Data modyfikacji:

Tejpy na kolano – jak stosować? Jak założyć tejpy na kolano?  

Wiele osób zmaga się z uciążliwym i długotrwałym bólem kolana, dlatego wszelkie metody, które wykazują skuteczne działanie, są w obecnych czasach na wagę złota. Jedna z metod radzenia sobie z bólem, ograniczeniem zakresu ruchu, obrzękami i innymi dolegliwościami nazywana bywa potocznie plastrowaniem. 
tejpy na kolano
Plastrowanie, czyli taping, to stosunkowo nowa metoda radzenia sobie z różny dolegliwościami związanymi z kolanem. Ta metoda leczenia polega na nakładaniu na ciało specjalnie dopasowanego plastra.   
Plastry stosowane do tapingu są stosowane zazwyczaj jako innowacyjny zamiennik szyny lub stabilizatora. Tejpy pozwalają na swobodną zmianę kierunku pracy siły mięśnia.   
Taping kolana lub innych części ciała to nowoczesna i nieinwazyjna metoda wykorzystywana w rehabilitacji oraz w celu zapewnienia ochrony przed urazami powstającymi podczas wykonywania sportu. Na zabieg z przyklejeniem taśm decydują się obecnie nie tylko sportowcy, ale także te osoby, które zmagają się z problematycznymi dolegliwościami utrudniającymi swobodę ruchu.
Stosowanie tejpów na kolana ma na celu zapewnienie dobrej ochrony dla stawów oraz zmniejszenie ryzyka powstania tzw. kolana skoczka. Przyklejanie plastrów na kolana to obecnie jedna z najpopularniejszych metod, jednak należy pamiętać, że ta technika powinna być każdorazowo wykonywana przez profesjonalistę.   
Przyklejaniem taśm na kolana oraz inne części ciała zajmuje się fizjoterapeuta, który dobierze najlepsze tejpy oraz umieści je w odpowiednim miejscu.   

Tejpy – rodzaje       

Taping to nowa metoda stosowana przez fizjoterapeutów, która w szybkim czasie zdobyła dużą popularność i duże grono zwolenników. Wiele osób decyduje się na przyklejanie taśm na kolana, ponieważ taka metoda jest znacznie wygodniejsza od tradycyjnej szyny lub stabilizatora, a ponadto wykazuje wysoką skuteczność w działaniu.   
Tejpy, czyli taśmy do tapingu, mogą się różnić od siebie w zależności od kontuzji, do jakiej są dopasowane. Decydując się na stosowanie taśm do tapingu, warto wiedzieć, jak wygląda ich podstawowy podział.    
Obecnie stosowane tejpy można podzielić na taśmy nierozciągliwe oraz taśmy elastyczne. Taśmy elastyczne są stosowane do:  
  • zmniejszenia stanu zapalnego,   
  • złagodzenia bólu,   
  • wzmocnienia transportu krwi,  
  • zredukowania powstałego obrzęku,   
  • wsparcia pracy mięśniowej.   
Nierozciągliwe taśmy do tapingu stosowa są w celu:  
  • stabilizowania uszkodzonego stawu,   
  • zmniejszenia ruchu stawu,  
  • podtrzymania wsparcia bolącego obszaru.  

Jakie działanie mają tejpy na kolano?  

