Data publikacji:

Platforma wibracyjna: opinie i efekty. Jakie są przeciwwskazania? Poradnik 

Platformy wibracyjne bardzo często możemy spotkać w okolicznych siłowniach i klubach fitness. Wiele osób nie przypisuje im szczególnych właściwości – wyglądają dość niepozornie i często są omijane podczas wykonywania zaplanowanych treningów. To poważny błąd! Okazuje się bowiem, że platformy wibracyjne mają naprawdę świetny wpływ na pracę całego organizmu i mogą być ogromnym wsparciem w procesie walki z nadmiernymi kilogramami czy cellulitem. Jak używać platformy wibracyjnej? Jakie są efekty ćwiczeń na platformie wibracyjnej? Koniecznie sprawdź, co daje platforma wibracyjna!
platforma wibracyjna

Czym jest platforma wibracyjna?

Platformy wibracyjne są różne – od naprawdę dużych, profesjonalnych sprzętów aż po niewielkie platformy, przeznaczone do domowego użytku. Ich zadaniem jest wprawianie w ruch całego ciała podczas treningu. Platformy wibracyjne mogą wykonywać różne ruchy w zależności od modelu – góra–dół (ruchy oscylacyjne), z boku na bok (horyzontalne) oraz połączenie dwóch wcześniejszych. Platformy wykorzystywane są przez amatorów, ale też przez profesjonalnych sportowców, dlatego tym bardziej warto zainteresować się tym tematem!

Platforma wibracyjna – efekty

Efekty ćwiczeń to zazwyczaj kwestia, która interesuje nas najbardziej. Regularne korzystanie z platformy wibracyjnej daje naprawdę niesamowite rezultaty. Przede wszystkim warto wiedzieć, że trening z wibracjami wpływa na całe ciało – zarówno na układ kostno-stawowy, jak i na mięśnie czy skórę.
Trening na platformie wibracyjnej pobudza wytwarzanie kolagenu oraz włókien elastynowych w skórze. Dzięki temu staje się ona bardziej sprężysta, ujędrniona i odmłodzona. Podczas ćwiczeń na platformie wspierane jest także spalanie tkanki tłuszczowej – w tym w trudno dostępnych miejscach, których wymodelowanie podczas standardowego treningu jest bardzo żmudne.
Entuzjaści ćwiczeń na platformie wibracyjnej wskazują też ich zbawienne działanie na redukcję cellulitu. Regularne treningi oraz właściwa dieta i pielęgnacja skóry z pewnością pozytywnie wpłyną na pozbycie się problemu tzw. pomarańczowej skórki.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że ćwiczenia na platformie pobudzają do pracy wszystkie mięśnie, co przyczynia się do ich wzmocnienia. Dodatkowo wibracje pobudzają krążenie, a przez to również ukrwienie stawów, co pozytywnie wpływa na całe ciało.

Jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej?

Trening na platformie wibracyjnej nie jest trudny i nie wymaga żadnego doświadczenia. Wystarczy stanąć bądź usiąść na platformie, a następnie ustawić odpowiednią częstotliwość wibracji. Z czasem warto podjąć próbę wykonywania różnych ruchów – unoszenia rąk, skłonów, stawania w rozkroku. Jeśli zupełnie nie wiesz, jak zabrać się do treningów na platformie wibracyjnej, możesz wykorzystać gotowe programy dostępne w twoim urządzeniu lub poszukać podpowiedzi w internecie.

Jak wybrać platformę wibracyjną do domu?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by platformę wibracyjną mieć we własnym domu. Koszt takiego urządzenia to zazwyczaj około 1500 zł, choć oczywiście można znaleźć zarówno tańsze, jak i droższe modele. Przede wszystkim istotne są parametry tych urządzeń. To właśnie od nich często zależy efektywność domowej platformy wibracyjnej.
Siła platformy wibracyjnej stanowi jeden z jej najważniejszych elementów. Jeśli chcesz, by trening na domowej platformie był równie efektywny, co ten na siłowni, koniecznie postaw na model, wyposażony w silnik o wysokiej mocy (600–2000 watów). Zapewni on bardziej intensywne wibracje, co przełoży się na szybsze rezultaty ćwiczeń. 
Osobom starszym zaleca się wybór platformy o mniejszej mocy – do 300 watów. Warto też wybrać model wyposażony w dodatkowy uchwyt, który nie tylko pomoże zachować równowagę, ale może być również wykorzystany do zwiększania możliwości treningowych.
Podczas wyszukiwania domowej platformy wibracyjnej, możesz natknąć się na dwa rodzaje tychże platform: platformy osiowe i liniowe. Różnią się one kierunkiem ruchów, które wykonują, o czym wspomnieliśmy pokrótce już wcześniej.
  • Platformy osiowe wykonują ruchy na boki – w prawo i w lewo. Środkowa część urządzenia pozostaje stabilna. 
  • Platformy wibracyjne liniowe wykonują ruchy góra–dół.
  • Platforma wibracyjna – przeciwwskazania

    Każda aktywność fizyczna jest ważna i zalecana, jednak nie wszyscy mogą korzystać akurat z tej formy ćwiczeń. Przed rozpoczęciem treningów na platformie wibracyjnej warto zapoznać się z przeciwwskazaniami do ich wykonywania. Z platformy nie mogą korzystać osoby:
  • w ciąży,
  • ze świeżymi ranami pooperacyjnymi,
  • z ostrymi stanami zapalnymi,
  • z chorobami układu kostno-mięśniowego,
  • cierpiące na cukrzycę, zakrzepicę, padaczkę, arytmię bądź choroby serca,
  • z wszczepionym rozrusznikiem serca lub metalowymi implantami w ciele,
  • z implantami w kręgosłupie, 
  • borykające się z zachwianiami równowagi, 
  • cierpiące na nowotwory.
  • Trening z wykorzystaniem platformy wibracyjnej może być naprawdę efektywny i stanowić dopełnienie tradycyjnych ćwiczeń. Jeśli nigdy nie korzystałeś z tej formy aktywności fizycznej, koniecznie ją wypróbuj i sprawdź, jak zadziała na twój organizm!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.