Taping polega na przyklejaniu specjalnie stworzonych taśm do ciała. Tejpy są pokryte cieniutką warstwą bezpiecznego kleju, który, dzięki swoim hipoalergicznym właściwościom, nie wzbudza alergii i jest przystosowany do kontaktu ze skórą.
Tejpy przyklejone na łydkę są sprężyste, dzięki czemu nie ograniczają ruchu, a dla wielu osób są niemal całkowicie niewyczuwalne. Co więcej, takie taśmy są wodoodporne, co dodatkowo zwiększa komfort ich noszenia. Podczas stosowania tejpów na łydkach można swobodnie zażywać kąpieli bez obawy o ich przypadkowe odklejenie lub inne uszkodzenie.
Działanie prawidłowo przyklejonych na łydkę tejpów to:
Tejpy przyklejane na łydkę to powszechnie stosowana metoda fizjoterapii, na którą decyduje się wiele osób. Plastrowanie zostało uznane jako jedna ze skuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod walki z bólem i obciążeniami.
Tejpy na łydkę mogą być stosowane jako metoda walki między innymi z takimi dolegliwościami:
Metoda przyklejania tejpów na łydkę może być stosowana zarówno jako jedyna forma fizjoterapii, jak i jeden ze składników szerzej prowadzonej rehabilitacji. Tejpy nie wchodzą w niepożądane reakcje z przyjmowanymi lekami, dlatego ich stosowanie w trakcie trwania leczenia jest całkowicie bezpieczne. Co więcej, tejpy mogą być stosowane jako dobra alternatywa dla ćwiczeń rehabilitacyjnych, dlatego sprawdzą się u tych pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą takich ćwiczeń wykonywać.
Chociaż samo przeklejania tejpów nie jest trudne, to warto zdecydować się na jego wykonanie przez specjalistę, czyli w tym przypadku przez fizjoterapeutę lub osobę prowadzącą rehabilitację.
Tylko specjalista potrafi dopasować rodzaj taśm oraz przykleić je tak, aby zmaksymalizować ich działanie. Do zabiegu przyklejania taśm na łydkę u fizjoterapeuty lub rehabilitanta warto w odpowiedni sposób się przygotować. Oznacza to, że często niezbędne jest usunięcie owłosienia z miejsc, w których będą przyklejone taśmy.
Utrzymywanie się przyklejonych do ciała taśm jest zależne od miejsca ich aplikacji. Prawidłowo przyklejone do ciała taśmy mogą się utrzymywać od 5 do nawet 7 dni. Plastry przestają prawidłowo działać wtedy, gdy można zaobserwować odklejanie się ich końcówek.
Usuwanie przyklejonych do ciała tejpów nie jest trudne, jednak warto wiedzieć, jak prawidłowo się do tego zabrać. Źle odklejone plastry mogą doprowadzić do powstania niepożądanych objawów, szczególnie u osób z wrażliwą skórą.
Aby prawidłowo usunąć plaster, należy całą dłonią naciągnąć skórę na łydce przy jednym z końców plastra. Następnie należy delikatnie odkleić końcówkę w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosów na łydce. Końcówkę taśmy należy delikatnie pociągać pod kątem około 180 stopni i jednocześnie przesuwać dłoń w taki sposób, aby utrzymać skórę łydki w stałym naprężeniu.
Zdjęcie: Envato Elements