Data publikacji:

Tabletki z kofeiną na odchudzanie – opinie. Jakie mogą być skutki uboczne stosowania?

Kofeina to bardzo popularna substancja. Występuje w kawie, herbacie (teina) i w owocach guarany (guaranina), a także dodawana jest do napojów gazowanych. Znajdziemy ją chociażby w coca-coli oraz oczywiście w napojach energetyzujących. Kofeina pobudza organizm do działania, wpływa na układ nerwowy i zwiększa koncentrację, dlatego uważana jest za psychoaktywny stymulant. W ostatnim czasie szczególnie popularna stała się kofeina w tabletkach. Sięgają po nią osoby wykonujące pracę biurową, wymagającą dużego skupienia, ale także zawodowi kierowcy czy sportowcy. Istnieje również przekonanie, że tabletki z kofeiną pomagają na odchudzanie. Jak właściwie wygląda kwestia kofeiny? Czy tabletki z kofeiną mogą zastąpić kawę? Jakie skutki uboczne może mieć zażywanie kofeiny? Jak tabletki z kofeiną wpływają na odchudzanie? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
tabletki z kofeina

Tabletki z kofeiną – działanie i stosowanie

Tabletki z kofeiną są bardzo wygodne w użytkowaniu. Szybkość zażycia chwalą sobie osoby wykonujące prace, które wymagają dużego skupienia. Wystarczy bowiem wyjąć tabletkę z opakowania, popić wodą i już można spokojnie wracać do pracy. Zaletą tabletek z kofeiną jest bardzo precyzyjne dawkowanie. Dobrze wiemy, ile dana tabletka zawiera kofeiny i możemy założyć, ile substancji przyjmiemy. Zachowanie takiej precyzji jest znacznie trudniejsze w przypadku picia kawy czy herbaty. Jeśli parzymy napoje samodzielnie, nie zawsze wsypujemy dokładnie taką samą ilość liści czy ziaren, dlatego napar przy każdym parzeniu może mieć inną zawartość kofeiny albo teiny.

Po tabletki z kofeiną najczęściej sięgają osoby, które nie przepadają za smakiem kawy bądź herbaty, a dodatkowo nie chcą spożywać napojów energetyzujących. Tego typu napoje zawierają bowiem znacznie więcej składników niż sama kofeina – znajdziemy w nich taurynę, a także mnóstwo cukru, który nie wpływa dobrze na organizm.

Tabletki z kofeiną cenią też sobie zawodowi kierowcy, którzy po prostu nie mają czasu na delektowanie się pyszną, gorącą kawą. Dla wielu z nich kofeina w tabletkach to podstawowe wyposażenie auta przed każdą podróżą. Tabletki z kofeiną mają jednak jedną zasadniczą wadę, która wynika z wygody użytkowania – przedawkowanie kofeiny w tym przypadku jest bardzo proste.

Czasem nie zastanawiamy się nad tym, ile tabletek wzięliśmy, a jest to bardzo istotne. Zdrowa osoba dorosła może spożyć do 400 mg kofeiny na dobę. Przekłada się to na mniej więcej cztery filiżanki dość mocnej kawy. Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku znajdziemy tabletki z kofeiną w dawce 300 mg, przedawkowanie kofeiny jest bardzo proste.

Tabletki z kofeiną na odchudzanie

Kofeina znana jest z przyspieszania przemiany materii, dlatego zaczęto stosować ją w procesie odchudzania. Sportowcy sięgali już po nią od dawna, ponieważ pozwala utrzymać koncentrację i sprawia, że człowiek może dać z siebie więcej podczas treningu. W procesie odchudzania jest jednak wykorzystywana nieco inaczej. Zaleca się, aby spożywać więcej niż 300 mg kofeiny na dobę. Taka dawka większa termogenezę, co pozwala spalić więcej kalorii podczas wysiłku, dlatego tabletki z kofeiną na odchudzanie mogą wspierać ten proces.

Czy to bezpieczne? Jak już wspomnieliśmy, osoby zdrowe mogą przyjmować 400 mg kofeiny na dobę, dlatego stosowanie tabletek z kofeiną na odchudzanie nie jest niebezpieczne, o ile nie cierpimy na żadne choroby przewlekłe. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze tabletki nie sprawią, że magicznie spalimy tkankę tłuszczową. Jedynym skutecznym sposobem na odchudzanie jest odpowiednia dieta z zachowaniem deficytu kalorycznego oraz wysiłek fizyczny.

Tabletki z kofeiną – skutki uboczne

Tabletki z kofeiną mają wiele skutków ubocznych, które zazwyczaj wynikają z ich zwiększonego dawkowania. Długotrwałe spożywanie sporej ilości kofeiny (powyżej 300 mg na dobę) może prowadzić do pogorszenia samopoczucia i przyspieszonej akcji serca oraz arytmii. To szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza gdy mamy problemy z nadciśnieniem tętniczym bądź innymi schorzeniami kardiologicznymi.

Podczas zażywania tabletek z kofeiną często pojawiają się również problemy ze snem, które prowadzą do zamkniętego koła – nie możemy zasnąć, a zatem jesteśmy zmęczeni i w dzień bierzemy więcej tabletek z kofeiną, przez które ponownie źle śpimy. Z uwagi na skutki uboczne należy szczególnie ostrożnie przyjmować tabletki z kofeiną.

Czy tabletki z kofeiną dostępne są bez recepty?

Tabletki z kofeiną można kupić bez recepty. Dostępne są zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych w różnych dawkach. Swoją przygodę z tabletkami z kofeiną warto zacząć od niskiej dawki, aby uniknąć tzw. szoku organizmu. Niższa dawka pozwoli także na rozsądniejsze przyjmowanie substancji. Jeśli więc należysz do osób, które nie przepadają za kawą bądź herbatą, spróbuj tabletek z kofeiną.

Uwaga! W przypadku, gdy po spożyciu kawy albo herbaty odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, możesz należeć do osób, których organizm nie toleruje kofeiny. W celu potwierdzenia nietolerancji warto wykonać badanie genetyczne genu CYP14 lub badanie genetyczne w połączeniu z innymi nietolerancjami pokarmowymi, np. na gluten czy alkohol. Tabletki z kofeiną mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób potrzebujących pobudzenia i koncentracji bez konieczności picia kawy albo herbaty.

Pamiętajmy jednak, że substancja ta nie jest obojętna dla naszego organizmu, a jej nadmierne spożycie może być naprawdę niebezpieczne. Jeśli więc nie masz pewności, czy tabletki z kofeiną są dla ciebie odpowiednie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji i wykonaj niezbędne badania.
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.