Data publikacji:

Senes na zaparcia – działanie, właściwości

Senes to powszechnie znane zioło, które cechuje się delikatnym działaniem przeczyszczającym. Bardzo często sięgają po nie ci, którzy zmagają się z zaparciami, wiele osób poleca również senes na odchudzanie. Przeczytaj, jak go stosować, by było to bezpieczne.
Senes

Senes – właściwości

Senes jest rośliną, która zawiera znaczne ilości sennozydów. To związki, które pod wpływem działania bakterii w jelicie grubym wpływają na jego perystaltykę, czyli przyspieszają proces wydalania.
Właściwości senesu znane są medycynie od setek lat. Działaniem leczniczym wykazują się nie tylko kwiaty, ale i liście. Warto wiedzieć, że zioło można spożywać na różne sposoby. Najbardziej popularne jest picie herbatki z liści rośliny, niemniej w aptekach – zwłaszcza internetowych, można nabyć także senes w tabletkach, kapsułkach albo w postaci syropu.

Senes – działanie

Wiele osób stosuje senes na zaparcia – i słusznie. Roślina ta zawiera sennozydy, czyli związki, które po przeniknięciu do jelita grubego łączą się z przebywającymi tam bakteriami, co prowadzi do znacznego przyspieszenia perystaltyki. W efekcie już po dość krótkim czasie dochodzi do przynoszącego ulgę wypróżnienia.

Nie brakuje również osób, które stosują senes na odchudzanie. Niestety, nie jest to zalecane. Lekarze i dietetycy odradzają taką metodę likwidowania zbędnych kilogramów z aż kilku powodów:
  • Senes wcale nie odchudza
Zarówno senes w tabletkach, jak i w postaci herbaty czy kapsułek, nie usuwa tkanki tłuszczowej, ale wodę. Nie tylko oznacza to, że po zakończeniu kuracji waga natychmiast wraca „do normy” – ona może wręcz się zwiększyć.
  •  Takie odchudzanie może być szkodliwe
U osób, które stosują senes na odchudzanie, występują liczne biegunki. W ich efekcie dochodzi do utraty cennych dla organizmu soli mineralnych oraz witamin.

Senes na zaparcia – jak go stosować?

Stosowanie senesu na odchudzanie nie jest wskazane przez lekarzy. Jeśli jednak czasem dokuczają ci zaparcia, śmiało możesz wspomóc się tą właśnie rośliną. Pamiętaj jednak, żeby sięgać po herbatkę czy senes w tabletach maksymalnie 3 razy w tygodniu przez 2 tygodnie. Jeśli po tym czasie sytuacja się nie zmieni, musisz już udać się do lekarza.
Uwaga! Warto pamiętać, że senes może prowadzić do tzw. rozleniwienia się jelit. Innymi słowy, jeśli ktoś spożywa zioło regularnie, jelita tej osoby mogą przestać pracować prawidłowo – aby „ruszyć”, będą potrzebowały już „swojej” dawki substancji przeczyszczającej. To bardzo niekorzystny dla organizmu obrót sprawy.

Senes – po jakim czasie działa?

Jeśli chcesz zażyć senes na zaparcia, to wypij jedną szklankę naparu, a potem po prostu poczekaj. Wypróżnienie powinno nadejść po około 8 godzinach. Pamiętaj, aby nie próbować przyspieszyć tego procesu. Wypicie trzech szklanek naparu zamiast jednej spowoduje tylko, że „dopadnie” cię gwałtowna i niebezpieczna biegunka.

Senes na zaparcia i inne dolegliwości – kto nie może go zażywać?

Senes może wydawać się łagodną, nieszkodliwą roślinką, w istocie jednak w niektórych przypadkach jego zażywanie może mieć swoje negatywne skutki. Nie mogą go stosować:
  • dzieci do 12. roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • kobiety karmiące piersią,
  • osoby cierpiące na stany zapalne jelit,
  • osoby chorujące na gruźlicę,
  • osoby cierpiące na niewydolność nerek lub wątroby,
  • osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka.
Ponadto możliwość spożywania senesu muszą przedyskutować z lekarzem osoby, które cierpią na jakiekolwiek zaburzenia krążenia krwi, hemoroidy, a także stany zapalne w obrębie pęcherza moczowego, nadciśnienie czy cukrzycę.
Autorka: Robert Wojtaś