Data modyfikacji:

Przeproteinowanie włosów – jak je uratować? Jak nie dopuścić do przeproteinowania włosów?

Odpowiednia pielęgnacja może uratować nawet bardzo zniszczone włosy. Jednak często zdarza się, że wskutek nadużywania danych kosmetyków, włosy stają się szorstkie, sztywne i matowe. Najprawdopodobniej są to oznaki przeproteinowania. Kluczem do utrzymania równowagi w przypadku włosów jest przestrzeganie zasady PEH, a więc naprzemienne stosowanie protein, emolientów oraz humektantów.
Przeproteinowanie włosów

Przeproteinowanie włosów – objawy

Proteiny są substancjami niezbędnymi do utrzymania włosów w dobrej kondycji. Nie tylko zapobiegają ich wypadaniu, ale również wzmacniają je, dzięki czemu są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. To białka, które odpowiadają za sprężystość włosów. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających proteiny sprawi, że na włosach powstanie błyszcząca tafla.

Jak rozpoznać przeproteinowanie włosów?

Proteiny są wsparciem w kompleksowej pielęgnacji, jednak ich nadużywanie może skończyć się źle dla włosów. Pierwszą oznaką przeproteinowania jest problem z rozczesaniem włosów oraz sztywność, która występuje wskutek nadużywania protein w formie odżywki lub maski. Powstają nieestetyczne „strąki”, a same włosy wyglądają jak tłuste. Proteinami są również popularne produkty drogeryjne takie jak jedwab do włosów, keratyna czy proteiny mleczne.
Zbyt częste stosowanie ich prowadzi do przedawkowania, a więc przeproteinowania. Istotny jest również dobór rodzaju protein do danych włosów. Aby nie dopuścić do pogorszenia się kondycji pasm, konieczne jest również nakładanie odpowiednio dobranego serum. Przy każdym suszeniu powinno się delikatnie wmasować w pasma serum silikonowe, które zapewni włosom naturalną barierę. 

Co robić, gdy włosy są przeproteinowane?

Wiele osób pyta fryzjerów: przeproteinowanie włosów – jak zwalczyć? Jest to bardzo proste, na początku wystarczy zastosować szampon głęboko oczyszczający. Najlepiej, jeśli zawiera w składzie substancje takie jak SLS, SLES. Dzięki swojemu dość mocnemu działaniu, usuwa z pasm resztki kosmetyków odpowiedzialnych za złą kondycję włosów. Kolejnym etapem jest zastosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych, które dostarczą włosów emolientów.
Aby odwrócić efekt przeproteinowania, warto wspomagać się również olejami. Olejowanie nie musi trwać całą noc, można nałożyć olej nawet na 2-3 godziny, aby poczuć wyraźną różnicę. W zależności od porowatości włosa sprawdzą się różne substancje, w tym olej ze słodkich migdałów, czarnuszki czy awokado. Zabiegi warto wykonywać regularnie, aby dostrzec efekty. Co więcej, preparaty proteinowe powinny zostać odstawione na co najmniej kilka tygodni, do momentu, gdy włosy nie powrócą do stanu sprzed przeproteinowania.
Jeśli jednak włosy wciąż pozostają sztywne, a końcówki są uszkodzone, warto zdecydować się na obcięcie około 2-3 cm. Dzięki temu włosy odżyją i łatwiej będzie je ujarzmić. Aby podtrzymać efekt zdrowych i zadbanych pasm, konieczne będzie wdrożenie zasady PEH oraz metody mycia „odżywka plus mycie plus odżywka” (OMO). Problemem towarzyszącym przeproteinowanym włosom może również być występowanie suchego łupieżu. 

Pielęgnacja włosów przeproteinowanych

Po zauważeniu pierwszych objawów przesycenia proteinami najlepiej od razu przystąpić do kuracji nawilżającej. Warto używać również odżywek z kwasem hialuronowym. Istotne jest zdecydowanie się na oleje niewnikające. Fryzjerzy rekomendują zakup zwykłej bawełnianej koszulki, która posłuży jako turban zamiast ręcznika. Trzymanie włosów zawiniętych w ręcznik dłużej niż kilka minut negatywnie odbija się na kondycji włosów i skóry głowy.
Delikatna bawełna jest dużo lepszym rozwiązaniem. Mitem jest również stwierdzenie, że suszenie szkodzi włosom. Niejednokrotnie udowodniono, że dobór temperatury i sama technika suszenia są w stanie przywrócić pasmom zdrowy wygląd. Zasypianie z mokrymi włosami, wbrew temu, co jeszcze kilka lat temu było powielane w mediach, jest szkodliwe i należy tego unikać. 
  • Odżywka emolientowa jako wsparcie podczas kompleksowej pielęgnacji włosów
  • Serum zabezpieczające końcówki
  • Olej kokosowy, który może służyć w kuchni oraz podczas pielęgnacji włosów
  • Humektantowa odżywka do włosów
  • Oczyszczający szampon

Domowe sposoby na przeproteinowane włosy

Najlepszym domowym sposobem, w przypadku braku niektórych kosmetyków, będzie zastosowanie oleju. Przy olejowaniu niekoniecznie trzeba wykorzystywać specjalistyczne preparaty będące wyciągami z rzadkich roślin oleistych. Równie dobrze sprawdzi się dostępny w kuchni olej z awokado czy olej kokosowy. Należy unikać jednak maseczek z jajka, z dodatkiem majonezu czy jogurtu. Te produkty zawierają proteiny, tak więc stosowanie ich wcale nie wpłynie pozytywnie na kondycję pasm. Warto również zastosować miód. Dzięki jego właściwościom naturalnie nawilżającym i zmiękczającym będzie idealny do kuracji przeproteinowanych włosów. 
Przeproteinowanie włosów to objaw nadużywania kosmetyków do włosów zawierających proteiny. Łatwo rozpoznać pasma wysycone proteinami po sztywności, matowym odcieniu oraz kruchości. Takie włosy również często wymagają skrócenia o kilka centymetrów. Wówczas dużo prościej o nie zadbać. Warto pamiętać, że nie należy zupełnie korzystać z protein.
Całkowite wykluczenie ich z codziennej pielęgnacji jest błędem, dlatego po okresie kilku tygodni, gdy włosy powrócą do stanu sprzed przeproteinowania, można ponownie używać tych kosmetyków. Brak protein sprawi, że włosy będą permanentnie napuszone i trudne w stylizacji. Podczas dbania o włosy konieczne jest znalezienie złotego środka i przestrzeganie zasad OMO oraz zasady PEH (naprzemienne stosowanie protein, emolientów oraz humektantów). 
Zdjęcie: RossHelen/Envato Elements
Autor: Katarzyna Małecka