Tejpy na haluksy – jak stosować? Jak założyć tejpy na haluksy?

Osoby, które muszą każdego dnia mierzyć się z haluksami, doskonale wiedzą, jak to schorzenie może utrudnić życie. Fizjoterapeuci, wychodząc naprzeciw potrzebom osób z haluksami, wprowadzili do oferty wykonywanych przez siebie zabiegów także ten polegający na oklejaniu haluksów tejpami.
Tejpy na haluksy – jak stosować?
Plastry przyklejane na haluksy to jeden z nowszych i zarazem wyjątkowo skuteczny sposób na złagodzenie bólu oraz dyskomfortu związanego z posiadaniem haluksów. Haluksy to problem stóp, z którym boryka się zatrważająca liczba osób.

Kinesiotaping podologiczny, czyli przyklejanie tejpów na haluksy, to metoda rehabilitacji i fizjoterapii, której głównym celem jest złagodzenie bólu.

Co to jest kinesiotaping podologiczny i jak bardzo jest skuteczny?

Taping to innowacyjna metoda, która zyskuje sporą popularność w ostatnich latach. Początkowo przyklejone na ciało tejpy były kojarzone głównie ze sportowcami, jednak w ostatnich latach sporo się zmieniło i teraz z tej metody korzystają także te osoby, które nie uprawiają sportu.

Taping to metoda, która polega na przyklejaniu do ciała specjalnych plastrów. Tejpy można przykleić w wielu miejscach na ciele, dlatego wiele osób decyduje się na tejpy na łydki, bark, kolano, staw skokowy, a także na haluksy oraz na twarz.

Taping podologiczny, czyli taki aplikowany na stopy, może znacznie zmniejszyć objawy i złagodzić dokuczliwy ból. Tejpy są skuteczne także na haluksy, dlatego wiele osób skarżących się na taką dolegliwość korzysta z tej metody leczenia. Taping haluksów przyczynia się do korekty powstałej deformacji oraz zatrzymuje jej pogłębianie się.

Metoda przyklejania tejpów na haluksy zyskuje swoją popularność dzięki wyjątkowej skuteczności. Wiele osób decyduje się na przyklejanie tejpów na haluksy, ponieważ rezultaty, jakie można dzięki temu osiągnąć, są obiecujące.

Rodzaje tejpów na haluksa

Tejpy, jakie można przykleić na swoje stopy, dostępne są w kilku różnych rodzajach. Wybór odpowiedniego z nich zależy od wielu czynników. Odpowiedni rodzaj plastrów w większości przypadków dobiera fizjoterapeuta lub osoba przeprowadzająca rehabilitację, jednak warto wiedzieć, czym różnią się konkretne rodzaje tejpów.

W ofercie fizjoterapeutów znaleźć można:

  • Sztywny taping – działanie sztywnego tapingu można z łatwością porównać do działania ortezy. Głównym zadaniem sztywnego tapingu jest ograniczenie ruchu. Sztywny taping może być stosowany w celu skorygowania kształtu palucha oraz kości śródstopia. Taping sztywny bywa także wykorzystywany jako metoda profilaktyki oraz w trakcie leczenia rehabilitacyjnego haluksa, który jest wynikiem urazu i niestabilności w I stawie śródstopno-paliczkowym. Sztywne taśmy naklejone na stopę pełnią rolę zewnętrznych wiązadeł.
  • Kinesiotaping – głównym celem stosowania tej metody jest zmniejszenie uciążliwego bólu oraz zniwelowanie powstałego obrzęku wokół haluksa. W tej metodzie wykorzystywane są elastyczne taśmy, które swoim działaniem unoszą skórę ponad tkanki znajdujące się pod nią. Takie działanie zwiększa wolną przestrzeń oraz usprawnia krążenie, a to w efekcie może skutkować odprowadzeniem nadmiaru limfy oraz zmniejszeniem obrzęku. Kinesiotaping haluksa pozwala także w znacznym stopniu na poprawę pozycji palucha koślawego. Dzieje się tak, ponieważ przyklejone taśmy utrzymują newralgiczne części stopy w prawidłowej pozycji, co w znacznym stopniu ogranicza ich fizjologiczną ruchomość.
  • Biomechaniczny taping – ta metoda posiada wyjątkowe właściwości ważne z perspektywy leczenia haluksa. Biomechaniczny taping, dzięki właściwościom lepkosprężystym oraz możliwościom rozciągania w wielu kierunkach, umożliwia mocne, ale jednocześnie elastyczne korygowanie palucha i stabilizację kości śródstopia. Tejpy biomechaniczne są wyjątkowo wytrzymałe, a podczas chodzenia przejmują całe obciążenie. Mimo wszystko, tejpy biomechaniczne nie mają sztywnego oporu końcowego, dzięki czemu nie ograniczają ruchomości stopy.

Jak prawidłowo przykleić tejpy na haluksa?

Za prawidłowe przyklejenie tejpów na haluksy odpowiedzialny jest fizjoterapeuta lub osoba przeprowadzająca leczenie rehabilitacyjne. Na taki zabieg należy udać się do specjalisty, jednak warto wiedzieć, jak przebiega przyklejanie tejpów oraz w jaki sposób należy się do niego przygotować.

Wyjściową pozycją, która będzie umożliwiała swobodne przyklejenie taśm na haluksa, jest stabilne oparcie pięty oraz zgięcie grzbietowe palucha i stawu skokowego. Baza pierwszego plastra powinna być przyklejona na środku stopy (patrząc od strony grzbietowej). Kolejnym krokiem jest owinięcie taśmą z napięciem prawidłowo ustawionego palucha. Owijanie palucha należy rozpocząć od I stawu śródstopno-paliczkowego, a następnie przez powierzchnię podeszwową, boczną oraz grzbietową. Kolejnym krokiem jest ustawienie stopy w pozycji skracającej łuk podłużny, a następnie można kontynuować przyklejanie tejpa. Ostatnim krokiem powinno być zablokowanie taśm poprzez doklejenie bazy bez napięcia po drugiej stronie pięty.

Przyklejanie tejpów nie jest zabiegiem trudnym, jednak nie należy wykonywać go samodzielnie. Niemal każdy fizjoterapeuta ma swojej ofercie zabieg przyklejania taśm, dlatego warto na taki zabieg wybrać się do specjalisty.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo