herbata.
  • Ponadto, warto postawić na produkty z zawartością składników łagodzących, które przyniosą ulgę podrażnionej trądzikiem skórze. W kosmetykach poszukuj np. aloesu oraz alantoiny.

    Przyczyny trądziku u dorosłych. 10 błędów



    Nie brakuje osób, które mimo doskonale zaplanowanej pielęgnacji cery nie potrafią pozbyć się nieproszonego gościa, jakim jest trądzik. Z czego to wynika? Należy pamiętać, że kosmetyki to tylko jeden z filarów zdrowej i pięknej skóry. Niezdrowy tryb życia oraz szkodliwe nawyki mogą sprawić, że mimo stosowania najlepszych produktów, trądzik nie zniknie. Zastanów się, czy nie popełniasz jednego z poniższych błędów?

    1. Wycierasz twarz ręcznikiem wielorazowym

    Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że twarz p umyciu powinna być wytarta ręcznikiem innym, niż ten do ciała. Niestety – nawet osobny ręcznik do skóry twarzy nie będzie tu najlepszym rozwiązaniem. Wycierając nim rozgrzaną, wilgotną cerę, a następnie odwieszając możesz mieć pewność, że nie będzie całkowicie jałowy i rozwiną się w nim bakterie. Spróbuj wycierać twarz po umyciu ręcznikami papierowymi – to o wiele bardziej higieniczne.

    2. Rzadko zmieniasz poszewki poduszki

    Sebum, pot, martwy naskórek – wszystko to zatrzymuje się w poszewce poduszki, na której śpisz. Gdy zmieniasz poszewki rzadko (czyli rzadziej niż raz na 4-5 dni), co noc fundujesz swojej cerze kontakt z tym, czego nie chciałabyś na niej mieć.

    3. Co chwilę dotykasz twarzy rękoma

    Masz nawyk podpierania podbródka na dłoni? Być może to stoi za twoim, uporczywym trądzikiem. Wiadomo, że ciągu dnia trudno o częste mycie rąk. Dotykając skóry twarzy, przenosisz na nią bakterie, które mogą zaostrzyć stany zapalne.

    4. Nie dbasz o to, co jesz

    Trądzik uwielbia ostre przyprawy, fast foody, słodycze, gazowane napoje i przetworzoną żywność. Jeśli takie produkty goszczą w twoim menu, nie spodziewaj się, że skóra będzie wyglądała nienagannie.

    5. Nie domywasz makijażu

    Najlepszy żel do mycia twarzy nie da ci nic, jeśli nie będziesz stosować go odpowiednio. Cerę należy myć co najmniej 3 minuty – tak, jak zęby. Podczas oczyszczania, docieraj do wszystkich zakamarków. Perfekcyjne mycie skóry ułatwią ci gadżety: manualna szczoteczka lub soniczna szczoteczka do twarzy.

    6. Masz nałogi

    Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że alkohol i papierosy nie sprzyjają pięknej skórze. Jeśli często sięgasz po używki sprawiasz, że stany zapalne będą pojawiały się częściej, a skóra nie będzie odpowiednio dotleniona, przez co zmiany będą wolniej się goiły.

    7. Źle dobierasz kosmetyki do makijażu

    Pielęgnacja to jedno, ale codzienny makijaż skóry trądzikowej również ma znacznie. Nie chodzi o to, by z niego zrezygnować – w końcu nikt nie ma ochoty pokazywać nieestetycznych krostek światu. Powinnaś jednak znaleźć takie produkty, które poza zakryciem zmian, będą je leczyły. Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o podkład i puder do cery tłustej, będą produkty mineralne – o właściwościach leczniczych i lekkich formułach.

    8. Nie nawilżasz powietrza

    Powietrze w okresie zimowym daje skórze popalić. Na zewnątrz musi mierzyć się z silnym mrozem, z kolei w pomieszczeniach jest ciepło i sucho. Przesuszone powietrze powoduje, że skóra w naturalny sposób broni się, produkując więcej sebum. Zainwestuj w nawilżacz powietrza, a problem z pewnością minie.

    9. Nie dbasz o zdrowie

    Trądzik bywa objawem wielu chorób, głownie tych ze strony układu hormonalnego. Jeśli w swoim samopoczuciu zaważasz elementy, które cię niepokoją, jak najszybciej odwiedź endokrynologa.

    10. Nie masz czasu na relaks

    Żyjesz w ciągłym stresie i nie masz czasu na odpoczynek? Taki stan sprzyja powstawaniu trądziku. Skóra w stresie wydziela znacznie więcej łoju, co znacznie wzmaga powstawanie krost. Jeśli chcesz pozbyć się trądziku – wyluzuj!

    Przyznaj się – które z błędów zdarzało ci się popełnić?

    Autorka: Joanna Stanuch