Data publikacji:

Sauna fińska: jakie ma właściwości?

Dla kogo sauna fińska jest polecana? Poznaj zalety sauny fińskiej i jej wszystkie właściwości. Dowiedz się, kto nie może korzystać z sauny fińskiej. Sprawdź, jak korzystać z sauny fińskiej.
sauna fińska

Sauna fińska – zalety

Zalety sauny fińskiej skłaniają coraz więcej ludzi do zakupu lub samodzielnego zbudowania sauny w swoim domu. Ciepło oddziałuje na organizm, uruchamiając lub stymulując wiele procesów wewnątrz organizmu. Ma to korzystny wpływ na zdrowie. 
Wzrost ciepłoty ciała przyspiesza krążenie krwi, krew dociera do wszystkich komórek, bicie serca nieco przyspiesza, dzięki czemu wszystkie organy pracują na wyższych obrotach. Korzystanie z sauny jest wskazane dla tych, którzy mają problemy z krążeniem. Warto jednak wcześniej zapytać swojego lekarza, czy korzystanie z sauny jest wskazane w przypadku twoich dolegliwości.

Jaka jest temperatura w saunie fińskiej?

Temperatura w saunie fińskiej wynosi zazwyczaj od 70 do aż 120 stopni Celsjusza. Sauna fińska charakteryzuje się nie tylko wysoką temperaturą powietrza, ale także jego niską wilgotnością.
Wilgotność powietrza w saunie fińskiej wynosi zaledwie 15%.

Jak korzystać z sauny fińskiej?

Do sauny fińskiej zaleca się wchodzić nago, bez kostiumu kąpielowego. Nagie ciało można oczywiście okryć delikatnie ręcznikiem, jeśli to sauna publiczna. Dodatkowy ręcznik należy podłożyć pod pupę i stopy w taki sposób, by ciało nie miało bezpośredniego kontaktu z siedzeniem i podłogą.
Siadając na najniższym piętrze, będziesz w stanie wytrzymać w saunie najdłużej. Najcieplejsze powietrze znajduje się przy suficie. Stąd, jeśli chcesz, by ciepło oddziaływało na ciebie jak najmocniej, usiądź lub połóż się na najwyższej ławce.
W saunie postaraj się zrelaksować, skup się na oddechu i nie wykonuj dodatkowych, niepotrzebnych ruchów. Nie chodź po saunie, nie wierć się i nie przesiadaj, jeśli nie musisz. 
Ciężko ci się oddycha w saunie i ciepło powoduje, że masz ochotę uciec? To najwyższy czas, by saunę opuścić. Postaraj się to zrobić powoli. Nie zrywaj się gwałtownie z miejsca, bo może się to skończyć zawrotami głowy.
Po wyjściu z sauny musisz schłodzić ciało chłodną wodą. W tym celu możesz wziąć prysznic i następnie wejść do balii z zimną wodą lub skorzystać tylko z ziemnego prysznica. Co ważne, schłodzić należy całe ciało łącznie z głową.
Po sensie w saunie warto odpocząć w temperaturze pokojowej przez minimum 10 minut. Możesz odprężyć się na leżaku, w szatni czy w jacuzzi. Po odpoczynku możesz ponownie skorzystać z sauny. Nie zapomnij też o nawodnieniu po każdym wyjściu z sauny.

Sauna fińska – dla kogo?

Osoby z niskim ciśnieniem tętniczym i zaburzeniami krążenia mogą (o ile lekarz na to pozwoli) naturalnie pobudzić krążenie poprzez korzystanie z sauny fińskiej. Co więcej, korzystanie z sauny poleca się także osobom z niedokrwistością (anemią) oraz tym, którzy cierpią na astmę.
Regularne korzystanie z sauny może też łagodzić bóle mięśniowe i reumatyczne. Łagodzenie i leczenie bólu za pomocą sauny oczywiście nie zastąpi konwencjonalnego leczenia, ale może być świetnym leczeniem wspomagającym, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań.
Działanie ciepłem na ciało w saunie zdecydowanie przyspiesza metabolizm, co wspomaga zrzucanie zbędnych kilogramów. Stąd, sauna fińska jest zdecydowanie dla osób, które walczą z nadwagą lub po prostu chcą nieco wysmuklić sylwetkę.
Ciepło oddziałuje nie tylko na procesy fizyczne, ale także pośrednio ma wpływ na psychikę człowieka. Osoby leczące się z powodu depresji, które regularnie korzystają z sauny, czują się lepiej, są bardziej zrelaksowane, potrafią się odprężyć i uspokoić.
Osoby borykające się z niedoskonałościami na skórze twarzy mogą cieszyć się piękniejszą cerą po regularnym korzystaniu z sauny fińskiej. Ciepło odblokowuje gruczoły łojowe i reguluje wydzielanie i produkcję sebum. 

Sauna fińska – dla kogo nie jest polecana?

Niedozwolone jest korzystanie z sauny podczas trwania miesiączki lub w trakcie ciąży. Wysoka temperatura powietrza może nasilić lub zainicjować krwawienie, co może w niektórych przypadkach wywołać poronienie. 
Niektóre zaburzenia krążenia, np. nadciśnienie, także mogą być przeciwwskazaniem do korzystania z sauny fińskiej. 
Zaburzenia hormonalne, epilepsja i choroby neurologiczne, choroby oczu i otwarte rany także dyskwalifikują z korzystania z sauny.
Niektóre zaburzenia psychiczne oraz klaustrofobia także mogą być przeciwwskazaniami do korzystania z sauny.
Sauna jest przeznaczona dla osób dorosłych. Dzieci nie mają odpowiednio wykształconych mechanizmów regulacji temperatury ciała. Oznacza to, że mogą nie czuć, gdy jest im bardzo zimno lub bardzo gorąco, co w przypadku korzystania z gorącej sauny jest bardzo istotne. Ryzyko przegrzania jest zbyt duże, dlatego sauna nie jest polecana dla dzieci.

Sauna fińska – cena

Cena sauny fińskiej zaczyna się od około 8000 złotych. Za taką cenę jesteś w stanie dostać gotową do montażu małą saunę, która jest w stanie pomieścić do 2 osób. Sauna fińska dla 4 osób to koszt około 10 000–15 000 złotych.
Koszt sauny fińskiej jest o wiele niższy, jeśli samodzielnie ją zbudujesz. Wymaga to jednak odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i wytrzymałych materiałów, które będą odpowiednie i sprawdzą się nawet w wysokich temperaturach. 

Prąd do sauny w domu

Średniej mocy piec elektryczny, który jest potrzebny do nagrzania sauny, zużywa około 4 kWh prądu. Koszt takiego pieca wynosi minimum 500 zł. Optymalna cena pieca do sauny to około 1500–2500 złotych.
Zdjęcie: Envato Elements