Data publikacji:

Samoobrona dla kobiet – jak się bronić?

Każda kobieta powinna poznać podstawy samoobrony, czyli specjalnych technik, które w krytycznych sytuacjach mogą uratować zdrowie i życie. Jeśli mieszkasz w niebezpiecznej dzielnicy, podróżujesz samotnie lub z innych powodów szukasz sposobów na podniesienie swojego poczucia bezpieczeństwa, oprócz nauki zadawania ciosów czy wyzwalania się z uścisku, możesz również skorzystać z akcesoriów, których na rynku pojawia się coraz więcej. Są to często gadżety niewielkich rozmiarów, które łatwo ze sobą transportować. Jak nauczyć się samoobrony dla kobiet i z jakich gadżetów warto korzystać na co dzień? Przeczytaj nasz poradnik i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.
samoobrona dla kobiet

Samoobrona dla kobiet – dlaczego warto się jej uczyć?

Każdy powinien czuć się na ulicy bezpiecznie, nawet jeśli nie ma przewagi fizycznej nad potencjalnym napastnikiem, dlatego właśnie samoobrona dla kobiet jak tak istotna. Wystarczy krótki kurs, by w razie nagłej sytuacji zachować zimną krew i odpowiednio zareagować.
Instruktorzy przekazują najważniejsze informacje, jak zminimalizować ryzyko urazu w razie ataku oraz w jaki sposób jak najszybciej uwolnić się i uciec od napastnika. Co ważne, już sama świadomość posiadania odpowiednich kompetencji znacznie zwiększa pewność siebie kobiet i nie pozwala im poddać się bezradności w krytycznej sytuacji.

Na czym polega kurs samoobrony dla kobiet?

Kobiety są najczęściej słabsze fizycznie od mężczyzn, dlatego techniki przekazywane uczestniczkom kursu opierają się nie na sile, a na umiejętności poprawnego chwytu i skutecznego uderzenia. Po kursie samoobrony dla kobiet nie staniesz się mistrzynią sztuk walki, zdobędziesz jednak kompetencje, które umożliwią ci szybkie działanie w razie niebezpieczeństwa. Podczas kursu instruktor przekaże ci niezbędną wiedzę i nauczy cię sztuki obserwacji, żebyś mogła jak najszybciej rozpoznać czyhające niebezpieczeństwo i w porę go uniknąć.

Samoobrona dla kobiet – najważniejsze zasady

Bezpośrednia obrona to ostateczność, najważniejsze jest unikanie jej za wszelką cenę poprzez stosowanie się do zasad bezpieczeństwa.
Jakie są najważniejsze zasady samoobrony dla kobiet?
  • Obserwuj otoczenie i ćwicz spostrzegawczość.
  • Zachowaj zimną krew, nie ulegaj panice.
  • Uwierz w to, że możesz się obronić.
  • Jeśli widzisz coś niepokojącego, zadzwoń po pomoc.
  • W razie ataku zwróć na siebie uwagę otoczenia, szarpiąc się i krzycząc jak najgłośniej.
  • Zabieraj ze sobą telefon i gadżety do samoobrony.
  • Staraj się nie tylko bronić, ale także atakować, uderzając we wrażliwe punkty ciała, drapiąc i gryząc.
  • Które obszary ciała powinnaś atakować, ćwicząc samoobronę dla kobiet? Żeby ciosy były celne, kieruj je w stronę oczu, krtani, krocza, karku, tyłu głowy, kolan lub obojczyka. Te wrażliwe rejony są łatwe do zaatakowania, a ciosy, które w nie zadasz, będą niezwykle skuteczne. Efektywne jest również wykręcanie palców, sutków oraz szarpanie za włosy.

    Gadżety do samoobrony – przydatne każdej kobiecie

    Kobiety powinny zawsze mieć przy sobie telefon komórkowy oraz przynajmniej jeden z gadżetów do samoobrony. Jeśli mieszkasz w niebezpiecznej dzielnicy, regularnie wracasz z pracy nocą lub z jakichkolwiek innych powodów jesteś wyjątkowo narażona na niebezpieczeństwo, zaopatrz się w zestaw do obrony przeznaczony dla kobiet.
    Jakie gadżety do samoobrony są dostępne na rynku?
    Gaz pieprzowy
    Dostępny jest w tradycyjnych lub bardzo małych, dyskretnych opakowaniach, na przykład przypominających szminkę lub długopis. Warto zakupić ten niedrogi gadżet, żeby poczuć się bezpiecznie wracając nocą do domu. Gaz to roztwór olejku pieprzowego, który drażni oczy i nos napastnika, dzięki czemu zupełnie traci on kontrolę nad sytuacją. Do samoobrony dla kobiet nadaje się zarówno aerozol, którym łatwo trafić w napastnika, jak i żel, którego zaletą jest możliwość bezpiecznego używania w zamkniętych pomieszczeniach.
    Paralizator
    Niezwykle skuteczne narzędzie do obrony. Jego działanie polega na obezwładnieniu przeciwnika poprzez porażenie układu mięśniowo-nerwowego na kilkanaście minut. Taki czas w zupełności wystarczy na ucieczkę. Zestaw do samoobrony z paralizatorem, zwłaszcza wyposażonym w latarkę, pozwala poczuć się bezpiecznie nawet kobietom, które same poruszają się nocą po mieście.
    Pistolet gazowy
    Działa podobnie jak gaz pieprzowy, ma jednak dużo większy zasięg, a dodatkowo sam jego wygląd może odstraszyć napastnika. Czy pistolet gazowy jest dobrym narzędziem do samoobrony dla kobiet? To zależy. Ludzie reagują nerwowo na tego typu broń, dlatego w pewnych sytuacjach jej posiadanie może okazać się niebezpieczne.
    Pistolet hukowy
    Jego działanie polega na generowaniu głośnego sygnału alarmowego. Jest to z pewnością skuteczne narzędzie odstraszające napastnika oraz przyciągające uwagę do zdarzenia. Jednak podobnie jak w przypadku pistoletów gazowych, z taką bronią należy zachować ostrożność. Ponadto pistolety trudno dyskretnie wszędzie ze sobą nosić.
    Breloki do kluczy do samoobrony dla kobiet
    Dużą popularnością wśród młodych kobiet cieszą się breloki w formie niewielkiej pałki, niekiedy z ostrym zakończeniem. Ich producenci deklarują, że mogą służyć do zadawania ciosów i rozbijania szyb w samochodzie. Pierwowzorem tego typu narzędzi jest japoński kubotan, dzięki któremu można uciskać odpowiednie punkty na ciele przeciwnika. Żeby móc z niego korzystać, trzeba mieć jednak dużą wiedzę i przejść specjalny kurs samoobrony dla kobiet i mężczyzn przy pomocy kubotanu. Zestaw samoobronny do kluczy dla kobiet dobrze wygląda, często przedstawia sobą jednak niewielką wartość. Do obrony nie powinnaś również używać kluczy schowanych między palcami, ponieważ grozi to urazem i jest nieskuteczne. Dobrym narzędziem może okazać się natomiast smycz z zawieszonym pękiem kluczy, którą można rozbujać.
    Jaki gadżet do samoobrony dla kobiet wybrać? Najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy jest najprostszy gaz pieprzowy, który nie wymaga bezpośredniej interakcji z napastnikiem. Efektywny jest też paralizator, pod warunkiem, że atakowana osoba zachowa zimną krew podczas ataku.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym