Rozstępy – jak się pozbyć?
- Jak wyglądają rozstępy?
- Rozstępy – przyczyny powstawania
- Rozstępy – jak rozpoznać je wcześnie?
- Mit: rozstępów można pozbyć się łatwo
- Dermatologiczne zabiegi na rozstępy
- Rozstępy na nogach i plecach. Czy to normalne?
- Co na rozstępy? Sposoby zapobiegania
- Jak się pozbyć rozstępów? Domowe metody
- Najlepsze kremy na rozstępy – ranking
- A może maść na rozstępy?
- Co na rozstępy? Reaguj szybko
To nic innego, jak wrzecionowate, podłużne pasma pomarszczonej skóry, które powstały wskutek zbyt szybkiego rozciągania tkanki. Najczęściej występują na brzuchu, udach, piersiach czy ramionach. W początkowej fazie zauważamy fioletowe lub różowe zabarwienie rozstępów, z czasem blednące, by przejść do barwy perłowej. Warto pamiętać, że im rozstępy są „młodsze”, tym łatwiej się ich pozbyć.
Powodów powstawania rozstępów jest naprawdę wiele. Do najczęstszych zaliczamy ciążę (rozstępy po ciąży występują aż u ok. 70% ciężarnych), gwałtowne zmiany fizyczne w okresie dojrzewania (w tym wzrost piersi i poszerzenie bioder u dziewcząt). Warto nadmienić, że rozstępy występują 2,5 razy częściej u kobiet, niż u mężczyzn.
Do innych, rzadszych przyczyn powstawania rozstępów, zalicza się:
- schorzenia endokrynologiczne (nadmiar kortyzolu),
- miejscowe stosowanie leków kortykosteroidowych,
- szybki przyrost masy ciała,
- przyrost masy mięśniowej (np. u kulturystów),
- menopauza,
- wrodzona kruchość włókien kolagenowych,
- dieta uboga w białko, witaminy i minerały,
- predyspozycje genetyczne.
Wiele osób przyznaje, że zapowiedzią „pękania” skóry jest jej wcześniejsze, delikatne swędzenie. Zaraz po nim następuje pierwsza faza powstawania rozstępów (faza zapalna), gdy przez ok. 6 miesięcy na skórze zauważamy sinoczerwone zmiany. To najlepszy czas, aby stosować zabiegi dermatologiczne na zmniejszenie blizn oraz kremy na rozstępy. Faza druga (bliznowacenie) to pozorne rozjaśnianie się zmian, skutkujące powstaniem perłowej, pomarszczonej blizny, mogącej być odrobinę zapadniętą lub wypukłą, ponad powierzchnię skóry. W tej fazie zmniejszenie blizn kremami na rozstępy jest już praktycznie niemożliwe, zaś zabiegi dermatologiczne przynoszą znacznie gorsze skutki.
Gdy już wiesz, że rozstępy to nic innego, jak blizny, z pewnością łatwiej będzie zrozumieć, że ich usunięcie nie należy do najprostszych zadań. Rozstęp to trwałe uszkodzenie skóry, a tkanka, która uzupełni ubytek, nigdy nie będzie taka sama jak te, które ją okalają. Rozstępom najlepiej zapobiegać; gdy już się zdążą pojawić, walka z nimi może być naprawdę żmudna.
Przeczytaj także: Kwas migdałowy - efekty, działanie, polecane kosmetykiStare, białe rozstępy można usunąć tylko za pomocą specjalistycznych zabiegów. Dermatolog może zastosować jedną z metod, które zmniejszają widoczność blizn, w tym:
- mezoterapię,
- radioterapię,
- laseroterapię,
- mikrodermabrazję,
- peelingi chemiczne (kwas glikolowy, salicylowy, pirogronowy),
- leczenie farmakologiczne (miejscowe retinoidy – pochodne witaminy A),
- chirurgiczne wycięcie rozstępów.
Lekarz dobiera metodę indywidualnie do stadium rozstępów, ich wielkości i umiejscowienia. Warto dodać, że żaden z zabiegów nie zagwarantuje usunięcia rozstępów za pierwszym razem. Walka z bliznami wymaga co najmniej kilku wizyt w gabinecie dermatologicznym.
O ile rozstępy na brzuchu, biodrach czy udach wśród kobiet są bardzo popularne, o tyle blizny występujące w innych miejscach często wywołują zaciekawienie. Skąd biorą się rozstępy na plecach, nogach czy ramionach? To bardzo proste – blizny powstają wskutek rozciągania skóry, które następuje podczas wzrostu ciała. Rozstępów można więc nabawić się w okresie dojrzewania, ale także wtedy, gdy intensywnie trenujesz na siłowni i zwiększysz swoją masę mięśniową.
Pamiętajmy, że jeśli rozstępy dotyczyły innych osób w twojej rodzinie, ich całkowite uniknięcie nie będzie proste. Także rozstępy po ciąży to problem, przed którym całkowicie nie da się uciec. Możesz jednak zminimalizować prawdopodobieństwo ich pojawienia się poprzez kilka przyzwyczajeń.
- Zdrowa dieta – dostarczaj organizmowi składników odżywczych, które wspomogą elastyczność skóry – na przykład cynk, krzem, białko, witamina A.
- Dobre kosmetyki – natłuszczaj i nawilżaj skórę regularnie, stosując kosmetyki o dobrych składach (oleje, masła). Od czasu do czasu korzystaj z masaży.
- Unikaj gwałtownego przyrostu ciała, zarówno w wyniku ćwiczeń, jak i nieodpowiedniej diety.
Gdy rozstępy są świeże, szanse na zmniejszenie ich widoczności są dość wysokie. Z tego powodu, warto reagować szybko; jak już wiesz, w przypadku starych blizn pomocne okażą się jedynie zabiegi dermatologiczne. Co zrobić, gdy zauważysz, że na twoim ciele zaczynają pojawiać się rozstępy?
- Sposób na rozstępy – złuszczanie naskórka
Regularne peelingi skóry pobudzają ją do odbudowy. Gdy zauważysz, że zaczynają pojawiać się rozstępy, stosuj peelingi gruboziarniste, które polepszają krążenie krwi i regenerację skóry. Zamiennikiem peelingu może być specjalna szczotka do ciała.