Data modyfikacji:

Preparaty do wybielania zębów: ranking najlepszych produktów

Przebarwienia na zębach stanowią defekt kosmetyczny, często spędzający sen z powiek. Najczęściej stosowanym zabiegiem zachowawczym jest wybielanie zębów. Zabieg taki może być przeprowadzony profesjonalnie, w gabinecie stomatologicznym lub metodą nakładkową, czyli w warunkach domowych, przy zastosowaniu odpowiednich preparatów. Tylko jak wybrać dobry preparat do wybielania zębów? Jaki środek będzie bezpieczny i odpowiedni? Czym kierować się przy wyborze? I czy każdy może taki zabieg przeprowadzić?
Preparaty do wybielania zębów

Preparaty do wybielania zębów w domu

Wybielanie zębów w obecnej dobie jest zabiegiem, który spokojnie można przeprowadzać w warunkach domowych. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów. Można przebierać w żelach, wybielających pastach do zębów, wybielających proszkach czy nakładkach. Jak zatem dokonać dobrego wyboru? Czym się cechuje dobry preparat do wybielania zębów? 

Żel do wybielania zębów

Żele do wybielania zębów posiadają działanie podobne do działania wybielających past. Najczęściej stosowaną substancją aktywną w żelach jest nadtlenek karbamidu. Jest to substancja powszechnie stosowana do zabiegów wybielania zębów przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych. 
Żele wybielające przeznaczone do stosowania w warunkach domowych często sprzedawane są ze specjalną nakładką anatomiczną, która służy do aplikacji żelu. Bowiem wypełnione żelem nakładki nakłada się na zęby na określony przez producenta czas. 

Żel do wybielania zębów – ranking zbędny

Przeprowadzanie rankingu dla żeli wybielających mija się z celem. Głównie z uwagi na fakt, iż od wielu już lat zdecydowanym faworytem pośród żeli wybielających jest żel marki Opalescence. Produkowany w smaku neutralnym, miętowym oraz melonowym. I dostępny w bardzo dobrej cenie, na portalu Ceneo.pl.
Jest to obecnie najmocniejszy i najlepszy żel wybierający, o 16% stężeniu nadtlenku karbamidu. Jego formuła jest zupełnie bezpieczna dla pacjenta, a dodatkowa zawartość fluoru i azotanu potasu wspomaga proces odbudowy szkliwa i skutecznie chroni przed próchnicą. I co najważniejsze, pierwsze efekty stosowania są już widoczne po pierwszym zastosowaniu. 

Wybielające pasty do zębów

Pasty wybielające kwalifikowane są jako najbardziej popularne preparaty do wybielania zębów w domu. Działanie past opiera się na mechanicznym lub chemicznym oczyszczaniu powierzchni szkliwa z osadów i płytki nazębnej. 
Pasty o działaniu mechanicznym posiadają w składzie mikrogranulki, które polerują powierzchnię zębów, usuwając osad. Stosowanie tego rodzaju past stanowczo nie powinno przybierać formy ciągłego, systematycznego stosowania przez dłuższy okres.
Głównie z uwagi na fakt, iż nadmierne stosowanie może doprowadzić do starcia i zmatowienia szkliwa. Konsekwencją takiej sytuacji może być zwiększona nadwrażliwość zębów i szybsze pokrywanie się szkliwa osadami. 
Z kolei pasty o chemicznym działaniu spulchniają i rozpuszczają osad nazębny. Niektóre z nich posiadają w składzie enzymy, w postaci wyciągu z porostu irlandzkiego lub nadtlenku karbamidu, o właściwościach rozjaśniających szkliwo. 

Pasty do wybielania zębów – ranking w wersji mini

Jedną z najlepszych i najczęściej wybieranych past do zębów jest SEYYSO Carbon Wybielająca czarna pasta do zębów z aktywnym węglem 75 ml. Dostępna w atrakcyjnej cenie na portalu sprzedażowym Ceneo.pl.
Zawarty w paście aktywny węgiel posiada właściwości antybakteryjne, przywraca naturalny kolor szkliwa, usuwa przebarwienia i pochłania lotne związki zapachowe. Olej kokosowy wzmacnia bakteriobójcze działanie węgla. Z kolei hydroksyapatyt, jako podstawowy składnik budulcowy szkliwa, doskonale uzupełnia mikropęknięcia i ubytki na powierzchni szkliwa. 
Pasta zawiera w składzie również ksylitol, nazywany pozytywnym cukrem. Ponieważ jako wyjątkowy, naturalny cukier wykazuje on działanie antybakteryjne, dzięki czemu hamuje rozwój próchnicy. W duecie z hydroksyapatytem stanowi najlepszą ochronę przed szkodliwym działaniem bakterii. 
Drugie miejsce zajmuje dostępna również na Ceneo.pl pasta WhiteWash 125 ml z mikropolerującymi cząsteczkami srebra, które wykazują działanie antybakteryjne i odświeżające.
Doskonale usuwa osad nazębny i rozjaśnia zęby. Ponadto pasta ma niski współczynnik ścieralności, który wynosi RDA = 65. Oznacza to, że jest w pełni bezpieczna dla szkliwa.
Z kolei fluor, również wchodzący w skład pasty, skutecznie chroni przed próchnicą. Dodatkowymi składnikami pasty są ekstrakty z aloesu, zielonej herbaty i grejpfruta, a także witamina E, które skutecznie odświeżają oddech i są pomocne w walce z halitozą. 

Dobry produkt do wybielania zębów a bezpieczeństwo stosowania

Decydując się na samodzielne zabiegi wybielania zębów, należy zawsze stosować wysokiej klasy produkty do wybielania zębów, pochodzące ze znanego źródła. Ponadto skład takich produktów powinien być znany osobie, która zamierza go stosować. Bowiem tańsze preparaty do wybielania zębów w domu, zakupione z niepewnego źródła i o nieznanym składzie, mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu osoby go stosującej.
Poszukując wysokiej jakości preparatu do wybielania zębów, warto odwiedzić strony internetowe opatrzone hasłem „środki do wybielania zębów ranking”. Przeglądanie takich rankingów nie oznacza od razu konieczności zakupu, ale dostarcza informacji niezbędnych do dokonania słusznego wyboru produktu.  

Jak utrzymać efekty wybielania?

Produkty do wybielania zębów – ranking wśród najlepszych preparatów, nie udzieli informacji o ilości czasu, przez który będzie się utrzymywał efekt przeprowadzonych zabiegów. Bez względu na fakt, jak dobry produkt do wybielania zębów zastosujemy, przebarwienia mogą nawrócić i to w dosyć krótkim czasie. Wynika głównie z faktu, iż po wybielaniu zębów szkliwo jest szczególnie podatne na różne barwniki. 
Dlatego bezsprzecznie po zabiegach wybielania zębów wskazanym jest przestrzeganie tzw. białej diety. Polega ona na świadomej rezygnacji z produktów i napojów, które mogą przyczynić się do pojawienia się nowych odbarwień. Do produktów takich należą między innymi:
 • kawa,
 • herbata,
 • czerwone, wino,
 • buraki,
 • marchew,
 • ciemne sosy typu pieczeniowy.
Celem utrzymania długofalowych efektów wybielania, biała dieta powinna być stosowana przynajmniej przez kilka pierwszych dni po zakończeniu zabiegów. Ponadto dla zachowania efektów przeprowadzanych zabiegów, warto też zrezygnować z palenia tytoniu. Bowiem ma on dosyć silny wpływ na powstawanie przebarwień. 

Wybielanie zębów nie dla wszystkich...

Pomimo iż wszyscy chcemy posiadać piękne, białe zęby, nie każda osoba może sobie pozwolić na zabiegi wybielania zębów. Są one bowiem bezsprzecznie przeciwskazane w przypadku:
 • dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia,
 • w okresie ciąży i karmienia piersią,
 • przy silnej nadwrażliwości szkliwa.
Przy chorobach jamy ustnej i zębów, takich jak próchnica, afty, stany zapalne dziąseł czy owrzodzenia. Ewidentnym przeciwskazaniem są też takie choroby jak cukrzyca czy padaczka. 
W przypadku próchnicy natomiast, przed zamiarem przeprowadzenia zabiegów wybielających, bez wątpienia należy najpierw wyleczyć całość uzębienia. 

Preparaty do wybielania zębów – krótkie podsumowanie

Białe i lśniące zęby są zdecydowanie elementem urody dodającym pewności siebie i odejmującym lat. Jednakże niewiele osób może się pochwalić naturalnie białym i lśniącym uśmiechem. Wpływ na taką sytuację mają między innymi:
 • czynniki genetyczne,
 • nałogi i nawyki,
 • wiek,
 • niektóre schorzenia,
 • konieczność przyjmowania pewnych grup leków. 
Na szczęście obecnie istnieje sporo metod wspomagających uzyskanie pięknego uśmiechu. Preparaty do wybielania zębów powinny być wybierane nie tylko pod kątem efektu, jaki chcemy osiągnąć, ale przede wszystkim pod kątem stanu zdrowia. Myślą przewodnią każdego z nas powinna być zawsze zasada, że piękne zęby to przede wszystkim zdrowe zęby.
Zdjęcie: Pressmaster/Envato Elements
Autor: Jadwiga Kucharczyk