Data publikacji:

Przeciążony nadgarstek – co robić? Co stosować?

Bolesność nadgarstka wynika najczęściej z jego przeciążenia, złamania lub skręcenia. Innym powodem bólu nadgarstka może być zapalenie stawu. Ograniczenie ruchomości nadgarstka i bolesność to najczęstsze objawy jego przeciążenia. Sprawdź, jak rozpoznać przeciążony nadgarstek. Dowiedz się, co na przeciążony nadgarstek jest najlepsze i kiedy trzeba się z nim udać do lekarza.
Businesswoman wrist cramp. Woman touching her wrist, woman in pain at her desk

Ból nadgarstka – przyczyny:

  • przeciążenie i nadwyrężenie nadgarstka,
  • urazy mechaniczne (złamanie, pęknięcie, stłuczenie),
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • zapalenie stawu,
  • zwyrodnienie stawu,
  • ganglion,
  • choroba de Quervaina,
  • dna moczanowa.
  • Przeciążenie nadgarstka: przyczyny

    Do nadwyrężenia nadgarstka dochodzi najczęściej podczas podnoszenia dużych ciężarów w niewłaściwy sposób. Może do niego także dojść podczas upadku, gdy odruchowo chcesz się podeprzeć dłonią. Do przeciążenia może także dojść na skutek wykonywania powtarzalnej, wielogodzinnej czynności, która obciąża staw nadgarstkowy. Może to być np. strzyżenie włosów, praca w fabryce na tym samym stanowisku, praca przy komputerze czy gra na instrumencie. 
    Na przeciążenie nadgarstka narażeni są nie tylko sportowcy, ale także zwykli ludzie, którzy wykonują powtarzalną pracę nadgarstkiem. Co ciekawe, na przeciążenie narażone są także wszystkie mamy, które podnoszą i noszą swoje domagające się uwagi czy po prostu bliskości dzieci.

    Przeciążenie nadgarstka: leczenie

    Unieruchomienie nadwyrężonego nadgarstka jest bardzo ważne i od tego należy zacząć. Ograniczenie ruchu jest kluczowe. W tym celu nadgarstek należy owinąć bandażem w taki sposób, by go usztywnić. Możesz też skorzystać z gotowych opasek usztywniających, które dopasowują się do kształtu ręki.
    Opaski i usztywnienia zapewniają stabilizację nadgarstkowi i zmniejszają jego obciążenie, co chroni go przed pogłębieniem się objawów i przyspiesza powrót do formy. Wiele opasek poprawia krążenie krwi w okolicy nadgarstka, co przyspiesza gojenie i regenerację. 
    Wybierz opaskę, która jest wykonana z oddychającego materiału, co będzie zapobiegać odparzeniom okolicy dłoni. Ważne, by materiał jednocześnie chronił skórę przed wilgocią i pozwalał jej oddychać. Elastyczny ściągacz pozwoli dopasować produkt do nadgarstka.
    Opaska nie tylko pomaga w leczeniu, ale także zapobiega pogłębianiu się objawów przeciążenia nadgarstka i co więcej, chroni przed wystąpieniem pierwszych objawów nadwyrężenia nadgarstka. Taką opaskę możesz kupić w każdej aptece (także internetowej) lub wykonać ją samodzielnie za pomocą elastycznego bandaża.
    Stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych może być konieczne, jeśli objawy są średnio lub silnie nasilone. Takie leki możesz stosować miejscowo (w postaci kremów, maści czy żeli) lub ogólnoustrojowo (w postaci tabletek). 
    Leczenie przeciążonego nadgarstka wspomaga się najczęściej niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które możesz dostać bez recepty w każdej aptece, lub kremami czy żelami polecanymi na stłuczenia.

    Przeciążenie nadgarstka: domowe sposoby

  • Zimny okład na nadgarstek – można go wykonać za pomocą ręcznika zmoczonego chłodną wodą. Alternatywą jest zakup żelowych okładów, które po schłodzeniu w lodówce możesz używać wielokrotnie. Nadgarstek możesz też moczyć w misce z chłodną, ale nie lodowatą wodą przez kilka do kilkunastu minut.
  • Kąpiel borowinowa – kąpiel nadgarstka w misce z borowiną może pomóc w łagodzeniu objawów stawowych. Jest polecana w przypadku chorób reumatycznych, ale nie tylko. Przed zastosowaniem tego typu kąpieli warto porozmawiać o ewentualnych przeciwwskazaniach ze swoim lekarzem.
  • Przeciążony nadgarstek: kiedy do lekarza?

    Bolesność utrzymuje się od kilku dni, a domowe sposoby nie sprawdzają się i nie przynoszą upragnionej ulgi? To czas na wizytę u lekarza rodzinnego. Jeśli doświadczyłeś urazu przed pojawieniem się pierwszych objawów przeciążenia nadgarstka, warto udać się do lekarza rodzinnego lub od razu do szpitala. Badaniem, które potwierdza lub wyklucza pęknięcie czy złamanie, są najczęściej zdjęcia rentgenowskie.
    Uwaga! Podejrzewasz lub wiesz, że jesteś w ciąży? Koniecznie poinformuj o tym lekarza przed wykonaniem dodatkowych badań. 

    Przeciążenie nadgarstka: fizjoterapia

    Leczenie domowymi sposobami nie przynosi rezultatów? To najwyższy czas, by udać się do specjalisty. W pierwszej kolejności możesz udać się do lekarza internisty, który przeprowadzi wywiad i zbada twój nadgarstek. Następnie skieruje cię do ortopedy lub innego specjalisty, np. reumatologa, jeśli lekarz podejrzewa, że ból nadgarstka jest wynikiem choroby reumatoidalnej.
    Po wykluczeniu skręceń, złamań i pęknięć ortopeda lub inny specjalista może skierować cię do fizjoterapeuty. Zabiegi fizjoterapeutyczne mają za zadanie regenerację tkanek oraz zmniejszanie bolesności. Wśród popularnych zabiegów na nadgarstek można wyróżnić laseroterapię, krioterapię, zabiegi wykorzystujące ultradźwięki oraz różnego rodzaje masaże.
    W przypadku gdy powyższe metody okazują się nieskuteczne i dolegliwości nie mijają przez kilka dni, konieczna jest wizyta u specjalisty, który żeby upewnić się w diagnozie, może zlecić wykonanie badań obrazowych, najczęściej zdjęcia rentgenowskiego (RTG). W celu złagodzenia bólu nadgarstka lekarz może skierować chorego na zabiegi fizykoterapeutyczne o działaniu przeciwbólowym oraz regenerującym uszkodzone tkanki miękkie, w tym m.in. na laseroterapię, ultradźwięki, pole magnetyczne, krioterapię, czyli leczenie zimnem.
    Zdjęcie: Envato elements