Data publikacji:

Jakie są rodzaje piersi? 5 kształtów kobiecego biustu

Piersi to jeden z atrybutów kobiecości – nic więc dziwnego, że tak wiele pań przejmuje się ich wyglądem oraz dba, by były należycie podkreślone. Warto jednak pamiętać, że każda z nas jest inna, dlatego nie należy przywiązywać się do jednego „ideału” biustu. Podstawowych rodzajów piersi jest co najmniej kilka. Sprawdź, który należy do Ciebie i jak dobrać biustonosz, który podkreśli ich urok.
rodzaje piersi

Od czego zależy wygląd biustu?

 • Na to, jak prezentują się twoje piersi, wpływ ma co najmniej kilka czynników. Pierwszy to rzecz jasna genetyka. Kształt piersi przekazywany jest w genach i zazwyczaj dopasowany do całej sylwetki.
 • Biust z wiekiem może się zmieniać – u młodych kobiet jest jędrny i uniesiony, z kolei u starszych w naturalny sposób traci swoją sprężystość.
 • Wygląd biustu świadczy także o stylu życia. Panie aktywne i wysportowane, o niskim poziomie tkanki tłuszczowej, mają mniejsze biusty niż kobiety o kształtach krągłych.
 • Nie zapominaj również o dobrym staniku – bielizna może zdziałać cuda. Odpowiednio dopasowany biustonosz dba o odpowiednie podparcie piersi i zapobiega ich opadaniu.
 • Ładny kształt piersi pomogą ci utrzymać kosmetyki o działaniu ujędrniającym.
 • Ładny kształt biustu to nie wszystko!

  Małe, duże, jędrne czy bardziej wiotkie – typów piersi jest tyle, ile samych kobiet. Każda z pań cechuje się unikalną budową ciała, dlatego nic dziwnego, że i te okolice są po prostu niepowtarzalne. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w dobie lansowania konkretnych kanonów kobiecego piękna.
  Piękne piersi to przede wszystkim zdrowe piersi, dlatego jeśli chcesz o nie zadbać, zacznij od regularnych kontroli. Raz w miesiącu badaj się samodzielnie, a podczas cyklicznych kontroli ginekologicznych poproś o to lekarza. Panie, które ukończyły 50. rok życia, co dwa lata powinny stawiać się na mammografię.

  Jakie są typy kobiecych piersi?

  Jak wspomnieliśmy, piersi kobiece nie sposób zamknąć w sztywnych ramach. Można natomiast wyróżnić co najmniej 5 ich kształtów.

  1. Piersi w kształcie łezki

  Niewielkie piersi, które są pełniejsze u dołu, a smuklejsze na górze, to tzw. łezki. Zdaniem wielu osób to właśnie ten kształt biustu uchodzi za idealny. Aby podkreślić ich urodę, nie trzeba wiele – zrobisz to za pomocą lekko podtrzymującego biustonosza, który delikatnie je uniesie.

  2. Piersi okrągłe

  To piersi, które na całym swoim obwodzie są równomiernie wypełnione. To kolejny z bardzo pożądanych kształtów, o który proszą m.in. pacjentki klinik chirurgii plastycznych.

  3. Piersi w kształcie dzwonka

  Są podobne do pierwszego typu, jednak cechują się większym rozmiarem i tendencją do opadania. Wymagają zastosowania dobrze stabilizującego stanika, który je uniesie. Piersi dzwonki nie wyglądają dobrze w balkonetkach czy biustonoszach bandażowych.

  4. Piersi „wschód-zachód”

  Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku piersi skierowane są w różnych kierunkach, a przerwa między nimi jest wyraźna. Wybierz biustonosz, który „zbierze” je do środka. Świetnie radzą sobie z tym np. sportowe topy.

  5. Piersi asymetryczne

  Jedna pierś mniejsza od drugiej, jedna wyżej niż druga? To normalne! Biust żadnej kobiety nie jest idealnie symetryczny, jednak w niektórych przypadkach jest to bardziej zauważalne. Jeśli chcesz poprawić wygląd piersi, możesz wypróbować specjalne taśmy modelujące, które pozwalają w pełni personalizować ich ułożenie.
  Zdjęcie: Envato Elements