Data publikacji:

Co to jest stan przedcukrzycowy i jakie daje objawy?

Stan przedcukrzycowy to sygnał dla organizmu, że we krwi występuje glukoza podwyższona. Zazwyczaj taki stan rzeczy wykrywany jest w czasie badań profilaktycznych. O stanie przedcukrzycowym może też świadczyć wiele innych niepokojących objawów. O ile sam stan przedcukrzycowy nie jest traktowany jak choroba, to należy podjąć wszelkie możliwe metody mające na celu niedopuszczenie do powstania cukrzycy typu 2. Sprawdź, czy stan przedcukrzycowy może się cofnąć!
co to jest stan przedcukrzycowy

Stan przedcukrzycowy – objawy, które powinny zaniepokoić każdego człowieka

Najczęściej stan przedcukrzycowy ujawnia się w wynikach badań krwi. Glukoza podwyższona to taka, która przekracza 99 mg/dl, maksymalnie wynosi 125 mg/dl (na czczo). Czasami jednak ten wynik może być zupełnie w normie, ale podejrzenie lekarza może wzbudzać na przykład otyłość. Dlatego najbardziej wiarygodnym badaniem jest test tolerancji glukozy. Badanie to nie jest zbyt przyjemne, gdyż trzeba wypić dość dużą porcję glukozy rozpuszczonej w wodzie. Następnie badany jest poziom glukozy we krwi po 60 minutach i po 120 minutach. Jeśli po 2 godzinach od momentu wypicia roztworu pojawi się wynik 140–199 mg/dl, oznaczać to będzie upośledzoną tolerancję glukozy. Z wynikiem należy udać się do lekarza, najlepiej do diabetologa, który stwierdzi, czy taki wyniki u danej osoby oznacza stan przedcukrzycowy. Lekarz zarekomenduje działania, mające na celu zapobieżenie wystąpienia cukrzycy typu 2.
Objawy, które mogą występować przy stanie cukrzycowym:
  • chroniczne zmęczenie,
  • senność po posiłkach,
  • częste infekcje (w tym infekcje w obrębie układu moczowego),
  • zwiększony poziom apetytu,
  • poliuria, czyli zwiększenie oddawania moczu (również w nocy),
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • wzmożone pragnienie,
  • pogorszenie się wzroku,
  • rogowacenie ciemne, czyli ciemne plamy na łokciach, pod pachami i na szyi.
  • Stan przedcukrzycowy – co robić?

    Przede wszystkim należy:
  • regularnie robić badania i sprawdzać poziom glukozy we krwi na czczo,
  • konsultować wyniki z diabetologiem,
  • wdrożyć dietę cukrzycową,
  • rozpocząć odchudzanie,
  • uprawiać jakikolwiek sport,
  • w poważniejszych przypadkach lekarz może zarekomendować leczenie farmakologiczne,
  • można zacząć stosować preparaty, których działanie polega na walce z cukrzycą (na przykład może to być morwa biała).
  • Pytanie za 100 punktów: czy stan przedcukrzycowy może się cofnąć?

    Stan przedcukrzycowy samoistnie raczej się nie cofnie. Natomiast można postarać się o to, żeby się cofnął, czyli wymaga to większego zaangażowania ze strony osoby, której ten problem dotyka. Najczęściej sprawa dotyczy zmiany stylu życia. Trzeba pożegnać się z siedzącym stylem życia, niezdrowymi posiłkami i przekąskami, ze słodkimi napojami gazowanymi i alkoholami. Sytuację zdrowotną może uratować dieta przedcukrzycowa (czyli ogólnie rzecz biorąc, dokładnie taka sama jak u osób chorych na cukrzycę) oraz sport.
    Jeśli chodzi o sport, to oczywiste jest, że nikt z dnia na dzień nie osiągnie spektakularnych efektów. Zajęcia sportowe trzeba zacząć wdrażać metodą małych kroczków, gdyż z pewnością osoba prowadząca siedzący tryb życia ma zerową kondycję. Jeśli jest to osoba otyła, będąca już w stadium otyłości olbrzymiej, to ćwiczenia fizyczne można zacząć od 5-minutowego treningu na rowerku stacjonarnym, na dodatek na najniższym obciążeniu. 
    W tej sytuacji musi liczyć się wytrwałość i chęć działania. Osoba zagrożona cukrzycą typu 2. nie może się zniechęcać do sportu. Przyjmuje się, że utrata nawet 10% masy ciała jest w stanie odegnać widmo tej choroby. Utrata kilku kilogramów poprawi również samopoczucie człowieka.
    Człowiek otyły może wstydzić się swojego wyglądu, co zazwyczaj blokuje pójście na siłownię czy do klubu fitness. Początkowo można stworzyć swoją domową strefę do ćwiczeń. Można kupić rowerek stacjonarny lub bieżnię. To świetny sprzęt na start. Można też skorzystać z aplikacji pomagających w utracie wagi.
    Bardzo dobrze na stan przedcukrzycowy wpływają długie spacery. Można zainteresować się nordic walking. Taki prosty plan treningowy można realizować samodzielnie lub w grupie. To jednak zależy od osobistych preferencji, gdyż niektóre osoby wolą ćwiczyć same, a na innych motywująco wpływa grupa.
    Pierwszych większych efektów można spodziewać się po kilku miesiącach ćwiczeń. Nie należy się załamywać – tutaj nic nie zadzieje się w błyskawicznym tempie. Tycie dla osób z tendencjami do tycia może odbywać się bardzo szybko, natomiast sam proces chudnięcia może okazać się powolny.
    Nie wolno wierzyć w żadne diety cud ani nie wolno stosować „magicznych” tabletek na odchudzanie, które nie są dopuszczone do obrotu w Polsce. Można tym sobie wyrządzić wielką krzywdę. Bezpieczne odchudzanie polega na utracie mniej więcej 4 kg w skali miesiąca. Szybsza utrata wagi może w przyszłości, przy pierwszym błędzie dietetycznym, wywołać efekt jo-jo. Tutaj jednak chodzi o trwałe odchudzanie.
    Jak najbardziej można korzystać z pomocy dietetyka, który indywidualnie ułoży dietę cukrzycową. Można też zdecydować się na współpracę z trenerem osobistym (takie usługi są już dostępne online).
    Zdjęcie: Envato Elements
    Dorota Zgutka
    Dorota Zgutka

    Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.