Na przyklejanie taśm na kolano decyduje się coraz więcej osób. Nie bez powodu metoda ta cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród sportowców. Taping swoją popularność zawdzięcza długiej liście korzyści, jakie ze sobą niesie, ponieważ przyklejanie taśm na kolano pozwala na:
  • znaczące zredukowanie bólu kolana, 
  • zmniejszenie powstałych obrzęków
  • odpowiednie ułożenie skóry oraz powięzi, 
  • utrzymanie prawidłowego mikrokrążenia.
Ważną zaletą tapingu jest wygoda w stosowaniu, ponieważ taśmy na kolanie można stosować przez kilka dni. Dobrze przyklejone tejpy na kolano są niemal niewyczuwalne, jednak podczas stosowania tej metody warto zwracać uwagę na reakcję organizmu.
W przypadku gdy skóra pod plastrami oraz bezpośrednio wokół nich zaczyna swędzieć, piec lub pojawia się inna niekomfortowa lub boląca reakcja, należy jak najszybciej zdjąć tejpy i rozpoznać przyczynę takiego stanu.
Przed pierwszą aplikacją taśm na kolano warto wykluczyć alergie na klej stosowany do ich aplikacji. Pozwoli to zredukować ryzyko przykrych reakcji skóry i następstw reakcji alergicznych. Klej wykorzystywany do aplikacji taśm jest zazwyczaj taki sam jak w przypadku plastrów opatrunkowych. Aby sprawdzić, czy organizm toleruje taką substancję, warto wykonać krótki test polegający na przyklejeniu niewielkiego kawałka taśmy na ciało i pozostawienie go w tym miejscu przez 15–20 minut. Jeśli w tym czasie nie wystąpi żadna reakcja, a skóra pod plastrem zostanie w nienaruszonym stanie, oznacza to, że można swobodnie zastosować tejpy na kolano.

Tejpy na kolano – kiedy warto stosować?  

Naklejanie taśm na kolano to popularna technika, na którą decyduje się wiele osób. Ze względu na swoje wyjątkowe i skuteczne działanie, zyskała dużą popularność. Kolana to jeden z tych obszarów na ciele człowieka, który często wywołuje ból lub dyskomfort podczas poruszania się. Odpowiednie przyklejenie taśm może znacząco poprawić ten stan. Na tejpy warto zdecydować się, gdy:
  • doszło do naderwania lub zerwania ACL,
  • powstał obrzęk kolana,
  • kolano jest przeciążone,
  • doszło do skręcenia kolana lub uszkodzenia więzadeł,
  • niemożliwe jest pełne wyprostowanie lub zgięcia w stawie,
  • dochodzi do konfliktu rzepka-udo,
  • chce się zapewnić kolanu ochronę podczas uprawiania sportu.

Jak nakleić tejpy na kolano?

Przyklejanie tejpów na kolano to powszechnie stosowana metoda rehabilitacji i profilaktyki, która wykonywana jest przez profesjonalistów, czyli fizjoterapeutów. Przed przystąpieniem do pierwszego zabiegu przyklejania tejpów, warto wiedzieć, jak wygląda cały proces oraz jak najlepiej się do niego przygotować.
  1. Przed naklejeniem tejpów należy całkowicie usunąć owłosienie z miejsc, w których mają być przyklejane taśmy.
  2. Skóra w tym miejscu powinna być czysta i sucha.
  3. Podczas przyklejania tejpów noga powinna być w pozycji prostej.
  4. Po przymierzeniu plastra, należy zdjąć z jego wewnętrznej strony osłonę zabezpieczającą klej.
  5. Tejpy należy przyklejać na kolano, rozpoczynając od miejsca tuż nad rzepką.
  6. W przypadku plastra w kształcie litery Y, jego ramiona oplatające rzepkę powinny być skierowane w kierunku ud.
  7. Po przyklejeniu taśmy warto delikatnie docisnąć ją na całej długości, aby zyskać pewność, że jest dobrze przymocowana.
  8. Przed naklejeniem tejpów należy całkowicie usunąć owłosienie z miejsc, w których mają być przyklejane taśmy.
  9. Skóra w tym miejscu powinna być czysta i sucha.
  10. Podczas przyklejania tejpów noga powinna być w pozycji prostej.
  11. Po przymierzeniu plastra, należy zdjąć z jego wewnętrznej strony osłonę zabezpieczającą klej.
  12. Tejpy należy przyklejać na kolano, rozpoczynając od miejsca tuż nad rzepką.
  13. W przypadku plastra w kształcie litery Y, jego ramiona oplatające rzepkę powinny być skierowane w kierunku ud.
  14. Po przyklejeniu taśmy warto delikatnie docisnąć ją na całej długości, aby zyskać pewność, że jest dobrze przymocowana.
Zdjęcie: seventyfourimages/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo