Data modyfikacji:

PRbpm. Co to jest i jaka wartość jest prawidłowa?

Puls – częstotliwość pracy serca – wartość tętna PRbpm. Co to jest i jaka wartość jest prawidłowa? Dowiedz się, czym można samodzielnie zbadać wartość PRbpm. Co to jest saturacja? Jaka jest norma PRbpm?
prbpm co to jest

Co to jest tętno? PRbpm – co to?

Tętno, czyli puls, czyli częstotliwość pracy serca. Tętnem nazywamy falisty ruch ściany tętnic, zależny od skurczу serca i elastyczności naczyń. Wartość tętna informuje o częstotliwości akcji serca. W medycynie określa się parametry tętna, które służą do jego oceny. Są to takie wartości jak miarowość, amplituda, częstotliwość i czas trwania fali skurczowej. PRbpm to ilość uderzeń serca na minutę, którą można odczytać za pomocą pulsoksymetru.

PRbpm norma – jaka jest norma PRbpm?

W zależności od wieku norma PRbpm różni się. Dla osób dorosłych tętno spoczynkowe wynosi około 70/min. Znaczenie ma poziom wytrenowania organizmu człowieka, czyli to, w jakiej kondycji fizycznej się znajdujesz. Sportowcy oraz osoby, które są bardzo aktywne fizycznie (mają tak zwaną „dobrą kondycję”), mają niższe tętno spoczynkowe. 

Co to jest saturacja?

Saturacja to stopień wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej. Oznacza się ją symbolem Sao2 lub symbolem SpO2. Prawidłowa wartość saturacji to pomiędzy 95–98%. Saturacja na poziomie 95% oznacza, że w momencie badania co najmniej 95% hemoglobiny przenosi tlen do tkanek organizmu. U osób po 70. roku życia za normę uznaje się wynik w granicach 94–98%. Warto wiedzieć, że podczas tlenoterapii saturacja może wynosić nawet 99–100%. 
Po co ci ta wiedza? Bo saturacja poniżej 94% u osób bez przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz poniżej 90% u pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego to stan alarmowy, który należy zgłosić lekarzowi.

Czy warto mieć w domu pulsoksymetr?

Tak. Jest on przydatny nie tylko w ostatnich latach pandemii koronawirusa. Dzięki pulsoksymetrowi szybko i prosto sprawdzisz, czy duszności pacjenta są powiązane z obniżoną saturacją, co wymaga pilnego kontaktu z lekarzem, czy też nie. Objawem niedotlenienia organizmu są też:
  • przyspieszone bicie serca,
  • duża senność,
  • kaszel,
  • zawroty głowy,
  • bóle głowy,
  • dezorientacja.

Jakie są zalety pulsoksymetrii? 

Czy zastanawiasz się, jakie są zalety pulsoksymetrii? Oto one:
  • To nieinwazyjna i bezbolesna metoda badania pulsu.
  • Metoda ta ogranicza ilość wykonywanych badań gazometrycznych.
  • Pulsoksymetr to proste w obsłudze urządzenie, bez konieczności kalibracji. To szybkie uzyskanie potrzebnego wyniku. Co ważne – urządzenie jest w pełni mobilne i można je używać w każdych warunkach, więc możliwe jest ciągłe monitorowanie stanu pacjenta.
  • Badanie pulsoksymetrem nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania.

Co mierzy pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to urządzenie służące do nieinwazyjnego i bezbolesnego pomiaru dwóch wartości: częstotliwości tętna oraz saturacji krwi tętniczej. Każde urządzenie tego typu wyposażone jest w czujnik zakładany na palec, skrzydełka nosa lub małżowinę uszną. Pulsoksymetr jest szczególnie przydatny podczas podejrzenia i monitorowania niewydolności oddechowej, a także monitorowania tlenoterapii czy doglądania stanu ciężko chorych pacjentów. Urządzenie może być wykorzystywane podczas monitorowania czynności życiowych matki i płodu. 
Pulsoksymetr można umieścić na:
  • palcach ręki lub stopy,
  • małżowinie usznej,
  • skrzydełku nosa,
  • u noworodków: na stopie lub nadgarstku.
Podczas pomiaru należy pozostać w bezruchu. Co ważne – głównie dla pań – to fakt, że obecność lakieru na paznokciu lub sztuczne paznokcie mogą zakłócać prawidłowy odczyt przez pulsoksymetr.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.