Tejpy na łydkę – jak stosować? Jak założyć tejpy na łydkę?

Ból łydki to ten rodzaj schorzenia, które w znacznym stopniu uniemożliwia swobodne funkcjonowanie w ciągu dnia. Osoby, które muszą się mierzyć z bólem łydki, często poświęcają wiele czasu i energii na znalezienie idealnego sposobu, który złagodzi to dokuczliwe uczucie.
tejpy na łydkę
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pacjentów, grupa ekspertów od fizjoterapii wprowadziła na rynek plastry, które szerzej są znane także jako tejpy. Tejpy przyklejane na łydkę to sposób na złagodzenie bólu, dlatego ta metoda uznana jest za jedną ze skuteczniejszych w walce z bólem i wiążącym się z nim dyskomfortem.

Taping polega na przyklejaniu specjalnie stworzonych taśm do ciała. Tejpy są pokryte cieniutką warstwą bezpiecznego kleju, który, dzięki swoim hipoalergicznym właściwościom, nie wzbudza alergii i jest przystosowany do kontaktu ze skórą.

Tejpy przyklejone na łydkę są sprężyste, dzięki czemu nie ograniczają ruchu, a dla wielu osób są niemal całkowicie niewyczuwalne. Co więcej, takie taśmy są wodoodporne, co dodatkowo zwiększa komfort ich noszenia. Podczas stosowania tejpów na łydkach można swobodnie zażywać kąpieli bez obawy o ich przypadkowe odklejenie lub inne uszkodzenie.

Tejpy na łydkę – jakie mają działanie?

Przyklejone na łydkę tejpy mają skuteczne działanie w walce z dokuczliwym bólem, co mogą potwierdzić pacjenci korzystający z takiej metody fizjoterapii. Prawidłowo przyklejone na łydkę tejpy mogą znacznie zmniejszyć ból, dyskomfort spowodowany urazami, likwidują powstały obrzęk limfatyczny oraz mogą skutecznie korygować utrzymującą się niewłaściwą postawę powierzchni stawowych.

Działanie prawidłowo przyklejonych na łydkę tejpów to:

  • zmniejszenie powstałych obrzęków;
  • znaczna redukcja bólu lub jego całkowite zniwelowanie;
  • korygowanie postawy stawu;
  • wstrzymanie działania mięśni, co prowadzi do zmniejszenia ich zmęczenia;
  • zmniejszenie ilości gromadzonego płynu limfatycznego;
  • normalizacja napięcia mięśniowego;
  • unieruchomienie stawu;
  • utrzymanie odpowiedniej postawy, która umożliwia rehabilitacje mięśni i stawów;
  • zapobieganie skurczom mięśni, co przekłada się bezpośrednio na ich odciążenie i umożliwienie odpoczynku.

Zalety stosowania tejpów

Przyklejanie tejpów na łydkę, a także na inne części ciała, ma wiele zalet. Wyjątkowe właściwości tejpów oraz skuteczność ich działania sprawia, że ta metoda, polegająca na przyklejaniu plastrów do ciała, zyskuje stale rosnącą popularność. Jeszcze do niedawna taśmy przyklejone na ciało były kojarzone ze sportowcami, jednak obecnie z tej metody może skorzystać niemal każdy, kto mierzy się z dokuczliwym bólem lub nadwyrężeniem wybranej partii ciała.

Tejpy przyklejane na łydkę to powszechnie stosowana metoda fizjoterapii, na którą decyduje się wiele osób. Plastrowanie zostało uznane jako jedna ze skuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod walki z bólem i obciążeniami.

Tejpy na łydkę mogą być stosowane jako metoda walki między innymi z takimi dolegliwościami:

  • ból pourazowy,
  • ból reumatyczny,
  • ból związany z powikłaniami pooperacyjnymi.
Metoda przyklejania taśm jest dla znacznej większości pacjentów całkowicie bezpieczna. Plastry fizjoterapeutyczne, czyli tzw. tejpy, są w pełni bezpieczne, nie wywołują podrażnień oraz dla większości osób są niemal niewyczuwalne.

Metoda przyklejania tejpów na łydkę może być stosowana zarówno jako jedyna forma fizjoterapii, jak i jeden ze składników szerzej prowadzonej rehabilitacji. Tejpy nie wchodzą w niepożądane reakcje z przyjmowanymi lekami, dlatego ich stosowanie w trakcie trwania leczenia jest całkowicie bezpieczne. Co więcej, tejpy mogą być stosowane jako dobra alternatywa dla ćwiczeń rehabilitacyjnych, dlatego sprawdzą się u tych pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą takich ćwiczeń wykonywać.

Jak przygotować się do naklejania tejpów?

Obecnie na rynku znaleźć można różne rodzaje tejpów. Są takie, które określane są mianem sztywnych tejpów oraz tejpy elastyczne. Wyborem odpowiedniego rodzaju tejpów zajmują się fizjoterapeuci.

Chociaż samo przeklejania tejpów nie jest trudne, to warto zdecydować się na jego wykonanie przez specjalistę, czyli w tym przypadku przez fizjoterapeutę lub osobę prowadzącą rehabilitację.

Tylko specjalista potrafi dopasować rodzaj taśm oraz przykleić je tak, aby zmaksymalizować ich działanie. Do zabiegu przyklejania taśm na łydkę u fizjoterapeuty lub rehabilitanta warto w odpowiedni sposób się przygotować. Oznacza to, że często niezbędne jest usunięcie owłosienia z miejsc, w których będą przyklejone taśmy.

Jak długo działają tejpy oraz jak prawidłowo je usunąć?

Przyklejanie tejpów do ciała to obecnie jedna z popularniejszych metod stosowanych w celu złagodzenia bólu łydki. Zabieg przyklejania tejpów jest całkowicie nieinwazyjny i dość prosty w wykonaniu, jednak warto wybrać się do specjalisty, który prawidłowo dobierze rodzaj taśm oraz odpowiednio je przyklei.

Utrzymywanie się przyklejonych do ciała taśm jest zależne od miejsca ich aplikacji. Prawidłowo przyklejone do ciała taśmy mogą się utrzymywać od 5 do nawet 7 dni. Plastry przestają prawidłowo działać wtedy, gdy można zaobserwować odklejanie się ich końcówek.

Usuwanie przyklejonych do ciała tejpów nie jest trudne, jednak warto wiedzieć, jak prawidłowo się do tego zabrać. Źle odklejone plastry mogą doprowadzić do powstania niepożądanych objawów, szczególnie u osób z wrażliwą skórą.

Aby prawidłowo usunąć plaster, należy całą dłonią naciągnąć skórę na łydce przy jednym z końców plastra. Następnie należy delikatnie odkleić końcówkę w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosów na łydce. Końcówkę taśmy należy delikatnie pociągać pod kątem około 180 stopni i jednocześnie przesuwać dłoń w taki sposób, aby utrzymać skórę łydki w stałym naprężeniu.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo