Data publikacji:

Plamy starcze na rękach – jak usunąć?

Masz plamy starcze na rękach? Jak usunąć takie przebarwienia? Istnieje na to kilka sposobów. Wszystkie z nich opisujemy w poniższym poradniku. Ponadto wyjaśniamy, jak tworzą się takie przebarwienia i czy w ogóle da się ich uniknąć. Zapraszamy do lektury!
plamy starcze

Plamy starcze na rękach – jak usunąć? Jak powstają takie plamy?

To przebarwienia pojawiające się z wiekiem, które zyskały niechlubną nazwę – chodzi o plamy starcze na rękach. Jak usunąć takie przebarwienia? Zanim o tym opowiemy, najpierw zastanówmy się, jak w ogóle powstają takie przebarwienia i skąd się biorą.
Plamy starcze są nazywane inaczej plamami wątrobowymi. To nic innego jak zmiana pigmentacji skóry. Pojawiają się one nie tylko na dłoniach, ale także na twarzy, dekolcie czy ramionach. Czy plamy starcze to tylko wynik wieku? Nie. Czasem jest to kwestia zbyt dużej ekspozycji skóry na słońce bez dostatecznego jej zabezpieczenia. Plamy starcze najczęściej pojawiają się około 50. roku życia.

Jak pozbyć się plam starczych na rękach? Sprawdzone sposoby

Zastanawiasz się, jak zlikwidować plamy starcze na dłoniach, twarzy czy dekolcie? Istnieje na to kilka sposobów. Jakich? Poniżej omawiamy te najskuteczniejsze.
 • Zapobiegaj zamiast leczyć
 • Czy plamy starcze dotykają każdej starszej osoby? Nie. Co więc decyduje o tym, że jedna osoba je ma, a inna już nie? Często są to predyspozycje genetyczne. Bardzo często jednak plamy starcze pojawiają się u osób, które wcześniej niedostatecznie zabezpieczały swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Czy wiesz, że plama starcza może być wynikiem nadmiernego opalania się nawet sprzed 30 lat?! To zaskakujące, ale prawdziwe.
  Dlatego też najlepszym lekarstwem na plamy starcze jest zapobieganie ich powstawania. Przede wszystkim unikaj solarium i zbyt długich godzin spędzonych na opalaniu się. Jeśli już wychodzisz na słońce, to koniecznie nakładaj na skórę krem z filtrem – przynajmniej 30 SPF. Przy bardzo mocnym słońcu latem konieczny może okazać się krem z SPF 50. W słoneczne dni krem nakładaj codziennie! Na twarz i dłonie zwłaszcza, bo w tych partiach skóra jest najbardziej wrażliwa. Na dekolt i ramiona wtedy, kiedy je odsłaniasz i eksponujesz na słońce.

  Laser

  Czym usunąć plamy starcze na rękach? Laser zawsze się sprawdzi! Najlepszy na takie przebarwienia będzie laser frakcyjny. Oczywiście zabiegi z użyciem lasera powinien być wykonany w klinice medycyny estetycznej. Wykonać go może także chirurg plastyk.

  Krioterapia

  Krioterapia polega na miejscowym wymrażaniu zmian barwnikowych. Robi się to przy użyciu ciekłego azotu. Krioterapia sprawia, że przebarwienia, np. plamy starcze, całkowicie znikają lub są mniej widoczne. Niestety może powodować ona blizny.

  Jak zlikwidować plamy starcze na rękach? Sprawdzą się peelingi

  Zdecydowanie o wiele tańsza metoda od zabiegu laserem czy krioterapii. Peelingi chemiczne może wykonać lekarz medycyny estetycznej lub kosmetolog. Do usuwania plam starczych na twarzy czy dłoniach poleca się peelingi z użyciem kwasu, np. glikolowego czy azelainowego. Aby zauważyć efekty, najczęściej potrzeba kilku zabiegów. Czy peelingi trwale usuwają plamy starcze? Niestety ta metoda może nie zadziałać na duże plamy, które latami się utrwalały. Na świeże zmiany powinna być wystarczająco skuteczna. Przeciwwskazaniem do wykonania peelingu jest atopowe zapalenie skóry.

  Ocet jabłkowy na plamy starcze – czy to dobry pomysł?

  W internecie można znaleźć wiele mniej lub bardziej skutecznych sposobów na to, aby pozbyć się wszelkich przebarwień, m.in. plam starczych na dłoniach. Jednym z nich jest smarowanie przebarwień octem jabłkowym. Czy ta metoda jest jednak skuteczna? Ocet jabłkowy może pomóc w rozjaśnieniu plam starczych. Zdecydowanie jednak nie usunie ich całkowicie – wyjątkiem mogą być małe i świeże przebarwienia. Dlaczego ocet działa na plamy wątrobowe? Ponieważ zawiera alfa-hydroksykwasy, które pomagają w rozjaśnianiu wszelkich przebarwień.
  Jak stosować ocet jabłkowy na plamy starcze na rękach? To proste – smaruj octem dłonie i zostawiaj go na około 20 minut. Rób to codziennie. Jeśli pojawi się silne pieczenie lub podrażnienie, wówczas rozcieńcz ocet wodą, np. w proporcji pół szklanki wody na szklankę octu.

  Soda na plamy starcze – czy działa?

  Sodę oczyszczoną poleca się do wykonywania maseczki, która ma rozjaśniać przebarwienia. I znowu chcemy zaznaczyć, że soda może przebarwienia rozjaśnić. Raczej nie usunie ich całkowicie. Jak wykonać maseczkę z sody? To proste – do opakowania sody oczyszczonej stopniowo dolewaj letnią przegotowaną wodę. Możesz użyć też wody termalnej. Rób to do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji gęstej pasty. Teraz nałóż maseczkę na dłonie lub na twarz. Pozostaw przez około 15 minut. Po tym czasie spłucz maseczkę i nałóż na skórę krem silnie nawilżający. UWAGA – soda może przesuszać skórę, co nie sprzyja regeneracji przebarwień! Dlatego jeśli po takim zabiegu twoja skóra jest bardzo wysuszona, lepiej go nie powtarzaj.
  Inne domowe sposoby, które mogą pomóc w rozjaśnieniu plam starczych, to m.in. stosowanie soku z cytryny, smarowanie twarzy czy dłoni żelem z aloesu oraz kąpiele w soku z cebuli (sok z cebuli zawsze mieszaj z miodem).
  Wśród wymienionych powyżej metod oczywiście najskuteczniejszą jest laser frakcyjny. Taki zabieg pozwala pozbyć się większości przebarwień. W dodatku usuwa je trwale.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka

  Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.