Data publikacji:

Tejpy na nadgarstek – jak stosować tejpy na nadgarstek?

Tejpy na nadgarstek zyskały na popularności w ostatnich latach, gdy zaczęto używać ich przy leczeniu dolegliwości bólowych przez fizjoterapeutów. Wcześniej stosowane były tylko u sportowców, a obecnie taping jest powszechną metodą, z której może skorzystać każdy. Plastrów używa się do leczenia przeciążeń, urazów czy skręceń nadgarstka, aby przywrócić jego sprawność. Jak stosować tejpy na nadgarstek? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
tejpy na nadgarstek

Czym jest taping? Jakie są wskazania do tapingu nadgarstka?

Taping jest to metoda terapeutyczna, podczas której wykorzystuje się specjalne plastry. Tejpy przekleja się w odpowiednie miejsca na ciele, które wykazują dolegliwości bólowe oraz w celu rehabilitacji po przebytych urazach. Taśmy, ze względu na swoje właściwości, usztywniają dane miejsce, zapobiegając przed dalszymi uszkodzeniami.
Tejpowanie nadgarstka zabezpiecza cały staw przed nadmiernym ruchem, wpływając na jego szybszą rehabilitacje. Najczęstszymi wskazaniami stosowania tejpów na nadgarstek są:
  • bóle nadgarstka,
  • skręcenie nadgarstka,
  • choroba stawów,
  • obrzęk,
  • przeciążenie,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • naciągnięcie/naderwanie mięśni i więzadeł,
  • niedowład nadgarstka,
  • dolegliwości bólowe o podłożu zwyrodnieniowym.

Rodzaje tapingu

Plastry do tapingu, w zależności od rodzaju, mają różne właściwości, dlatego wyróżnia się:
  • plastry elastyczne – wykorzstuje się je do uśmierzania dolegliwości bólowych, poprawy krążenia krwi oraz jako formę uzupełniającą rehabilitacji,
  • plastry nieelastyczne – są sztywne, nierozciągliwe. Stanowią usztywnienie stawu, odciążają go, przez co szybciej dochodzi do jego regeneracji po przebytym urazie.

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping określa się jako plastrowanie dynamiczne. Do tej metody wykorzystuje się plastry kinezjologiczne, które są elastyczne i rozciągliwe. Ich funkcją jest uniesienie skóry nadgarstka i jego tkanek, powodując znaczne odciążenie stawu i poprawę pracy układu krwionośnego. Wpływa to na szybszy napływ substancji odżywczych do chorego miejsca, co przyspiesza jego leczenie i łagodzi ból.
Zaaplikowanie taśm w odpowiedni sposób może stanowić podporę dla mięśnia, wspomagając go i chroniąc przed postępującym urazem. Właściwościami kinesiotapingu są również: redukcja opuchlizny nadgarstka, usprawnienie funkcjonowania układu limfatycznego oraz pomoc przy schorzeniach o podłożu neurologicznym. Wiadomym jest, że taping nie wyleczy całkowicie uszkodzonego nadgarstka, tylko wspomoże w rehabilitacji. Dlatego przy urazach należy skontaktować się ze specjalistami.

Taping przy leczeniu cieśni nadgarstka

Zespól cieśni nadgarstka jest uważany za chorobę współczesną. Powstaje w wyniku długotrwałego ucisku na nerw znajdujący się właśnie w nadgarstku. Może dotyczyć chorób takich jak: reumatyzm lub cukrzyca, ale występuje także u osób korzystających nadmiernie z komputerów, laptopów i telefonów. Dzieje się tak ze względu na nienaturalne wykrzywienie nadgarstka podczas pisania na klawiaturze, używania myszki bądź trzymania telefonu. Powoduje to ucisk na nerw znajdujący się w kanale nadgarstka i prowadzi do bólu, drętwienia nadgarstka, a także palców.
Taping przy tej chorobie jest zdecydowanie zalecany, gdyż stanowi skuteczny element rehabilitacji. Aby przywrócić nadgarstek do prawidłowego funkcjonowania, należy oszczędzać go i odciążać, do czego idealnie sprawdzą się tejpy. 

Jak nakleić tejpy na nadgarstek?

  1. Początkowym etapem stosowania tejpów na nadgarstek jest odpowiedź na pytanie, w jakim celu chcemy je stosować. Wybór zależy od choroby bądź urazu, w którym plastry mają nam pomóc. Jeżeli wybierzemy, których tejpów będziemy używać, to przechodzimy do następnych etapów.
  2. Obszar ciała, na który chcemy nakleić tejpy, czyli w tym przypadku nadgarstek, dokładnie czyścimy (najlepiej wodą z mydłem) i osuszamy. W razie konieczności również golimy dane miejsce.
  3. Wykonujemy taping nadgarstka:
  4. Sztywny taping: do tej metody tapingu potrzebne będą sztywne taśmy w rolce oraz podkład (z gąbki), który ochroni skórę przed podrażnieniami lub wyrwaniem włosków.
Dookoła stawu nadgarstkowego owijamy podkład (w dwóch warstwach), po czym naklejamy nieelastycznego tejpa wokół nadgarstka na gąbczasty podkład. Zapewni on usztywnienie stawu podczas przeciążeń lub treningu.
  • Elastyczny taping (kinesiotaping): do kinesiotapingu na nadgarstek należy przygotować dwie taśmy (krótszą i dłuższą). Dłuższy tejp naklejamy na grzbietowej części dłoni. Następnie zginamy nadgarstek na ile to możliwe i doklejamy środkową część taśmy wzdłuż przedramienia. Prostujemy rękę i doklejamy drugi koniec taśmy do kończyny. Krótszy tejp naklejamy w poprzek na zgięty nadgarstek, naciągając przy tym taśmę. Końcówki plastra doklejamy przy rozluźnionej ręce.
  • Po naklejeniu tejpów, pocieramy je w celu aktywowania kleju.
  • Taśmę nosimy maksymalnie 5 dni, chyba że wcześniej pojawią się objawy alergiczne, wtedy należy zdjąć plaster niezwłocznie.

Taping nadgarstka – samodzielnie czy u specjalisty?

O ile naklejanie tejpów nieelastycznych w celu usztywnienia stawu nie jest trudne i można je wykonać samemu, to do kinesiotapingu jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Można stosować plastry kinezjologiczne samemu w domu, jednak nie zadziałają tak jak powinny przy nieodpowiednim umiejscowieniu ich na skórze. Jest wiele dostępnych filmików, dzięki którym można dowiedzieć się, jak w praktyce używać tejpów, jednak nadal nie są one gwarancją odpowiedniego ich wykorzystania na własnym ciele. Jeżeli jest taka możliwość, lepiej udać się do specjalisty, który w profesjonalny sposób zajmie się naszym nadgarstkiem.
Zdjęcie: pixelaway/Envato Elements
Autor: Dominika Mańka