Data publikacji:

Porażenie prądem elektrycznym: jak się zachować?

Porażenie prądem elektrycznym może przytrafić się każdemu z nas zarówno w domu, w pracy, jak i innym miejscu. Chociaż jest to zdarzenie bolesne i stresujące, które często nie pozwala na natychmiastową trzeźwość umysłu, należy wiedzieć, jakie czynności powinna obejmować natychmiastowa pierwsza pomoc. Przy porażeniu prądem są to działania kluczowe, dzięki którym można uratować nie tylko zdrowie, ale i życie. Czym właściwie jest to zjawisko, w jakich okolicznościach może do niego dojść i jakie mogą być jego skutki? Sprawdź i poznaj kluczowe informacje oraz sposoby, w jaki sposób możesz pomóc sobie oraz innym osobom w potrzebie.
porazenie pradem elektrycznym

Co to jest porażenie elektryczne i od czego zależy jego intensywność?

Porażenie elektryczne czy też oparzenie prądem elektrycznym jest skutkiem przepływu energii elektrycznej przez ciało. Dzieje się tak w przypadku kontaktu z zewnętrznymi źródłami prądu. Do tego typu zjawisk dochodzi zazwyczaj w przypadku zetknięcia z natężeniem 230 V. Tego typu prąd przepływa przez instalacje elektryczne znajdujące się w domach, instytucjach użytku publicznego czy przedsiębiorstwach.
Skutki porażenia prądem elektrycznym zależą od kilku kluczowych czynników. Jednym z nich jest wysokość napięcia prądu elektrycznego. Im jest ona wyższa, tym konsekwencje są poważniejsze i bardziej niebezpieczne. Istotny jest również czas bezpośredniego kontaktu z prądem. Jeśli zetknięcie trwało krócej niż 0,5 s, obrażenia są łagodne, niekiedy niepozostawiające śladów ani dolegliwości. Ważna jest również droga przepływu prądu. Wśród najbardziej niebezpiecznych znajdują się kierunki ręka-plecy, ręka-ręka oraz ręka-nogi. Na porażenie prądem elektrycznym i jego intensywność wpływa też wilgotność skóry. Im jest wyższa, tym skutki bardziej rozległe.

Co może być przyczyną porażenia i oparzenia prądem elektrycznym?

Najczęstszą przyczyną porażenia prądem jest wadliwa instalacja elektryczna, złe lub niekompletne zabezpieczenie przewodów i wtyczek, a także niewłaściwe użytkowanie różnego rodzaju urządzeń zasilanych prądem. Często użytkownicy nowych sprzętów pomijają zapoznanie się z ich instrukcją obsługi, co miewa przykre skutki prowadzące do oparzeń elektrycznych, trwałych uszkodzeń sprzętów i poważnych awarii w obrębie instalacji.
Przyczyny porażenia prądem to również zwarcia elektryczne oraz niedostosowanie mocy przyłączeniowej do potrzeb danego obiektu. Aspekt ten często pomijany jest np. przy wymianie starych sprzętów zasilanych gazem, jak np. kuchenki gazowe, na nowoczesne modele indukcyjne wymagające podpięcia do sieci. Aby uniknąć porażeń różnego rodzaju, warto wyposażyć posiadaną instalację w bezpiecznik różnicowoprądowy, którego zadaniem jest rozłączanie dopływu prądu po wykryciu różnicy w ilości wpływającego i wypływającego prądu w całym obwodzie. Taki stan prowadzić może do porażenia.

Objawy porażenia prądem elektrycznym

Wbrew pozorom porażenie prądem elektrycznym nie musi wywoływać intensywnych dolegliwości bólowych. Wśród najczęstszych symptomów świadczących o porażeniu występują rany przypominające oparzenie, zwęglenie tkanek, utrata przytomności, przykurcze mięśni, w tym zaciśnięcie dłoni na źródle poparzenia. Objawy porażenia prądem elektrycznym to również tzw. wstrząs elektryczny, a wraz z nim takie symptomy jak bladość, przerażenie, nadmierna potliwość, drżenie ciała lub poszczególnych kończyn, a także apatia lub pobudzenie. Nietypowym, choć możliwym objawem jest również złe samopoczucie po porażeniu prądem.

Postępowanie w przypadku porażenia prądem – co robić?

Kilka podstawowych i natychmiast wykonanych czynności może pomóc zniwelować skutki, jakie niesie ze sobą porażenie prądem. Pomoc w takich przypadkach to przede wszystkim odcięcie źródła prądu od poszkodowanego, ale z zachowaniem własnego bezpieczeństwa. Należy wypiąć wtyczkę z prądu, jeśli doszło do poparzenia kablem, lub odbezpieczyć korki. Ofiarę należy też odsunąć od źródła energii, zakładając wcześniej gumowe rękawiczki i ubierając kalosze, jeśli grunt jest wilgotny.
Następny krok to wezwanie pogotowia ratunkowego i ułożenie poszkodowanego na prawym boku. Jeżeli osoba ta nie oddycha, konieczna jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa, polegająca na naprzemiennym wykonywaniu trzydziestu uciśnięć klatki piersiowej na głębokość 5 cm oraz dwóch jednosekundowych oddechów usta-usta.

Jakie mogą być skutki porażenia prądem elektrycznym?

Przykre skutki porażenia prądem elektrycznym mogą pojawić się po zetknięciu z prądem zmiennym wyższym niż 50 V oraz stałym powyżej 100 V. Może to być ból o charakterze miejscowym, zwęglenie i martwica tkanek, oparzenie zarówno w miejscu porażenia, jak i wzdłuż przebiegu prądu, skurcze naczyń wieńcowych i skurcze mięśni.
Porażenie prądem elektrycznym może skutkować również trwałym uszkodzeniem nerwów i mięśni, zatrzymaniem oddechu i krążenia oraz pojawieniem się niewydolności nerek. W przypadku nieudzielenia pierwszej pomocy lub kontaktu z prądem o bardzo wysokim napięciu porażenie elektryczne może skończyć się śmiercią.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!