Data publikacji:

Ropa na dziąśle – jak usunąć?

Czy domowe sposoby na ropę w dziąśle działają? Czy szary nalot na dziąśle po wyrwaniu zęba to coś, co powinno cię niepokoić? Ropnie mogą rozwijać się w przedsionku jamy ustnej, na podniebieniu lub od strony językowej. Poznaj rodzaje ropni w jamie ustnej. Dowiedz się, jakie dają objawy i jak się ich pozbyć.
Stomatolog at work
Podział ropni ze względu na lokalizację:
  • ropień zęba (ropień okołowierzchołkowy, podokostnowy),
  • ropień dziąsła (ropień podsluzówkowy).
  • Ropnie zębowe można z kolei podzielić na trzy rodzaje w zależności od nasilenia objawów chorobowych.

    Rodzaje ropni zębowych

  • Ropień okołowierzchołkowy
  • To pierwsza faza choroby. Stan zapalny jest ograniczony do tkanek okołowierzchołkowych. Chory odczuwa silny ból, który może się wręcz nasilać w pozycji leżącej, pod wpływem zmian pozycji, zmian temperatury czy nagryzania. Ból może promieniować do ucha, szyi lub szczęki. Niekiedy towarzyszy mu także obrzęk zaczerwienie dziąsła. Pacjenci często opisują dolegliwości do uczucia wysadzania zęba z zębodołu.
  • Ropień podokostnowy
  • To ostra faza zapalenia. Wysięk ropny przedostaje się przez kość wyrostka zębodołowego i dochodzi do odwarstwienia okostnej. Towarzyszy temu jeszcze silniejszy ból, który może promieniować na inne zęby. Zaczerwienione dziąsło jest też często obrzękłe. Objawem towarzyszącym może być podwyższona temperatura ciała. 
  • Ropień podśluzówkowy
  • Ropień podśluzówkowy to ostatnie stadium rozwoju ropnia. Powstaje, gdy wysięk ropny przebija się przez kość wyrostka zębodołowego i okostną pod błonę śluzową. Wydzielina z ropnia może uwalniać się samoistnie do jamy ustnej, czemu towarzyszy nieprzyjemny zapach i posmak w ustach. Gorączka lub lekko podwyższona temperatura dalej się utrzymuje, ale bolesność się zmniejsza. Pęknięcie samego ropnia nie równa się z wyzdrowieniem, ale jest to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Samoistne oczyszczenie się ropnia po pęknięciu to zdecydowanie krok w dobrą stronę.

    Szary nalot na dziąśle – czy trzeba usuwać?

    Szary lub biały nalot na dziąśle po przygryzieniu dziąsła lub po wyrwaniu zęba jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem. To nie jest ropa a zdrowa tkanka włóknikowa, która jest bardzo ważnym elementem zdrowienia i gojenia się rany.

    Jak leczyć ropień?

    Każdy ropień powinno się leczyć w dentysty. Wszystkie domowe sposoby mogła łagodzić objawy i dolegliwości towarzyszące tworzącemu się ropniowi, ale uderzają w samą przyczynę. Leki przeciwbólowe, ziołowe płukanki dają ulgę, jednak zazwyczaj nie są wystarczające.
    Nie warto samodzielnie przebijać ropnia w warunkach domowych. Zamiast ulgi, możesz sobie tylko zaszkodzić. Szybka reakcja wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem. O wiele lepiej jest poczekać kilka godzin lub dzień na wizytę u specjalisty.
    Leczenie polega na usunięciu ropnia i oczyszczeniu dziąsła. Konieczne mogą się okazać zdjęcia RTG twarzoczaszki, by ocenić głębokość zmian.
    Ropnie okołowierzchołkowe zazwyczaj wymagają leczenia kanałowego. Stomatolog usuwa chorą miazgę, oczyszcza kanały i następnie je odbudowuje i wypełnia. W bardzo trudnych przypadkach, w których zmiany są rozległe lekarz może zdecydować o ekstrakcji lub resekcji wierzchołka chorego zęba.
    Stadium podokosnowe lub pośluzówkowe wymaga nacięcia ropnia w znieczuleniu ogólnym, by móc swobodnie oczyścić ranę. Czasem zakłada się dreny, które odprowadzają gromadzącą się ropę.

    Ropień w jamie ustnej – objawy

  • obecność kulistej zmiany w dziąśle, wypełnionej ropą, dającej objawy bólowe;
  • opuchlizna w miejscu wystąpienia zmiany;
  • silny ból podczas picia ciepłych lub zimnych napojów;
  • dyskomfort podczas gryzienia;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • podwyższona temperatura ciała;
  • powiększone węzły chłonne podżuchowowe.
  • Czy trzeba iść do lekarza po pęknięciu ropnia?

    Zdecydowanie tak! Samo pęknięcie ropnia wcale nie oznacza, że teraz już wszystko pójdzie jak po maśle. Być może konieczne się okaże czyszczenie ropnia za pomocą solą fizjologiczną lub rozpoczęcie leczenia symptomatycznego, np. antybiotykoterapii.

    Samodzielne przebicie ropnia – czy warto to zrobić?

    Zdecydowanie nie warto. Oczywiście, pęknięcie lub przebicie ropnia powinno dać ci ulgę i zmniejszyć objawy bólowe, ale możliwe powikłania nie są tego warte. O wiele lepiej jest sięgnąć po leki przeciwbólowe bez recepty, np. ibuprofen lub paracetamol, i umówić się na wizytę u dentysty.
    Przebijanie ropnia igłą może spowodować, że zaostrzysz stan zapalny i przeniesiesz do jamy ustnej nowe bakterie, które tylko zaostrzą stan zapalny.

    Jak zapobiegać ropniom zębów?

    Najważniejsze w profilaktyce ropni jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Zęby należy myć przynajmniej dwa raz razy dziennie lub częściej, jeśli jest to możliwe. Zęby należy szczotkować przynajmniej przez dwie minuty od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Aby dobrze oczyścić przestrzenie międzyzębowe, warto sięgnąć po nici dentystyczne oraz irygator. Dodatkowo możesz stosować płyny do płukania ust po umyciu zębów. 
    Dodatkowo, unikaj spożywaniu cukrów, szczególnie wieczorową porą. Możesz po prostu wybrać jeden dzień w tygodniu, w którym będziesz pozwalać sobie na odrobinę rozpusty z ulubioną czekoladą czy żelkami.
    Dwa razy do roku umawiaj się na kontrolę u dentysty i ściągaj kamień nazębny u specjalisty według jego zaleceń. To najlepsze, co możesz zrobić nie tylko dla samych zębów, ale zdrowia całego ciała. Pamiętaj, że każda infekcja w jamie ustnej może oddziaływać na całe ciało.
    Domowe sposoby na ropę na dziąśle:
  • płukana z naparu z rumianku,
  • płukanka wody z solą,
  • płukanka naparem z mięty,
  • smarowanie ropnia amolem.
  • Pamiętaj! Domowe sposoby nie zastąpią wizyty u dentysty.
    Zdjęcie: Envato Elements