Data publikacji:

Torbiele w piersiach. Jak rozpoznać i co robić?

Torbiele w piersiach zazwyczaj są wykrywane podczas rutynowych badań kontrolnych (USG piersi). Można je też wykryć w czasie samobadania piersi. W dotyku wyczuwa się guzek o dość regularnym kształcie. Torbiel w piersiach może być pojedyncza. Mogą to też być zmiany mnogie. Cysty mogą się powiększać lub zmniejszać. Chociaż w większości przypadków są to łagodne zmiany, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia kobiety, nie powinno się ich bagatelizować. Dowiedz się, dlaczego torbiele na piersiach powinny być pod stałą kontrolą. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na torbiele w piersiach!
torbiele w piersiach

Czy torbiele w piersiach bolą?

Torbiele na piersiach to dolegliwość, która w większości przypadków dotyka kobiety w wieku dojrzałym. Najczęściej ich pojawienie się ma związek ze zmianami hormonalnymi w okresie okołomenopauzalnym. Cysty mogą też pojawić się u młodych kobiet. Torbiel nie zawsze jest wyczuwalna podczas samobadania piersi. Wiele kobiet w ogóle nie stosuje takich praktyk i o torbielach dowiaduje się podczas USG piersi. U kobiet starszych torbiele w piersi może wykryć mammografia.
Torbiele w piersiach wcale nie muszą boleć, chyba że będą bardzo duże (zazwyczaj ich rozmiar to 1–5 cm). Uczucie bólu może więc być indywidualnym doznaniem. Mogą powodować ból, który promieniuje w kierunku dołu pachowego. 
Torbiele mogą mieć wpływ na doznania związane ze stanem napięcia przedmiesiączkowego. Przed miesiączką po prostu się powiększają, co w efekcie powoduje bolesność i tkliwość piersi. Po ustaniu krwawienia miesiączkowego wracają do swoich poprzednich rozmiarów.
Problem z bolesnością piersi może rozwiązać Mastodynon. Jest to naturalny lek, którego głównym składnikiem jest niepokalanek mnisi. Mastodynon skutecznie minimalizuje bóle i obrzęki piersi. Dodatkowo przyczynia się do złagodzenia zmian emocjonalnych, które są typowe w czasie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Opinie kobiet potwierdzają, że Mastodynon jest bardzo skuteczny.
Jeśli torbiele na piersiach są bardzo duże i faktycznie dają się we znaki, można zdecydować się na wizytę u lekarza, podczas której cysta zostanie nakłuta i opróżniona. W takim wypadku warto też oddać pobraną treść do badania. Wyniki należy zawsze konsultować ze specjalistą. Nakłucie torbieli nie daje żadnej gwarancji, że cysta się nie odbuduje. Natomiast zabieg może dać tymczasową ulgę.
Co do biopsji, to zalecenia mogą być różne – są lekarze, którzy uważają, że trzeba zrobić nakłucie z badaniem zawartości już przy torbieli 2 cm, a są tacy, którzy kobiety zbliżające się do 50. roku życia skierują na mammografie celem potwierdzenia, że cysta nie przekształciła się w złośliwą zmianę nowotworową.
Tutaj oczywiście chodzi o dmuchanie na zimne – w profilaktyce raka piersi nie można lekceważyć nawet najłagodniejszych zmian. Lepiej jest je mieć pod kontrolą. To daje poczucie świętego spokoju i pewność, że ze zdrowiem jest wszystko w porządku. 
Tylko lekarz może postawić prawidłową diagnozę – kobiety nie mogą same sobie mówić, że mają stan zapalny torbieli w piersiach, bo to może być zupełnie coś innego.

Czy warto stosować domowe sposoby na torbiele w piersiach?

Jeśli dana kobieta została poinformowana przez lekarza, że ma torbiele w piersiach, jak najbardziej może spróbować stosowania metod domowych, które wywodzą się z medycyny ludowej. Natomiast jeśli wydaje się jej, że ma cysty, a nie ma takiej pewności, najpierw musi poddać się specjalistycznym badaniom. Samodzielne leczenie na zasadzie „czuję, że mam torbiele na piersi”, bez postawionej diagnozy lekarskiej, to nic innego jak ryzykowanie własnym zdrowiem i życiem.
Przykładem skutecznego zabiegu są okłady z liści zielonej kapusty. Jest to metoda znana od wielu lat. Kapusta jest ceniona z uwagi na dużą zawartość polifenoli. Przed położeniem liści kapusty na piersi należy je schłodzić w lodówce. Po nałożeniu je na piersi należy je zabezpieczyć, na przykład za pomocą biustonosza sportowego czy bandaża (najlepiej, jeśli to będzie bandaż elastyczny). Zabieg można systematycznie powtarzać. Medycyna ludowa uważa kapustę za rodzaj warzywa, które jest w stanie wyciągnąć z człowieka chorobę.
Bardzo pozytywne działanie na łagodne zmiany w piersiach wykazuje wiesiołek. Można zażywać olej z wiesiołka w kapsułkach, ale najlepiej jest zdecydować się na lecznicze działanie wiesiołka od zewnątrz. Można kupić butelkę oleju z wiesiołka i smarować nim piersi lub robić z niego okłady. Zabiegi tego rodzaju trzeba wykonywać codziennie.
Można też zdecydować się na okłady z sody na torbiele w piersiach, przy czym nie powinno się ich stosować dłużej niż przez 14 dni. Trzeba wymieszać schłodzoną wodę z sodą, nasączyć takim roztworem gazę i przyłożyć do piersi w miejscu, gdzie znajduje się cysta.
W walce z torbielami piersi można też stosować ziele skrzypu polnego w formie okładów. Pozytywnie działają też koktajle, w skład których wchodzi aloes i marchewka. Przy czym składniki muszą być naturalne, co może być dość kłopotliwe w przypadku aloesu, zwłaszcza że taki koktajl jest zalecany do spożywania aż 3 razy w ciągu dnia. Natomiast aloes w połączeniu z marchewką to wyjątkowo silny przeciwutleniacz, który wykazuje między innymi działanie antynowotworowe.

Czy torbiele w piersiach mogą zniknąć?

Kobiety pytają, czy torbiele w piersiach mogą się wchłonąć. Trzeba zakładać, że można je mocno zmniejszyć za pomocą różnych metod. Cysty lubią się odtwarzać, co ma związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Natomiast samoistnie nie znikną.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.