Dziś rukola uprawiana jest przede wszystkim w basenie Morza Śródziemnego i Czarnego – klimat śródziemnomorski najlepiej sprzyja jej wzrostowi. W sklepach znajdziemy przede wszystkim jej podłużne, ciemnozielone liście obfitujące w witaminy, minerały i aminokwasy. Co jeszcze skrywa w sobie rukola? Właściwości tej rośliny omawiamy w dalszej części artykułu. Przekonaj się, dlaczego właśnie tę zieleninę warto w szczególności włączyć do smacznego i zarazem zdrowego menu!
A jaki indeks glikemiczny ma rukola? Wynosi on 32, więc jest niski. Oznacza to, nie powinni się jej obawiać ani cukrzycy, ani osoby zmagające się z insulinoopornością. Niski IG sprawia, że poziom glukozy po spożyciu rukoli rośnie wolno, a więc przełoży się to na długotrwałe uczucie sytości.
Rukola jest wartościowa nie tylko ze względu na swoją niską kaloryczność. Ta niepozorna, zielona roślina skrywa w sobie między innymi witaminy A, C, K oraz z grupy B. Oprócz tego znajdziemy w niej wapń, potas, żelazo oraz magnez. Warto w tym miejscu podkreślić, że 100 gramów rukoli pokrywa 1/2 zapotrzebowania na witaminę A oraz 1/4 na witaminę C. Tyle witamin, tak mało kalorii i prawie 2 gramy błonnika – lepiej być nie mogło!
Jakie właściwości ma rukola? Zobacz, co dokładnie zyskasz, gdy zadbasz o regularne spożywanie tych aromatycznych listków!
Część producentów na opakowaniach umieszcza informację, że rukola została już umyta i roślinę można bezpośrednio spożywać. Jeśli taka wzmianka nie została umieszczona, należy dokładnie umyć listki, a przed podaniem osuszyć je ręcznikiem.
Zdjęcie: Envato Elements