Tejpy na bark – jak stosować? Jak założyć tejpy na bark?

Bolący bark może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie zarówno u osób, które regularnie uprawiają sport, jak i u tych, którzy sportowym emocjom oddają się rzadko. Ból barku to bardzo niekomfortowe uczucie, dlatego osoby mierzące się z nim szukają sposobu na złagodzenie dolegliwości.
tejpy na bark
Codzienne funkcjonowanie z bolącym barkiem bywa bardzo uciążliwe, a w wielu przypadkach niemal niewykonalne. Osoby, które mierzą się z tego typu dolegliwością, spędzają wiele czasu na szukaniu sposobu, który skutecznie i na długo zdejmie im ten problem z przysłowiowych barków.

Bark to niezwykle ruchoma część ciała, która składa się z kilku stawów, czyli ze stawu mostkowo-obojczykowego, ramiennego, stawu barkowo-obojczykowego oraz z mięśni. Zdrowy bark pozwala na prawidłowe funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności oraz uprawianie sportu, co nie jest możliwe w przypadku urazu lub bólu barku. Bark to taka część ciała, która ze względu na swoją ruchomość jest narażona znacznie bardziej niż inne części ciała na urazy oraz przeciążenia.

Na potrzeby osób, którym ból barku skutecznie utrudnia życie, powstały specjalne taśmy, zwane szerzej jako tejpy. Taping to zabieg całkowicie nieinwazyjny, a jego wykonywanie nie wiąże się z odczuwaniem bólu.

Tejpy – czym są?

Tejpy to specjalnie zaprojektowane taśmy, których powszechnie używa się w celu leczenia bólu i urazów. Stosowanie tejpów jeszcze do niedawna było kojarzone jedynie z profesjonalnymi sportowcami lub z osobami, które z zamiłowania są bardzo aktywne fizycznie. Obecnie na taką metodę leczenia mogą zdecydować się niemal wszyscy, także te osoby, które sportu nie uprawiają.

Przyklejanie tejpów to całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna metoda rdzenia sobie z bólem i obciążeniami, które mogą występować w różnych częściach ciała. Tejpy bywają przyklejane na barki, kolana, łokcie, staw skokowy, a także na twarz oraz haluksy.

Taping to metoda, która może być stosowana samodzielnie lub jako ważna część prowadzonej fizjoterapii albo rehabilitacji. W wielu przypadkach przyklejanie tejpów do ciała stanowi dobrą alternatywę dla ćwiczeń fizycznych, dlatego w takiej formie mogą się na nią zdecydować te osoby, które z różnych powodów nie mogą wykonywać zalecanych ćwiczeń.

Skuteczność stosowania tejpów na bark

Przyklejanie tejpów na bark to jedna z najczęściej stosowanych metod fizjoterapii, na którą decydują się osoby z bólem barku. O skuteczności tejpów na bark może świadczyć fakt, że metoda ta jest jedną z najchętniej wybieranych przez sportowców, dla których sprawność fizyczna i szybka rekonwalescencja jest kluczem do utrzymania odpowiedniej formy.

Taping barku to niezwykle skuteczny sposób rehabilitacji, który przynosi szybkie, a w niektórych przypadkach niemal natychmiastowe efekty. Za skuteczność działania takiej metody odpowiedzialne są dwa czynniki: odpowiednie dobrnie tejpów oraz ich prawidłowe przyklejenie na ciało.

Przyklejanie tejpów na bark to metoda skuteczna, ale także bardzo bezpieczna. Tejpy są wykonywane z materiału, a ich wewnętrzna strona pokryta jest cieniutką warstwą kleju. Sam klej wykorzystywany przy produkcji tejpów to klej hipoalergiczny, który jest przystosowany do kontaktu ze skórą człowieka, czyli jest dla większości osób bezpieczny.

Tejpy na bark – jakie mają zastosowanie?

Stosowanie tejpów na bark cieszy się dużą popularnością, która jest związana bezpośrednio z wyjątkową skutecznością tej metody oraz z krótkim czasem, po którym można zauważyć pierwsze efekty stosowania tej terapii.

Taping barku ma szerokie zastosowanie, dlatego decyduje się na niego wiele osób z bólem barku różnego pochodzenia. Tejpy przyklejone na bark nie tylko pomagają szybko uśmierzyć dokuczliwy ból, ale także wpływają na znaczne przyśpieszenie leczenia, co bezpośrednio przekłada się na skrócenie czasu rekonwalescencji.

Schorzenia, z którymi świetnie poradzą sobie tejpy przyklejone na bark, to:

  • zespół bolesnego barku,
  • rozwój stanu zapalnego stawu,
  • uciążliwe przeciążenia barku,
  • zwichnięcie barku,
  • uszkodzenie mięśni,
  • problemy z niestabilnością barku,
  • zamrożony bark.

Aplikacja taśm – jak przykleić tejpy na bark?

Aplikowaniem tejpów na bark zajmują się profesjonalni fizjoterapeuci lub osoby prowadzące rehabilitację. Taping może być stosowany jako odrębne, samodzielne leczenie bolącego barku lub może stanowić jeden z kluczowych elementów wspierających prowadzoną rehabilitację barku. Bez względu na to, jaką rolę pełni w danej sytuacji taping barku, jego wykonania powinien podjąć się wyłącznie specjalista, czyli w tym przypadku fizjoterapeuta lub rehabilitant.

Przyklejanie tejpów to nieinwazyjny zabieg wykonywany przez specjalistę, jednak warto wiedzieć, jak zostaje przeprowadzony. Nie ma gotowej instrukcji mówiącej o tym, jak przykleić tejpy na bark, ponieważ rozmieszczenie taśm w głównej mierze zależy od przyczyny bólu oraz dokładnej lokalizacji odczuwanych objawów.

Pierwszym krokiem, który bezwzględnie należy wykonać przed przyklejeniem tejpów, jest oczyszczenie i odtłuszczenie skóry, a także usunięcie owłosienia, które może występować w bolącym miejscu. Taśmy, które aplikuje się na bark, mają zazwyczaj długość od 40 do 50 cm. Dobrą praktyką jest wykonanie zaokrągleń na rogach taśm, ponieważ pozwoli to uniknąć szybkiego odklejania.

Po otrzymaniu prawidłowej pozycji ciała należy rozpocząć przyklejanie taśm. Bazę bez napięcia należy przykleić nad łokciem, a następnie (przytrzymując bazę) można rozpocząć przyklejanie pierwszego pasma. Pierwsze pasmo powinno być rozciągnięte wzdłuż mięśnia trójgłowego przez bark. Koniec pierwszego pasma powinien sięgać obojczyka, dlatego w tym miejscu należy przykleić bazę bez napięcia, która zakończy ten etap.

Baza drugiego tejpa powinna być przyklejona na mięśniu dwugłowym ramienia. Podczas przyklejania drugiej taśmy pacjent może mieć podniesioną rękę — to znacznie ułatwi aplikację. Druga taśma powinna być naklejona od przodu na wysokości głowy kości ramiennej, a następnie powinna owijać bark. Dalej może być prowadzona wzdłuż brzegu przyśrodkowego łopatki, a jej koniec musi być zabezpieczony długą bazą bez napięcia.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo